Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին 05/05/2017   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս այցն իր հերթին կնպաստի երկու քաղաքների միջև առկա փոխգործակցության և գործընկերային կապերի էլ ավելի ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը: Քաղաքապետը նաև բարձր է գնահատել երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության ջանքերը՝ մեկ անգամ ևս շեշտելով, որ ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի հետ հարաբերությունները Երևանի համար առանձնակի են կարևորված՝ հատկապես հաշվի առնելով երկու քաղաքների արդյունավետ ու հաջողված փոխգործակցությունը:
«Պարոն նահանգապետ, ուրախ եմ Ձեզ կրկին հյուրընկալել Երևանում, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ձևավորված հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և աչքի են ընկնում իրենց խորը բարեկամական անշահախնդրությամբ: Այս հարցում, անշուշտ, մեծ է Ձեր անձնական ներդրումը, և ես վստահ եմ, որ այսօր Ձեզ հետ քննարկելով երկու քաղաքների միջև իրականացվող ծրագրերի ընթացքը`  կնախանշենք առաջիկա մեր անելիքները», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետն ու նկատել, որ «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» միջոցառումները, որոնք այս օրերին անց են կացվում Երևանում, կնպաստեն երկուստեք կապերի  էլ ավելի ամրապնդմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն իր հերթին նշել է, որ Երևանի հետ հարաբերությունները Սանկտ Պետերբուրգի համար միշտ էլ կարևոր ու հեռանկարային են եղել և որ երկու կողմերի հարաբերությունների ներուժն ակնհայտորեն զարգացման լայն հնարավորություններ ունի:
«Պարոն քաղաքապետ, համոզված եղեք, որ Երևանը Սանկտ Պետերբուրգի համար կայուն և վստահելի գործընկեր է, և հաճելի է արձանագրել, որ մեր գործընկեր քաղաքն իսկապես կայուն զարգացում ունի: Ասում են` կատարելությունը սահմաններ չունի, և վստահ կարող եմ ասել, որ այսօրվա Երևանի դեպքում դա իսկապես ճիշտ է: Ես այսօր տեսնում եմ ավելի բարեկարգ  ու գեղեցիկ քաղաք, տեսնում եմ նոր ճանապարհներ ու լուծումներ, ինչպես նաև ընթացող շինարարություն, ինչը լավագույնս փաստում է, որ Երևանն ապրում ու զարգանում է և ունի զարգացման լավ հեռանկարներ: Լինելով խոշոր քաղաքի ղեկավար` ինձ համար, պարոն քաղաքապետ, հենց դա՛ է պատասխանատու քաղաքային իշխանության չափանիշը, և ես ուրախ եմ, որ երևանյան մեր գործընկերները գնում են նույն ճանապարհով, ինչ Սանկտ Պետերբուրգը: Մենք միասին պետք է շարունակենք մեր համատեղ ծրագրերը և փորձի փոխանակումը: Ձեզ մոտ կան ընդօրինակման ենթակա ծրագրեր, մասնավորապես քաղաքի   բարեկարգմանն ուղղված ծրագրերի մասին է խոսքս: Համոզված եմ, որ կլինեն նաև Սանկտ Պետերբուրգում հաջողությամբ իրականացված ծրագրեր, որոնք կհետաքրքրեն Երևանին ու Դուք Ձեր թիմով այն կյանքի կկոչեք այստեղ», - նշել է  Գեորգի Պոլտավչենկոն:
Նա հավելել է, որ վերջին 3 տարիների համագործակցությունը եղել է իսկապես արդյունավետ, փոխշահավետ, ու վստահեցրել, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի առավելագույնը՝ երկուստեք փոխգործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու և ամրապնդելու համար:

Георгий Полтавченко: Ереван является стабильным и надежным партнером для Санкт-Петербурга 05/05/2017   18:02  |  Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился сегодня с губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко. Подробности встречи передает пресс-служба столичной администрации.
Тарон Маргарян выразил уверенность в том, что этот визит будет способствовать дальнейшему укреплению деловых связей между двумя городами и расширению сотрудничества. Мэр Еревана также высоко оценил усилия правительства Санкт-Петербурга, направленные на развитие двухсторонних отношений и еще раз подчеркнул, насколько важны для Еревана отношения с северной столицей РФ, особенно учитывая успешное и эффективное взаимодействие двух городов.
«Господин губернатор, я рад снова принимать Вас в Ереване. Это еще раз свидетельствует о том, что сформированные между Ереваном и Санкт-Петербургом отношения находятся на высоком уровне и отличаются своим бескорыстием. В этом вопросе, безусловно, есть Ваш личный вклад, и я уверен, что после обсуждения вопросов, касающихся хода реализуемых между двумя городами программ, мы сможем наметить наши дальнейшие программы»,-подчеркнул мэр Еревана и отметил, что мероприятия, проводимые в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване», послужат дальнейшему укреплению двусторонних связей.
Выразив благодарность за теплый прием, губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко в свою очередь отметил, что отношения с Ереваном всегда были перспективными для Санкт-Петербурга, и потенциал отношений двух сторон предоставляет широкие возможности для развития.
«Господин мэр, с уверенностью могу сказать, что Ереван является стабильным и надежным партнером для Санкт-Петербурга. Приятно констатировать также тот факт, что наш город-партнер встал на путь устойчивого развития. Говорят, что нет придела совершенству, и я уверенно могу сказать, что в случае сегодняшнего Еревана, это действительно так. Сегодня я вижу более благоустроенный и красивый город, новые дороги и решения, в городе ведется строительство. Все это свидетельствует о том, что Ереван живет, развивается и имеет хорошие перспективы для развития. Господин мэр, как глава крупного города, могу сказать, что именно этим должна заниматься ответственная городская власть, и мне очень приятно, что наши коллеги из Еревана идут тем же путем, что и Санкт-Петербург. Мы вместе должны продолжить наши совместные программы и обмен опытом. У вас есть программы, которые стоит перенять. В частности речь идет о программах по благоустройству города. Уверен, что в свою очередь те программы, успешно реализованные в Санкт-Петербурге, которые будут интересны для Еревана, Вы с вашей командой будете воплощать их в жизнь здесь, в Ереване»,-отметил Георгий Полтавченко.
Губернатор добавил, что за последние три года сотрудничество двух городов было действительно эффективным и продуктивным. Георгий Полтавченко также заверил, что в рамках своих полномочий сделает все возможное для дальнейшего расширения и укрепления двустороннего взаимодействия.