Ավստրիական դատարանը պարտավորեցրել է Facebook-ին հեռացնել վիրավորական գրառումները 05/09/2017   14:15  |  Անցուդարձ
Ավստրիայի դատարանը պարտավորեցրել է Facebook սոցիալական ցանցին հեռացնել վիրավորական հրապարակումները:
Ըստ BBC-ի ռուսական ծառայության՝ որոշումը կարելի է դիտարկել որպես ակտիվիստների հաղթանակ, ովքեր պահանջում էին, որպեսզի սոցիալական մեդիան ինտերնետում պայքարի «տրոլերի» դեմ:
Հայցը ներկայացվել էր Ավստրիայի կանաչների կուսակցության կողմից այն բանից հետո, երբ կուսակցության առաջնորդը տուժել էր սոցցանցում ատելություն բորբոքող հաղորդումներից:
Վերաքննիչ դատարանը Վիեննայում որոշել էր, որ Facebook-ը պետք է հեռացնի Էվա Գլավիշնիգի հասցեին արված վիրավորական գրառումները, միաժամանակ սահմանելով, որ բավարար չէ նման բովանդակության արգելափակումը միայն Ավստրիայի տարածքում:
Դատավորի կարծիքով, սոցցանցին դժվար չի լինի ավտոմատացնել այդ պրոցեսը:
Սոցցանցի ներկայացուցիչներն առայժմ չեն մեկնաբանել դատարանի որոշումը:
Կանաչների կուսակցությունից պատգամավոր Դիթեր Բրոզը հայտարարել է, որ Ֆեյսբուքն այլևս չի կարող պնդել, որ ընդամենը հարթակ է, այլ պետք է ստանձնի ագրեսիայի դեմ պայքարի պատասխանատվությունը:
Ինտերնետ հսկաները՝ ներառյալ Facebook-ը, Twitter-ն ու Google-ը, վերջին ժամանակներս բախվել են շատ երկրներում քննադատության ալիքին, քանի որ ամենևին էլ միշտ չէ, որ օպերատիվ կերպով հեռացվում են ագրեսիվ մեկնաբանությունները իրենց հարթակներից:
Անցյալ ամիս գերմանական իշխանությունները հավանություն են տվել նախագծին մինչև 53 մլն դոլարի տուգանք մտցնել սոցցանցերի դեմ, որոնք օգտատերերի բողոքներից հետո չեն հեռացնի ատելություն բորբոքող հաղորդումները և ֆեյքային նորությունները:
Ընկերություններն արդեն հայտարարել են խնդրի դեմ պայքարի որոշ միջոցների մասին: Facebook-ը խոստացել է երեք հազար մարդ վարձել ագրեսիայի և բռնության տեսարաններ հեռարձակելու դեմ պայքարելու համար:
Google-ը հայտարարել է, որ կփոխի որոնման համակարգի աշխատանքը, որպեսզի այն օգնի կանգնեցնել կեղծ լուրերի ու ագրեսիվ արտահայտությունների տարածումը:

Суд в Австрии обязал Facebook удалить оскорбительные посты 05/09/2017   14:51  |  Международные новости
Суд в Австрии обязал социальную сеть Facebook удалить оскорбительные публикации, передает Русская служба “Би-би-си”.
Решение можно рассматривать как победу активистов, требовавших, чтобы социальные медиа боролись с "троллями" в интернете.
Иск был подан Партией зеленых Австрии, после того как лидер партии пострадала от разжигающих ненависть сообщений в соцсети.
Апелляционный суд в Вене постановил, что Facebook должен удалить оскорбительные посты в адрес Эвы Главишниг, указав, что блокировки подобного контента лишь на территории Австрии недостаточно.
По мнению судьи, соцсети будет несложно автоматизировать этот процесс.
Представители соцсети пока не комментировали решение суда.
Депутат от Партии зеленых Дитер Броз заявил, что "Фейсбук" больше не может утверждать, что является лишь платформой, а должен взять на себя ответственность за борьбу с агрессией.
Интернет-гиганты, включая Facebook , Twitter и Google, в последнее время столкнулись с волной критики во многих странах, поскольку далеко не всегда оперативно удаляют агрессивные комментарии со своих платформ.
В прошлом месяце немецкие власти одобрили план по введению штрафов на сумму до 53 млн долларов против соцсетей, которые не будут удалять разжигающие ненависть сообщения и фейковые новости после жалоб пользователей.
Компании уже объявили о некоторых мерах для борьбы с проблемой. Facebook пообещал нанять три тысячи человек, чтобы бороться с агрессией и трансляциями сцен насилия.
Google заявил, что изменит работу поисковой системы, чтобы она помогла остановить распространение фальшивых новостей и агрессивных высказываний.
16:48 03/02/2017  |  Информационная платформаВ Facebook запускает новую функцию
11:30 02/02/2017  |  Международные новостиСуд обязал Facebook заплатить $500 млн по иску о краже технологии
16:50 12/01/2017  |  Интересно знатьFacebook создаст технологию чтения и передачи мыслей
12:20 16/12/2016  |  Интересно знатьFacebook объявила новую стратегию борьбы с фейковыми новостями
17:52 12/09/2016  |  Из жизниУчёные нашли прямую связь между Facebook и развитием депрессии
17:13 02/05/2016  |  Информационная платформаВ Facebook Messenger появится функция исчезновения сообщений
10:48 29/04/2016  |  Международные новостиСуд в США приговорил женщину к месяцу тюрьмы за вызвавшее панику сообщение в Facebook
09:44 13/04/2016  |  Лента новостейСоцсеть Facebook введет новую кнопку
09:17 22/02/2016  |  Информационная платформаFacebook сообщил о начале работы над созданием "виртуальной реальности"
10:48 01/10/2015  |  Информационная платформаСоцсеть Facebook анонсировала новые возможности управления профилем