Գևորգ Կոստանյանն առաջարկել է դադարեցնել ԵԽ-ին Ադրբեջանի անդամակցությունը 06/07/2017   21:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում հունիսի 6-7-ին տեղի են ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վերաբերյալ քննարկումներ։ Օրակարգում, ի թիվս այլ վճիռների, ներառված էր նաև «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճռի կատարման ընթացքը։ «Փաստինֆո»-ի թղթակիցն Ստրասբուրգից` Մամմադովի գործի քննարկմանը ելույթ է ունեցել Գևորգ Կոստանյանը՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանը սկզբունքորեն և հետևողականորեն խախտում է իր քաղաքացիների իրավունքները, որ Իլգար Մամմադովը, ով ըստ ՄԻԵԴ վճռի ակնհայտ ապօրինի կալանավորվել է ու դատապարտվել, պետք է անմիջապես ազատ արձակվեր, սակայն Ադրբեջանը 3 տարի շարունակ հրաժարվում է այս վճիռը կատարելուց։
«Մենք ԵԽ նախարարների կոմիտեում ընդգծեցինք, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունը հանգեցնում է մարդու իրավունքների սիստեմատիկ խախտումների հենց իր տարածքում ու իր ժողովրդի նկատմամբ: Առաջարկեցինք քննարկման առարկա դարձնել ԵԽ նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանին ձայնի իրավունքից զրկելու և հետագայում Ադրբեջանի՝ Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությունը դադարեցնելու հարցը։ Մենք, ըստ էության, առաջ քաշեցինք Եվրոպայի խորհրդին Ադրբեջանի անդամակցության դադարեցման բանաձև, ընթացակարգ՝ այդ նպատակին հասնելու համար»,- ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Հայկական պատվիրակության ելույթից հետո 20-ից ավել պատվիրակություններ ելույթ են ունեցել ու աջակցել նախաձեռնությանը։ Այսօր արդեն «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» վճռի կատարման վերաբերյալ նախատեսված քվեարկության ժամանակ նախարարների կոմիտեն որոշում է կայացնելու՝ այդ ընթացակարգը սկսելու համար։
Հարցին, թե արդյոք քննարկմանն Ադրբեջանի կողմից ներկայացվել է տեղեկատվություն, թե ինչ է կատարվել՝ վճռի իրականացման համար, Գ.Կոստանյանն ասաց, որ յուրաքանչյուր վճռից հետո պետությունը պետք է ներկայացնի վճռի կատարման ընդհանուր և անհատական միջոցները։ Ադրբեջանը ներկայացնում է միայն, թե ինչ ընդհանուր բնույթի միջոցառումներ են իրականացվել, ինչպես է փոփոխվում օրենսդրությունը, որը կարող է տևել տարիներ, իսկ այդ ընթացքում Մամմադովը շարունակում է մնալ ապօրինի կալանքի տակ։
«Այո՛, ընդհանուր միջոցառումները կարող են տևել ևս 5-10 տարի, բայց մարդը փաստացի շարունակում է մնալ կալանքի տակ։ Հենց այս հարցը պետք է ի սկզբանե լուծել, քանի որ վճիռը վերաբերում է կոնկրետ մարդու և առաջին հերթին պետք է խոսել այդ մարդու իրավունքների վերականգնման մասին»,-նշեց Գ․Կոստանյանը։
«Ես՝ որպես պատվիրակության ղեկավար, տեսնելով Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքները չհարգելու քաղաքականությունը, նկատեցի, որ սա ԵԽ-ի համար անընդունելի վարքագիծ է, քանի որ ԵԽ անդամ երկրները պետք է հարգեն մարդու իրավունքներն իրենց տարածքում, հետո նոր այլ երկրներում մարդու իրավունքների ապահովման մասին բարձրաձայնեն։ Այժմ մենք ԵԽ բոլոր անդամ երկրներին առավել տեսանելի դարձրեցինք, որ Ադրբեջանն իր երկրում անգամ իր քաղաքացու իրավունքներն է ոտնահարում։ Սա աննախադեպ էր։ Արդյունքը դեռևս պարզ չէ, բայց այն, որ գործընթացն արդեն սկսվել է, նշանակում է, որ ԵԽ անդամ երկրների առնվազն մեծամասնությունը, ինչը կտեսնենք քվեարկության արդյուքնում, մեզ հետ համաձայն է, որ Ադրբեջանը սկզբունքորեն խախտում է մարդու իրավունքները, ինչն էլ հանգեցնում է նրան, որ նա ժողովրդավարության կրող չէ։ Սա, որպես հետևանք, պետք է հանգեցնի կամ նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանի ձայնի իրավունքի կասեցմանը, կամ հետագայում անդամակցության դադարեցմանը»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Նշենք, որ, ըստ ընթացակարգի, ՄԻԵԴ որոշումների իրականացման վերահսկողությունը կատարում է ԵԽ նախարարների կոմիտեն և այս ձևաչափով քննարկումներն իրականացվում են տարին 4 անգամ։ Քննարկումներից հետո նախարարների կոմիտեն ընդունում է որոշումներ։
Հիշեցնենք, որ  2014թ-ի հոկտեմբերին կայացրած վերջնական վճռով ՄԻԵԴ-ը գտել էր, որ Մամմադովի ձերբակալությունը պայմանավորված է եղել քաղաքական դրդապատճառներով և Ադրբեջանին կոչ էր արել անհապաղ ազատ արձակել Իլգար Մամմադովին։

Геворк Костанян в Комитете министров Совета Европы предложил прекратить членство Азербайджана в СЕ 06/07/2017   22:19  |  Актуальная тема
В Комитете министров Совета Европы (КМСЕ) 6-7 июня состоялись обсуждения вокруг исполнения постановлений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). В числе других решений в повестку был включен также вопрос относительно хода исполнения постановления Европейского суда по правам человека по делу “Ильгар Маммадов против Азербайджана”. Как передает собственный корреспондент “Фактинфо” из Страсбурга, в ходе рассмотрения данного дела выступил представитель Республики Армения в ЕСПЧ Геворк Костанян.
Костанян, в частности, заявил, что Азербайджан принципиально и последовательно нарушает на своей территории права граждан и Ильгар Маммадов, который, согласно вердикту ЕСПЧ, был явно незаконно арестован и осужден, должен был быть немедленно освобожден из-под стражи, однако Азербайджан на протяжении уже трех лет отказывается от исполнения данного решения Евросуда.
“Мы подчеркнули в Комитете министров Совета Европы, что политика Азербайджана приводит к систематическим нарушениям прав человека именно на территории данного государства и в отношении собственного народа. В итоге мы предложили вынести на обсуждение вопрос лишения Азербайджана голоса в Комитете министров Совета Европы, а в дальнейшем – прекращения членства Азербайджана в Совете Европы. Мы, по сути дела, выдвинули резолюцию о прекращении членства Азербайджана в СЕ, процедуру для достижения данной цели”, – сообщил Геворк Костанян.
Он отметил, что свыше 20 делегаций в своих выступлениях, последовавших за выступлением армянской делегации, поддержали данную инициативу. Уже сегодня в ходе голосования по вопросу исполнения вердикта ЕСПЧ “Ильгар Маммадов против Азербайджана” Комитет министров СЕ вынесет решение относительно запуска данной процедуры.
На вопрос о том, представил ли Азербайджан информацию относительно принятия мер по приведению вердикта в исполнение, Геворк Костанян отметил, что после вынесения каждого вердикта ЕСПЧ государства обязаны представлять общие и индивидуальные меры по его исполнению. Азербайджан представляет лишь проведенные общие мероприятия, изменения законодательства, которые могут занять долгие годы, и все это время Маммадов продолжает незаконно содержаться под стражей.
“Да, общие мероприятия могут длиться еще 5-10 лет, однако человек фактически продолжает оставаться в заключении. Именно этот вопрос должен быть изначально решен, поскольку вердикт касается конкретного человека, и в первоочередном порядке необходимо говорить о восстановлении прав данного лица”, - отметил Геворк Костанян.
“Я как руководитель делегации при виде неуважительной политики Азербайджана в отношении прав человека, указал на недопустимость такого поведения для Совета Европы, поскольку страны-члены СЕ должны уважать права человека на своих территориях и уже только после этого затрагивать проблемы защиты прав человека в других государствах. Нынче мы заострили внимание всех стран-членов СЕ на том обстоятельстве, что Азербайджан даже на собственной территории попирает права своих же граждан. Это беспрецедентно. Результат пока не известен, но то, что процедура уже начата, означает, что по меньшей мере большинство стран-членов Совета Европы, а это мы увидим в ходе голосования, солидарно с нами в том, что Азербайджан принципиально нарушает права человека, что в свою очередь приводит к заключению, что данная страна не является носительницей демократии. Это как следствие должно привести либо к лишению Азербайджана права голоса в КМСЕ, либо к прекращению членства в дальнейшем”, – заявил Геворк Костанян.
Отметим, что, согласно процедуре, надзор за исполнением постановлений ЕСПЧ осуществляет Комитет министров СЕ, и обсуждения в данном формате проводятся четыре раза в год. После обсуждений Комитет министров выносит решения.
Напомним, ЕСПЧ в вынесенном в октябре 2014 г. окончательном постановлении счел, что арест данного Маммадова обусловлен политическими мотивами, и потребовал от Азербайджана немедленно освободить этого гражданина.