ԱՄՆ-ում պատահաբար հավանություն են տվել օրենքի նախագծին, որը հղիներին թույլ է տալիս սպանել 06/24/2017   16:49  |  Անցուդարձ
Նյու Հեմփշիր ամերիկյան նահանգում հանրապետականները պատահաբար ընդունել են օրենքի նախագիծը, ըստ որի հղի կանայք կարող են սպանություն կատարել ու խույս տալ դրա համար քրեական պատասխանատվությունից, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, հաղորդում է Huffington Post-ը:
Խոսքը օրենքի նախագծի ոչ ճշգրիտ ձևակերպման մասին է, ըստ որի՝ հղիության ընդհատումը 20-րդ շաբաթից հետո կդիտվեր որպես սպանություն: Սխալը ներթափանցել է փաստաթղթի այն մասը, որտեղ նկարագրվում է աբորտ անելու ցանկություն ունեցող կանանց և նրանց բժիշկների համար բացառությունները:
Այսպես, ըստ նախնական տեքստի, ցանկացած ակտը, որը կատարվել է հղի կնոջ կամ իր պրոֆեսիոնալ պարտականությունները կատարող բժշկի կողմից, չի դիտվի որպես երկրորդ աստիճանի սպանություն, ոչ դիտավորյալ կամ անզգույշ սպանություն:
«Այդ տեսքով օրենքի նախագիծը թույլ է տալիս բժիշկի օժանդակությամբ ինքնասպանություն գործել, իսկ հղի կանայք կկարողանան անհետևանք սպանություն գործել»,- հայտարարել է հանրապետականների ներկայացուցիչ Ջ.Ռ.Հոուելլը Concord Monitor տեղական թերթին՝ մենք նման մտադրություն չենք ունեցել, սակայն դա հենց այդպիսի տեսք ունի:
Ինչպես նշում է Huffington Post-ը, օրենքի նախագծին հասցրել են հավանություն տալ Կոնգրեսի երկու պալատում, իսկ սխալը նկատել են միայն մեկ շաբաթ անց: Օրենքով, սակայն, նա այդպիսի տեսքով չի մնացել, հանրապետականները հասցրել են ուղղումը մտցնել մինչ նահանգապետը կստորագրի այն:
22:17 19/05/2017  |  ԱնցուդարձՏեխասցին դատի է տվել աղջկան, ով իր հետ ժամադրության ժամանակ sms էր գրում
18:53 11/03/2017  |  Միջազգային լրահոսԶԼՄ. Բոստոնի օդանավակայանում հատուկ մեքենան մխրճվել է ինքնաթիռի մեջ
00:44 04/01/2017  |  Միջազգային լրահոսApple-ին մեղադրում են ավտովթարի հետեւանքով 5-ամյա երեխայի մահվան մեջ
20:24 31/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԵրկու ամերիկահայեր կասկածվում են Իրանին կործանիչների համար դետալներ վաճառելու փորձ կատարելու մեջ
09:33 16/10/2016  |  Միջազգային լրահոսՍան Դիեգոյում պիկապը կամուրջից ընկել է մարդկանց վրա
23:36 06/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԲարաք Օբաման արտակարգ դրություն է հայտարարել Ֆլորիդայում
11:47 23/08/2016  |  Միջազգային լրահոսՀայազգի Ռիչարդ Հարթունյանն ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի խորհրդատվական հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել
11:37 24/01/2016  |  Արտակարգ պատահարներԱՄՆ-ում ձնաբքի պատճառով մահացել է մոտ 20 մարդ
22:09 23/01/2016  |  Արտակարգ պատահարներԱՄՆ 10 նահանգում հայտարարվել է արտակարգ իրավիճակ
12:49 12/01/2016  |  Միջազգային լրահոսՀետախուզման մեջ գտնվող հանցագործին դուր չի եկել ոստիկանության կողմից տարածված իր լուսանկարն ու նոր, հաջողված սելֆի է ուղարկել իրավապահներին

В США случайно одобрили законопроект, позволяющий беременным убивать 06/24/2017   17:23  |  Из жизни
В американском штате Нью-Гэмпшир республиканцы случайно приняли законопроект, по которому беременные женщины могут совершать убийство и избегать при этом уголовного преследования. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает Huffington Post.
Речь идет о неточной формулировке текста законопроекта, по которому прерывание беременности после 20-й недели рассматривалось бы как убийство. Ошибка закралась в ту часть документа, в которой описываются исключения для беременных женщин, желающих сделать аборт, и их докторов.
Так, согласно первоначальному тексту, "любой акт, совершенный беременной женщиной или доктором", выполняющим свои профессиональные обязанности, не будет рассматриваться как убийство второй степени, непредумышленное убийство или убийство по неосторожности.
"В таком виде законопроект позволяет совершать самоубийство при содействии врача, а беременные женщины смогут совершать убийство без последствий, — заявил представитель республиканцев Дж.Р.Хоэлл местной газете Concord Monitor. — Такого умысла у нас не было, но выглядит это именно так".
Как отмечает Huffington Post, законопроект успели одобрить в обеих палатах конгресса, а ошибку заметили только через неделю. Законом, однако, он в таком виде не стал: республиканцы успели внести исправления в документ до того, как губернатор его подпишет.
Репортер радио Нью-Гэмпшира Пейдж Сазерлэнд, присутствовавшая при обсуждении изменений в законопроекте в местном Капитолии, отметила у себя в Twitter, что кто-то из конгрессменов призвал "убедиться, что беременные женщину не будут расхаживать и убивать людей".
10:25 24/06/2017  |  Из жизниВ США учительница предпочла порно преподаванию в школе
14:31 15/06/2017  |  Из жизниПожилой водитель показал, как надо получать удовольствие от песен Metallica (Видео)
11:43 14/06/2017  |  Международные новостиВ США отправили в тюрьму мужчину, разрешившего дочери-подростку выпить 17 рюмок водки
17:50 06/06/2017  |  Международные новостиВ США медведь влез в жилой дом и "сыграл" на фортепиано(Видео)
09:58 03/06/2017  |  Из жизниНа Аляске медведь выбежал на поле для гольфа, прервав игру(Видео)
09:17 26/05/2017  |  Из жизниВ США пытавшаяся забеременеть 17 лет женщина родила сразу шестерых детей
11:50 12/05/2017  |  Из жизниАмериканская школьница приехала на выпускной бал на катафалке в гробу(Видео)
17:52 10/05/2017  |  Из жизниВ штате Флорида 10-летняя школьница отбилась от крокодила голыми руками(Видео)
09:39 04/05/2017  |  Международные новостиВ США активистке грозит до года тюрьмы за смех на слушаниях в конгрессе
15:47 03/05/2017  |  Из жизниРоссийский художник заперся голым в прозрачном ящике у музея в Нью-Йорке