13:00-ի դրությամբ դատախազությունում ուսումնասիրվել է 729 հաղորդում (թարմացվող)  04/02/2017   13:51  |  Ընտրական իրավունք
02.04.2017թ. ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 75-ը:
Այդ 75 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 75 հաղորդումներից 41-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 25-ը քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, իսկ 9-ը քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:
13:46 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՀանրապետականի շտաբում հարձակման է ենթարկվել «Ազատության» թղթակիցը. Azatutyun.am

Генпрокуратура Армении обновила данные по сообщениям об избирательных правонарушениях на парламентских выборах 04/02/2017   14:09  |  Избирательное право
Сформированная в Генеральной прокуратуре Армении рабочая группа по состоянию на 13:00 2 апреля изучила 729 сообщений о нарушениях избирательного права на выборах в Национальное собрание РА, из которых 75, предположительно, содержат признаки состава преступления.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА, указанные сообщения направлены в Полицию и территориальные отделы Следственного комитета для подготовки материалов или проведения дополнительной проверки.
Согласно информации, 41 случай из 75 касался голосования вместо другого лица или повторного голосования, 25 -  нарушения тайны голосования, а 9 -  воспрепятствования свободной реализации гражданами избирательного права.