Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել է քրեակատարողական հիմնարկի նախկին  պաշտոնյան 06/02/2017   13:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալից և նրա հարազատներից` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված արարքի՝ խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու կասկածանքով, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից ձերբակալվել է «Հրազդան» ՔԿՀ-ի օպերատիվ խմբի նախկին պետ Վ. Ա.-ն: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Համաձայն հիշյալ դեպքի վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նյութերի, Վ. Ա.-ն, «Հրազդան» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Ա. Մ.-ին հիմնարկի տնտեսական աշխատանքներում ներգրավելու, որպես բարեխիղճ աշխատողի խրախուսելու և նշված հիմքերի ստեղծմամբ պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատելու դիմաց նրա հարազատներից պահանջել և ստացել է խոշոր չափերով  կաշառք: Ըստ Ա. Մ.-ի հաղորդման` ՔԿՀ-ի աշխատակիցն իր հարազատներից նախապես պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, սակայն 2015թ.-ի սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում դատապարտյալի եղբորից և կնոջից մաս-մաս ստացել է պահանջած գումարի մի մասը` շուրջ 3000 ԱՄՆ դոլար:

Экс-начальник опергруппы пенитенциарного учреждения в Армении задержан по подозрению в получении крупной взятки 06/02/2017   13:41  |  Криминальная хроника
Бывший начальник оперативной группы уголовно-исполнительного учреждения "Раздан" В.А. задержан по подозрению в вымогательстве и получении взятки в крупных размерах от осужденного и его родственников, сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
Согласно материалам уголовного дела, В.А. потребовал у родственников отбывающего наказание в УИУ "Раздан" заключенного А.М. и получил взятку в крупных размерах за привлечение осужденного к участию  в хозяйственных работах в пенитенциарном учреждении, поощрение за добросовестную работу и за досрочное освобождение от отбывания наказания при создании вышеуказанных оснований.
По словам А.М., сотрудник УИУ заранее потребовал у его родственников взятку в особо крупных размерах, однако в течение сентября 2015 года по частям получил от его брата и жены часть затребованной суммы – порядка 3 тыс. долларов США
"В.М. задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пунктом 3 части 3 статьи 311 (Получение взятки в крупных размерах) УК Армении. Предварительное расследование уголовного дела продолжается"., - отмечается в сообщении.