Բյուլբյուլօղլին խայտառակվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի թեկնածուների լսումների ժամանակ 04/28/2017   12:12  |  Միջազգային լրահոս
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնին հավակնող Ադրբեջանը ներկայացնող Փոլադ Բյուլբյուլօղլին ապրիլի 27-ին Ֆրանսիայում կայացած թեկնածուների լսումների նիստի ժամանակ խայտառակ իրավիճակում է հայտնվել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նիստի նախագահը զգուշացրել է Բյուլբյուլօղլիին, որ թեկնածուները պարտադիր կերպով պետք է խոսեն անգլերեն կամ ֆրանսերեն: Դեսպանը գրավոր պատրաստած մի քանի նախադասություն կարդալուց հետո, սակայն, ներողություն է խնդրել և անցել է ռուսերենին:
«Ինքս գոհ չեմ իմ անգլերենի մակարդակից, սակայն կարևորը դա չէ, կարևորը այն է, թե ինչ կա մարդու գլխում»,- նշել է նա:
Բյուլբյուլօղլին չի կարողացել նաև հավուր պատշաճի պատասխանել նիստի ներկաների հարցերին` շարունակ շեշտադրելով միայն այն փաստը, իբր պատրաստվում է մեծ գումարներ բերել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին տարբեր ծրագրերի իրականացման համար:
Ուշագրավ է, որ համաշխարհային ժառանգության պահպանությամբ զբաղվող ամենահեղինակավոր կառույցներից մեկի` ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնին հավակնում է մի մարդ, ում մշակույթի նախարար լինելու օրոք Ադրբեջանում վայրենաբար ոչնչացվեցին Նախիջևանի՝ Հին Ջուղայի հայկական միջնադարյան խաչքարերը, որոնք ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կողմից ճանաչվել էին Համաշխարհային ժառանգություն: Այս հանցանքի կատարման ամբողջ ընթացքում Բյուլբյուլօղլին բառ անգամ չի արտասանել կատարվածը դատապարտելու կամ այն կանխելու նպատակով:
Բացի այդ, արդեն Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանի պաշտոնում նա բազմիցս կիրառել է ռազմական հռետորաբանություն` պատրաստակամություն հայտնելով զենք վերցնել ու կռվել հայերի դեմ:
13:18 25/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ-ում քվեարկության է դրվել Թուրքիայում մոնիտորինգի վերսկսումն առաջարկող բանաձև
14:52 21/04/2017  |  Միջազգային լրահոսPISA. Թուրք աշակերտները աշխարհում ամենադժբախտն են
13:27 20/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը ԵԱՀԿ դիտորդներին ահաբեկիչներ է անվանել
15:35 18/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԷրդողանի` ԵՄ-ի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին հայտարարությունը սպառնալիք է. Լևոն Հովսեփյան
23:20 17/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԵրեք ամսով կերկարացվի արտակարգ դրությունը` Թուրքիայում
21:48 17/04/2017  |  Միջազգային լրահոսՖրանսուա Օլանդ. «Հանրաքվեի արդյունքները ցույց տվեցին, որ Թուրքիան պառակտված է»
17:30 17/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում հանրաքվեն անցկացվել է անհավասար պայմաններում. միջազգային դիտորդների գնահատականը
11:24 16/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում մեկնարկել է պատմական սահմանադրական հանրաքվեն
12:27 15/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ի հետախուզության ղեկավարը անհանգստացած է Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումներից

Представитель Азербайджана Полад Бюльбюль-оглы опозорился во время рассмотрения кандидатур на пост гендиректора ЮНЕСКО 04/28/2017   12:17
Представитель Азербайджана Полад Бюльбюль-оглы оскандалился  в ходе рассмотрения кандидатур на пост генерального директора ЮНЕСКО на слушаниях в Париже, которые прошли 27-го апреля.
Как передает “Арменпресс", председатель заседания предупредил Бюльбюль-оглы о том, что кандидаты в обязательном порядке должны говорить на английском или на французском языках. Посол прочел несколько заготовленных предложений, затем извинился и перешел на русский. “Я сам недоволен своим уровнем английского, однако важно не это, важно то, что есть у человека в голове”,- сказал он.
Полад Бюльбюль-оглы не смог также достойно ответить на вопросы присутствующих, постоянно  акцентируя внимание на готовности привлечь крупные суммы на реализацию тех или иных программы ЮНЕСКО.
Примечательно, что на пост генерального директора ЮНЕСКО – самой авторитетной организации, занимающейся сохранением культурного наследия, претендует человек, в бытность которого министром культуры Азербайджана в этой стране варварски были уничтожены средневековые хачкары Старой Джуги в Нахиджеване, которые были признаны ЮНЕСКО Всемирным наследием. В ходе этого варварского уничтожения министр Полад Бюльбюль-оглы не произнес ни слова  для осуждения варварства или его предотвращения. Кроме того, уже на посту посла Азербайджана в РФ он много раз употреблял воинственную риторику, выражая готовность взять в руки оружие и воевать против армян.