ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում նախագահ Թրամփին ճանաչել Հայոց ցեղասպանություն 04/11/2017   11:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է ուղարկվել 84 կոնգրեսականների կողմից ստորագրված նամակը, որով նրան կոչ են անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: \ Այս մասին տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Կոնգրեսում հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնի խոսքով, պետք է հաշվի առնել մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում ԱՄՆ­ի առաջամարտիկ լինելը և այս տարի նախագահի ելույթում պատշաճ կերպով 1915 թվականին կատարվածը պետք է բնութագրել որպես ցեղասպանություն:
«Ավելի քանի 100 տարի է անցել Հայոց ցեղասպանությունից և ժամանակն է ճանաչել հայերի նկատմամբ իրականացրած վայրագությունները՝ հստակ կոչելով իրեն անունով՝ ցեղասպանություն: Դա կարող է լինել հզոր հայտարարություն նախագահ Թրամփի կողմից իր նախագահության առաջին փուլում` հիշելով 1.5 մլն հայերի, որոնք Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած 20­-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերն էին»,­-ասել է նա:
Նախագահ Թրամփին ուղղված նամակում մասնավորապես ասված է.
«Անկեղծորեն և ճիշտ առաջնորդելով ցեղասպանության հիշատակման գործը` դուք պետք է հետևեք նախագահ Ռեյգանին, ով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1981 թվականին, և Էյզենհաուերի վարչակազմին, որը արեց նույնը 1951 թվականին` գործը ներկայացնելով Արդարադատության միջազգային դատարան»:
Նախագահության տարիներին Ռոնալդ Ռեյգանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հայտարարելով, որ Հոլոքոստի դասերը երբեք չպետք է մոռացվեն, ինչպես Հայոց ցեղասպանությանը, որը տեղի ունեցավ մինչ այդ, և Կամբոջայի ցեղասպանությանը, որը հաջորդեց դրան:
17:17 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲունդեսթագում Հայոց ցեղասպանութան բանաձեւի հեղինակը պատասխանել է Էրդողանին
19:37 05/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀրեական համայնքների նախագահն հավանություն է տվել Բունդեսթագի կողմից հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը

Конгрессмены призвали президента США Дональда Трампа признать Геноцид армян 04/11/2017   12:24
84 американских конгрессмена выступили с призывом в адрес президента США Дональда Трампа должным образом почтить память жертв Геноцида армян в традиционном заявлении 24 апреля. Об этом сообщили “Арменпресс” в Армянском национальном комитете Америки (ANCA).
По словам сопредседателя комиссии Конгресса США по армянским вопросам Фрэнка Паллоне, следует учесть передовую роль США в деле защиты прав человека и квалифицировать события 1915 года как Геноцид.
“Прошло уже более 100 лет, и наступило время признать учиненные в отношении армян зверства, назвав вещи своими именами, Геноцидом, и почтив должным образом память 1.5 миллиона армян  - невинных жертв первого геноцида 20-го века, осуществленного Османской Турцией”,  - сказал он.
В письме Трампу, в частности, сказано:
“Следуя примеру Рейгана, вы должны искренне отнестись к вопросу памяти жертв Геноцида, президент Рейган в 1981 году признал Геноцид, а администрация Эйзенхауэра в 1951 году представила дело в Международный суд. В годы своего президента Рейган признал Геноцид армян, отметив: “Уроки Холокоста, как и совершенного до него Геноцида армян и последовавшего за ним Геноцида камбоджийцев, а также многочисленных гонений в отношении других наций, никогда нельзя забывать””.
15:48 26/01/2017  |  Лента новостейПарламент Дании принял резолюцию о Геноциде армян
16:07 17/01/2017  |  Лента новостейНацархив Армении в 2017 году опубликует важные документы о Геноцидe армян