Քննարկվել են հայ-բրիտանական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված մի շարք հարցեր 06/20/2017   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնոուրթին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Նշելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը՝ վարչապետն ընդգծել է, որ անցած տարիների ընթացքում կուտակվել է համագործակցության հարուստ փորձ:
Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Թագավորության կողմից Հայաստանի տնտեսական և ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման նպատակով ցուցաբերված օժանդակությունը և ավելացրել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է համագործակցության ընդլայնմամբ՝ հատկապես տնտեսության ոլորտում: Այնուհետև Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերին և  կառավարության գործունեության նոր ծրագրին: Վարչապետն ընդգծել է, որ  կառավարության նոր ծրագրում հստակ ձևակերպված են մեր երկրի զարգացման ուղիներն ու տեսլականը:
Իր հերթին, Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնոուրթը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը շահագրգռված է համագործակցելու ՀՀ կառավարության հետ կոնկրետ ուղղություններով և տեղեկացրել, որ արդեն իսկ հաստատվել է Հայաստանի դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված օժանդակության մեծացման ծրագիրը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ բրիտանական ընկերությունների շրջանում մեծ է հետաքրքրությունը մեր երկրի արդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտներում  ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու  ուղղությամբ: Տիկին Ֆարնոուրթը հույս է հայտնել, որ ՏՏ ոլորտի հայաստանյան 17 և բրիտանական 100 ընկերությունների ներկայացուցիչների միջև մարտին  կայացած հանդիպումների արդյունքում կստորագրվեն  բիզնես պայմանագրեր և ավելացրել, որ այդ ուղղությամբ արդեն իսկ կատարվում են կոնկրետ քայլեր:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է բրիտանական կապիտալի և բիզնես կառավարման մշակույթի ներգրավումը Հայաստանում նախատեսվող տարբեր ծրագրերում և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է կոնկրետ ուղղություններով ծավալել ակտիվ փոխգործակցություն:

Правительство Армении заинтересовано в расширении сотрудничества с Соединенным Королевством - Карен Карапетян 06/20/2017   17:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Маргарет Фарнуорт. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Отметив, что в этом году исполняется 25-лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Соединенным Королевством, Премьер-министр подчеркнул, что в течение прошедших лет накоплен богатый опыт сотрудничества.
Карен Карапетян высоко оценил оказанную Соединенным Королевством помощь Армении с целью осуществления экономических и демократических реформ и добавил, что правительство РА заинтересовано в расширении сотрудничества, особенно в экономической сфере. Затем Карен Карапетян коснулся направленных на улучшение бизнес-среды шагов и новой программы деятельности правительства. Премьер-министр подчеркнул, что в новой программе правительства четко сформулированы пути и видение развития нашей страны.
В свою очередь, Джудит Маргарет Фарнуорт отметила, что Соединенное Королевство заинтересовано в сотрудничестве с правительством РА по конкретным направлениям и проинформировала, что уже утверждена программа помощи, направленной на реформы судебно-правовой системы Армении и борьбу с коррупцией. Посол подчеркнула, что британские компании проявляют большой интерес в направлении осуществления инвестиционных программ в сферах промышленности и энергетики нашей страны. Госпожа Фарнуорт выразила надежду, что в результате состоявшихся в марте встреч между 17 армянскими и 100 британскими компаниями сферы ИТ будут подписаны бизнес-контракты и добавила, что в этом направлении уже осуществляются конкретные шаги.
Карен Карапетян отметил важность участия британского капитала и внедрения британской культуры бизнес-управления в предусмотренных в Армении различных программах и подчеркнул, что Правительство РА готово к активному сотрудничеству по конкретным направлениям.