Նախագահը ընդունել է Ճապոնիայի խորհրդարանական ԱԳ նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային 06/29/2017   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային: Ասյ մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և նշել, որ բարձր մակարդակի այցերը լավ հնարավորություն են քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի հարցերը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ Մոտոմե Տակիսավայի այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-ճապոնական միջպետական կապերի ամրապնդման գործում:
Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2012 թվականին Ճապոնիա կատարած իր այցը և հանդիպումները Կայսր Ակիհիտոյի ու երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ, որոնք Նախագահի գնահատմամբ, անցել են փոխվստահության և ջերմ մթնոլորտում:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել վերջին տարիներին Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ 2010 թվականին Հայաստանում և 2015 թվականին Ճապոնիայում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացմամբ նոր հնարավորություններ բացվեցին երկու երկրների միջև բարեկամության և գործընկերության հետագա զարգացման համար: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ վերջին շրջանում զգալի ակտիվացած փոխադարձ այցերը վկայում են հայ-ճապոնական գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնման փոխադարձ պատրաստակամության մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև միջխորհրդարանական համագործակցության, առևտրատնտեսական, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, տարերային աղետների կանխարգելման և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին և ծրագրերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի զարգացման գործում շարունակական աջակցության համար՝ վարկային, դրամաշնորհային, տեխնիկական աջակցության ու այլ ծրագրերի միջոցով:

Президент Армении обсудил с замглавы МИД Японии перспективы углубления двусторонних отношений 06/29/2017   16:22  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял находящегося с региональным визитом в республике парламентского заместителя министра иностранных дел Японии Мотомэ Такисава. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что визиты на высоком уровне являются хорошей возможностью для обсуждения текущей повестки двусторонних отношений, а также актуальных региональных и международных вопросов. Президент выразил надежду, что визит Мотомэ Такисава послужит новым стимулом в деле укрепления армяно-японских межгосударственных связей.
Глава армянского государства с теплотой упомянул о своем визите в Японию в июне 2012 года и своих встречах с императором и руководством это страны.
Собеседники выразили удовлетворение наметившейся за последние годы позитивной динамикой развития двусторонних отношений между Арменией и Японией. По словам президента Сержа Саргсяна, основание диппредставительств – в 2010 году в Армении и в 2015 году в Японии – открыло новые возможности для дальнейшего развития дружбы и партнерства между двумя странами.
Стороны отметили, что заметная активизация за последний период взаимных визитов свидетельствуют о взаимной готовности к расширению армяно-японских партнерских отношений.
В ходе встречи собеседники коснулись возможностей и программ углубления отношений в рамках межпарламентского сотрудничества, в торгово-экономической сфере, а также в таких представляющих обоюдный интерес отраслях, как информационные технологии, туризм, предотвращение стихийных бедствий, развитие инфраструктур.
12:05 31/01/2017  |  Лента новостейЯпония готова развивать и углублять сотрудничество с Арменией во всех возможных сферах - Синдзо Абэ
15:21 30/01/2017  |  Лента новостейГалуст Саакян: развитие отношений с Японией занимает важное место в повестке внешней политики Армении
13:15 24/01/2017  |  Лента новостейГалуст Саакян констатировал оживление парламентских связей между Арменией и Японией