Մելբուրնի արվարձանի քաղաքային խորհուրդը քննարկելու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը 05/27/2017   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մելբուրնի արվարձան Մոնաշի խորհրդի անդամ Տեո Զագրաֆոսը կոչ է արել քաղաքի իշխանություններին ճանաչել հույների, հայերի ու ասորիների ցեղասպանությունները:
Զագրաֆոսը ներկայացրել է բանաձեւի նախագիծ, որը քննարկվելու է խորհրդի հաջորդ նիստի ժամանակ: Արցախպրես-ի տեղեկացմամբ՝ հայտնում է Neos Kosmos-ը։
Նրա խոսքով Մոնաշ քաղաքում ապրում են այն մարդկանց սերունդները, ովքեր տուժել են ցեղասպանությունից։
«Որքան շատ կառավարությունը զբաղվի այս հարցով, այդքան կմեծանա հավանականությունը, որ Թուրքիան էլ կընդունի ու կճանաչի ցեղասպանությունը»,- հայտնել է Զագրաֆոսը, ում տատիկն ու պապիկը Թուրքիայից Հունաստան են փախել անցած դարի 20-ականներին։
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս ու Հարավային Ավստրալիա նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Եթե խորհրդի անդամները հաստատեն բանաձեւը՝ Մոնաշը կարող է դառնալ Վիկտորիա նահանգի առաջին քաղաքը, որը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
15:15 05/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայի Անդրուշեւյան քաղխորհրդի պատգամավորները հորդորել են ապրիլի 24-ը հայտարարել Հիշատակի օր
11:37 02/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո՛, դա ցեղասպանություն էր. Կարել Շվարցենբերգն ուրախ կլինի, եթե այլ երկրներ հետևեն Չեխիայի օրինակին
17:27 28/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի Վիյենա քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը
20:32 26/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող երկկուսակցական բանաձևի նախագիծ է ներկայացվել
13:20 26/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. Էդուարդ Շարմազանով
12:44 26/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունը՝ Չեխիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ
10:27 22/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ Վայոմինգ նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
14:02 21/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՉեխիայում քննարկվում է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև ընդունելու հավանականությունը
15:18 08/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԿիպրոսի խորհրդարանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը

Городской совет пригорода Мельбурна рассмотрит резолюция о признании Геноцида армян 05/27/2017   13:22  |  Лента новостей
Член совета Монаша, пригорода Мельбурна, Тео Заграфос призвал власти города признать геноцид понтийских греков, армян и ассирийцев.
Заграфос представил проект резолюции, который будет рассмотрен на следующем заседании совета, сообщает «Арцахпресс» со ссылкой на Neos Kosmos.
По его словам, в городке Монаш проживает много потомков тех, кто пострадал во время геноцида. «Чем больше правительство будет заниматься этим вопросом, тем больше шансов, что Турция примет и признает геноцид»,- заявил Заграфос, чьи дедушка и бабушка бежали из Турции в Грецию в начале 20-ых годов прошлого века.
Австралийские штаты Новый Южный Уэльс и Южная Австралия признали Геноцид армян. В случае если члены совета одобрят резолюцию, Монаш может стать первым городом в штате Виктория, который признал Геноцид армян.
12:17 20/05/2017  |  Актуальная темаВице-спикер: признание Техасом Геноцидa армян - ответ на политику отрицания Турции и их наглое поведение в Вашингтоне
09:14 20/05/2017  |  Актуальная темаАмериканский штат Техас признал Геноцид армян
11:59 02/05/2017  |  Лента новостейКарел Шварценберг будет рад, если и другие страны последуют примеру Чехии и признают Геноцид армян
09:17 27/04/2017  |  Актуальная темаВ Сенат США представлен двухпартийный проект документа о признании Геноцида армян
13:53 26/04/2017  |  Лента новостейШармазанов назвал принятие парламентом Чехии резолюции о признании и осуждении Геноцида армян еще одним шагом к победе света над тьмой