Հայաստանի և Վիետնամի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակ 07/14/2017   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 14-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Վիետնամի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ֆամ Բին Մինը ուղերձներ փոխանակեցին՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Իր ուղերձում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշում է, որ անցած քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրներն իրական գործընկերություն են ձևավորել և զարգացրել փոխշահավետ համագործակցություն, որը ներառում է հարցերի լայն շրջանակ:
ԱԳ նախարար Նալբանդյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Վիետնամի հետ համագործակությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի բացահայտելու փոխգործակցության ողջ ներուժը և առավել ընդլայնելու հայ-վիետնամական բարեկամական հարաբերությունները:
Եզրափակելով ուղերձը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարեկամ Վիետնամին մաղթում է բարգավաճում և առաջընթաց, ինչպես նաև հայ-վիետնամական հարաբերությունների շարունակական զարգացում:
Վիետնամի ԱԳ նախարարն իր ուղերձում նշում է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում Վիետնամ-Հայաստան հարաբերությունները մշտապես ամրապնդվել և զարգացել են՝ դրական ներդրում ունենալով երկու երկրների խաղաղության և բարգավաճման, կայունության և աշխարհի ընդհանուր առաջընթացին ուղղված բարեկամական համագործակցության գործում:
Ֆամ Բին Մինը համոզմունք է հայտնում, որ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարություններն կշարունակեն ակտիվորեն աշխատել Վիետնամի և Հայաստանի միջև ավանդական բարեկամության խթանման ուղղությամբ, ինչը բխում է երկու երկրների ժողովուրդների շահերից:
Վիետնամի ԱԳ նախարարն Էդվարդ Նալբանդյանին և մյուս հայ դիվանագետներին մաղթում է նորանոր նվաճումներ պետականաշինության ազնիվ գործում:

Эдвард Налбандян: Армения высоко ценит сотрудничество с Вьетнамом 07/14/2017   11:47  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и заместитель премьер-министра, министр иностранных дел Вьетнама Фам Бинь Минь 14 июля обменялись посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Социалистической Республикой Вьетнам.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, Эдвард Налбандян в своем послании отмечает, что за прошедшую четверть века наши страны установили реальное партнерство и развивали взаимовыгодное сотрудничество, включающее широкий круг вопросов.
Эдвард Налбандян подчеркивает, что Армения высоко ценит сотрудничество с Вьетнамом, выражая также уверенность в том, что совместными усилиями можно будет выявить весь потенциал сотрудничества и дальше расширять армяно-вьетнамские дружественные отношения.
Завершая свое послание, министр иностранных дел Республики Армения желает Социалистической Республике Вьетнам процветания и прогресса, а также непрерывного развития армяно-вьетнамской дружбы.
Министр иностранных дел Вьетнама отмечает, что в течение прошедших 25 лет отношения между Вьетнамом и Арменией постоянно укреплялись и развивались, внося позитивный вклад в мир и процветание двух стран и в дело дружественного сотрудничества в интересах мира, стабильности и общего прогресса в мире.
Фам Бинь Минь выражает уверенность в том, что министерства иностранных дел двух стран и в дальнейшем продолжат свои активные усилия с целью развития традиционной дружбы между Вьетнамом и Арменией, в интересах народов двух стран.
Министр иностранных дел Вьетнама желает Эдварду Налбандяну и всем дипломатам Армении новых достижений в благородном деле государственного строительства.