Սիմոն Մարտիրոսյանը՝ աշխարհի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն 06/23/2017   11:03  |  Մարզական
Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանը դարձավ աշխարհի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն։
+105 կգ քաշային կարգում Մարտիրոսյանը երկամարտում գրանցեց 426 կգ արդյունք, հայտնում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Հայ ծանրորդը երկու վարժությունում էլ ուժեղագույնն էր։ Պոկումում նա բարձրացրեց 191 կգ, իսկ հրումում՝ 235 կգ։
Հրում վարժությունում Սիմոն Մարտիրոսյանը վերջին մոտեցումով ռեկորդի էր հավակնում, սակայն նրան մի փոքր չբավականացրեց 246 կգ-ը գլխավերևում պահելու համար։
Այսպիսով, Տոկիոյում ավարտվեց աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը։ Հայ ծանրորդները նվաճեցին մեկ ոսկե և երկու բրոնզե մեդալներ։

Армянский тяжелоатлет Симон Мартиросян выиграл золото молодежного чемпионата мира в Токио 06/23/2017   12:12  |  Спорт
Серебряный призер Олимпийских игр по тяжелой атлетике Симон Мартиросян стал победителем молодежного чемпионата мира. В весовой категории +105 кг Мартиросян в двоеборье зафиксировал результат 426 кг. Об этом сообщает пресс-служба Национального Олимпийского комитета Армении.
Армянский тяжелоатлет был лучшим в обоих упражнениях. В рывке он поднял 191 кг, а в толчке - 235 кг.
В толчке Симон Мартиросян в последней попытке претендовал на мировой рекорд, однако ему совсем немного не хватило, чтобы удержать вес 246 кг.
Таким образом, в Токио завершился молодежный чемпионат мира. Армянские тяжелоатлеты завоевали одну золотую и две бронзовые медали.