The Wall Street Journal-ն անդրադարձել է «Խոստումը» ֆիլմի պրեմիերային 05/01/2017   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկահայ անվանի գործարար և բարերար Քըրք Քըրքորյանի նախաձեռնությամբ իրականություն դարձած «Խոստում»-ը ֆիլմն այս տարի թողարկված ամենաթանկարժեք ֆիլմերի ցանկում է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ֆիլմին անդրադարձել է The Wall Street Journal պարբերականը՝ նշելով, որ Հոլիվուդում այսօր հայտնի գրքի կամ հեռուստանախագծի սցենարի բացակայության պայմաններում բարդ է նման ֆիլմ արտադրել առանց բարերարի:
«Քըրքորյանը մեկն է հայկական ծագում ունեցող այն ամերիկացիներից, ով տասնամյակներ շարունակ աջակցել է ամբողջ աշխարհում հայկական բարեգործական կազմակերպություններին: Քըրքորյանի ֆինանսավորմամբ իրականություն դարձած «Խոստում»-ը ֆիլմը մեծ արժեք ունի հայ համայնքի համար 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայերի կոտորածը ցեղասպանությունների շարքին դասակարգելու տեսանկյունից:
Ֆիլմի արտադրողները նախատեսել են ստանալ «Շինդլերի ցուցակը» կամ «Հյուրանոց Ռուանդա» ֆիլմերի նմանությամբ աշխատանք, որը կպատկերի պատմական վայրագությունները: Չնայած կինովարձույթներում ունեցած ոչ հաջող մեկնարկին, «Խոստում»-ը ֆիլմը ազդեցություն կունենա համաշխարհային քաղաքականության ողջ պատմության ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների իրազեկվածության տեսանկյունից»,- գրում է թերթը:
WSJ-ը տեղեկություններ է ներկայացրել նաև Քըրքորյան կենսագրությունից:
«Քըրք Քըրքորյանը մահացել է 2015 թվականին 98 տարեկան հասակում: Այդ ժամանակ դեռ «Խոստում»-ը ֆիլմը ստեղծված չէր, բայց նա ամեն ինչ արել էր ֆիլմի ստեղծման համար: Նա չէր ուզում, որ ֆիլմը մարդկանց համար դաս կամ դասախոսություն լինի: Նա ցանկանում էր ներկայացնել մարդկանց Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է բժիշկ Էրիկ Էզրայանը, ով Քըրքորյանին հանդիպել էր նրա մահվանից մի քանի տարի առաջ:
12:32 28/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄովսիսյանը թիմակիցների համար Խոստումը ֆիլմի փակ դիտում է կազմակերպել
20:36 26/04/2017  |  Միջազգային լրահոսՈվքեր են տապալել «Խոստումը» ֆիլմի տոմսերի վաճառքը
19:26 23/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Խոստումը» ֆիլմի փակ ցուցադրությանը
16:48 22/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան պետք է փոխհատուցի իր արարքների համար. Ջեյմս Կրոմվելի հարցազրույցը «Խոստումը» ֆիլմի մասին
14:51 22/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՑեղասպանության 100-երորդ տարելիցի բոլոր միջոցառումների սիրտը Հայաստանն էր, 102-րդին՝ էլի մնաց սփյուռքի վրա. Թևան Պողոսյան
13:09 22/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋենիֆեր Լոպեսը միացել է «Խոստումը» ֆիլմի գովազդային արշավին
11:10 20/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության համար պատասխանատվության բացակայությունը նոր ցեղասպանություններ ծնեց. Քրիստիան Բեյլ
15:04 19/04/2017  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Խոստումը» հասանելի կլինի հայերեն կրկնօրինակմամբ (տեսանյութ)
12:37 19/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆյու Յորքում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության մասին «Խոստումը» ֆիլմի ցուցադրությունը
13:07 18/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խոստումը» ֆիլմի հասույթով Կալիֆորնիայի համալսարանում մարդու իրավունքների ինստիտուտ կհիմնվի

Издание The Wall Street Journal написало о голливудском фильме “Обещание” 05/01/2017   16:11  |  Лента новостей
Фильм ''Обещание''("The Promise") режиссера Терри Джорджа, снятый по инициативе и финансовой поддержке американского бизнесмена и благотворителя Кирка Керкоряна, вошел в список самых дорогих фильмов года, передает “Арменпресс”.
О премьере фильма написало издание The Wall Street Journal.
“Керкорян – один из тех американцев армянского происхождения, который на протяжении десятков лет оказывал содействие армянским благотворительным организациям во всем мире. Снятый по его инициативе и финансовой поддержке фильм ''Обещание'' имеет большое значение для армян с точки зрения отнесения осуществленной Османской империей в отношении армянского населения в 1915 году резни к ряду геноцидов", - пишет издание.
В публикаци отмечается, что создатели фильма задумали нечто вроде “Списка Шиндлера” или “Отеля “Руанда””, фильм, который расскажет об исторических зверствах.
"Несмотря на не совсем удачный старт проката, фильм ''Обещание'' возымеет огромное влияние с точки зрения повышения уровня осведомленности о нарушениях прав человека в истории мировой политики”, - пишет The Wall Street Journal.
Газета приводит также сведения из биографии Керкоряна.
''Керкорян умер в 2015г. в возрасте 98 лет. Фильм ''Обещание'' еще не был снят, но он сделал все для этого. Он не стремился к тому, чтобы фильм стал нравоучением. Он просто хотел, чтобы человечество знало о Геноциде армян'', - сказал доктор Эрик Эзраян, который встречался с Керкоряном.