ՀՀ Ազգային ժողովի և Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպանության միջև ստորագրվել է նամակ-համաձայնագիր 06/23/2017   17:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը հունիսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Ոսկեզօծ սրահում ստորագրել են նամակ-համաձայնագիր, որով նախատեսվում է իրականացնել ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագիր: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի ծրագիրն անմիջականորեն կիրականացվի Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի կողմից:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը համաձայնագրի ստորագրումից հետո նշել է. «Այսօր մենք ստորագրեցինք մի կարեւոր փաստաթուղթ, որը նոր որակի համագործակցության մեկնարկ է: ՀՀ Սահմանադրությամբ ՀՀ Ազգային ժողովին վերապահված լիազորությունները եւ խորհրդարանի դերի բարձրացումը ենթադրում են օրենսդիր մարմնի գործառույթների ընդլայնում, մշտական հանձնաժողովների եւ աշխատակազմի կարողությունների կատարելագործում»:
Արա Բաբլոյանը, կարեւորելով լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն ու կիրառումը, նշել է, որ խորհրդարանը բաց է համագործակցության համար, եւ առաջիկայում համատեղ ջանքերով մշակվելիք ծրագրերը կիրականացվեն:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթն իր խոսքում ընդգծել է, որ Միացյալ Թագավորությունը, ունենալով խորհրդարանական կառավարման երկարամյա փորձ, ողջունում է Հայաստանում ընթացող սահմանադրական փոփոխությունները, որոնց նպատակը երկիրը խորհրդարանական կառավարման հանրապետություն դարձնելն է:
Դեսպանի խոսքով՝ այս համաձայնագրի ստորագրումը հնարավորություն է տալիս սերտ կապեր հաստատելու երկու խորհրդարանների միջեւ՝ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմները եւ աշխատակազմի կարողությունները զարգացնելու համար:

Парламент Армении и посольство Великобритания подписали соглашение, «дающее старт сотрудничеству нового качества» 06/23/2017   18:08  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян и Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт 23 июня подписали письмо-соглашение, которым предусматривается реализация программы развития возможностей НС РА.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, программа НС РА будет осуществлена непосредственно Международным центром человеческого развития.
Председатель НС А.Баблоян после подписания соглашения отметил: “Сегодня мы подписали документ, дающий старт сотрудничеству нового качества. Закрепленные Конституцией за НС РА полномочия и повышение роли парламента предполагают расширение функций законодательного органа, совершенствование возможностей постоянных комиссий и аппарата”. Спикер НС, подчеркнув важность изучения и применения передового опыта, отметил, что парламент открыт для сотрудничества, и в будущем разрабатываемые совместными усилиями программы будут реализованы.
Посол Джудит Фарнуорт в своем слове подчеркнула, что Соединенное Королевство, имея долгий опыт парламентского управления, приветствует проводимые в Армении конституционные реформы, цель которых – сделать страну парламентской республикой.
По словам посла,   подписание данного соглашения дает возможность установить тесные связи между двумя парламентами – с целью развития механизмов парламентского контроля и возможностей аппарата.
14:52 18/02/2017  |  Лента новостейГлава МИД Армении представил британскому госминистру ущерб, причиненный Азербайджаном процессу карабахского урегулирования
16:12 02/11/2016  |  Лента новостейАрмения и Великобритания эффективно сотрудничают в сфере обороны – Виген Саркисян
12:10 29/06/2016  |  Лента новостейПерспективы углубления сотрудничества с ВС Великобритании обсуждены на встрече в Минобороны Армении
13:21 15/06/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян: Армения придает большое значение отношениям с Великобританией