Մոսկվա-Երևան ավտոճանապարհին «ԿամԱԶ»-ի և միկրոավտոբուսի վթարի պատճառով 1 մարդ մահացել է 06/19/2017   10:34  |  Արտակարգ պատահարներ
Հունիսի 18-ին՝ ժամը 14.13-ին, ԱԻՆ-ում տեղեկություն է ստացվել, որ Ռուսաստանի Դաշնության Տուլայի շրջանում` Մ-4 դաշնային ավտոճանապարհի Մոսկվա-Երևան հատվածի 133-րդ կմ-ին, տեղի է ունեցել ՃՏՊ՝ բախվել են «ԿամԱԶ» մակնիշի բեռնատար ավտոմեքենան և երթուղային միկրոավտոբուսը:
Ըստ նախնական տվյալների՝ պատահարի հետևանքով մահացել է 1, տուժել՝ 6 քաղաքացի, որոնց թվում կան ազգությամբ հայեր:
Դեպքի վայր է մեկնել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատանը ԱԻՆ ներկայացուցիչ փ/ծ գնդապետ Ա. Ղազարյանը, ով ժամը 17:30-ին հաղորդեց, որ բախվել են «ԿամԱԶ» մակնիշի բեռնատար ավտոմեքենան և «Իվեկո» մակնիշի 22 GG 299 պետհամարանիշով միկրոավտոբուսը (որում եղել են 20 քաղաքացի), ինչի հետևանքով կա 1 զոհ և 9 տուժած: Տուժածներից 6-ը տեղափոխվել է Ստուպինո, 3-ը` Տուլա քաղաքի հիվանդանոց:
Պարզվել է, որ զոհը հանդիսանում է ՌԴ քաղաքացի 1961 թ. ծնված Նասիրով Օթարը:
Տուլայի հիվանդանոցում են գտնվում Աիդա Հակոբյանը (1983 թ.), Ռոզա Գեղամյանը  (2005 թ.) Կառլեն Գեղամյանը (2002 թ.) իսկ  Ստուպինոյի հիվանդանոցում`  Վալերիա Ստեփանյանը, Նորայր Գալստյանը, Ռոմիկ Նիկողոսյանը, Հրայր Գյուրջյանը, Սվետլանա Կալդարյանը, Թինա Մուսոյանը:
Պարզվել է, որ միկրոավտոբուսը ուղևորվում էր Երևանից Նիժնիյ Նովգորոդ:
Ժամը 20:50-ին ստացված տեղեկատվության համաձայն Հրայր Գյուրջյանը, Սվետլանա Կալդարյանը, Թինա Մուսոյանը, ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս են գրվել հիվանդանոցից, իսկ Վալերիա Ստեփանյանի (1988 թ.), Նորայր Գալստյանի (1979 թ.), Ռոմիկ Նիկողոսյանի (1958 թ.) առողջական վիճակը գնահատվել է միջին ծանրության:

МЧС Армении рассказало о состоянии армян, пострадавших в ДТП с микроавтобусом под Тулой 06/19/2017 10:40 | Чрезвычайное просшествие
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении сообщило о состоянии некоторых из пострадавших в ДТП с участием рейсового микроавтобуса в Тульской области.
Согласно сообщению ведомства, 18 июня на 133-м километре автомагистрали Москва-Ереван в Тульской области грузовик марки "КамАЗ" столкнулся с рейсовым микроавтобусом марки "Ивеко", в котором находились 20 граждан. В результате ДТП один человек погиб, девять пострадали. Сообщается, что микроавтобус следовал из Еревана в Нижний Новгород.
Установлена личность погибшего. Им оказался гражданин РФ Отар Насыров, 1961 года рождения.
Из девяти пострадавших трое были госпитализированы в больницу города Тулы - это Аида Акопян (1983 года рождения), Роза Гегамян (2005 года рождения) и Карлен Гегамян (2002 года рождения). Еще шестеро пострадавших находятся в больнице в Ступино - Валерия Степанян, Норайр Давтян, Ромик Никогосян, Грайр Гюрджян, Светлана Калдарян и Тина Мусоян.
По состоянию на 20:05, Грайр Гюрджян, Светлана Калдарян и Тина Мусоян, получив соответствующую медпомощь, были выписаны из больницы. Состояние здоровья Валерии Степанян (1988 года рождения), Норайра Галстяна (1979 года рождения) и Ромика Никогосяна (1958 года рождения) оценивается как средней тяжести”, - отмечается в сообщении.