Թիվ 38 հիմնական դպրոցի նախկին տնօրենին պաշտոնում վերականգնելու համար կաշառք պահանջելու ահազանգով հարուցվել է քրեական գործ 04/18/2017   16:43  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիի թիվ 38 հիմնական դպրոցի նախկին տնօրենին պաշտոնում վերականգնելու համար կաշառք պահանջելու ահազանգով հարուցվել է քրեական գործ:
«Փաստինֆո»-ն այդ մասին տեղեկացավ ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից, որտեղ մեզ հայտնեցին, որ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի հատկանիշներով և ուղարկվել է Քննչական կոմիտե:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ դպրոցի նախկին տնօրենից պահանջել են 6 մլն դրամ, ինչը հրաժարվել է կինը տալ:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ գտնվել է տնօրենի հավակնորդ, ով մեկ ուրիշ ավագ դպրոցի փոխտնօրեն է և, մարզպետի որոշմամբ, դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար է նշանակվել:
Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ նշանակումն անմասն չի եղել կոռուպցիոն դրսևորումներից և ըստ պայմանավորվածության՝ գումարն ամբողջությամբ պետք է վճարվեր տնօրենի թափուր տեղի մրցույթից հետո։ Մեր տեղեկություններով՝ շոշափվում է մարզպետի օգնականի անունը։
«Փաստիֆո»-ի հրապարակումից հետո Գլխավոր դատախազությունն արձագանքել էր և տեղեկացրել, որ նման ահազանգ ստացվել է և Շիրակի մարզի դատախազը քաղաքացու հաղորդումն ուղարկել է Ոստիկանության Մուշի բաժին՝ նյութեր նախապատրաստելու ու ընթացք տալու համար:

Уголовное дело заведено по сообщению о вымогательстве взятки за восстановление экс-директора одной из гюмрийских школ в должности 04/18/2017   17:15  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по сообщению о вымогательстве взятки за восстановление бывшего директора основной школы №38 города Гюмри в должности. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Управлении по связям с общественностью и информации Полиции Армении. В Управлении также проинформировали, что уголовное дело заведено по признакам статьи 311(Получение взятки) УК РА. Дело направлено в Следственный комитет РА.
Ранее агентство сообщило, что у экс-директора требовали 6 млн. драмов, однако женщина отказалась их выплачивать.
По сведениям “ФактИнфо”, нашелся претендент на должность директора, который оказался заместителем директора другой старшей школы, и решением губернатора был назначен на пост временно исполняющего обязанности директора.
Согласно муссируемым сведениям, сумма должна была быть выплачена после конкурса на замещение вакантной должности директора. По сведениям агентства, муссируется имя помощника губернатора.
После появления публикации “ФактИнфо”, Генеральная прокуратура сообщила о том, что получила от гражданина соответствующее сообщение, и прокурор Ширакской области направил его в отдел полиции Муша для подготовки материалов и дачи им хода.