Հերոսները մեր կողքին. Ուղղաթիռ խոցած Նարեկը 21 տարեկան է. Panorama.am 04/01/2017 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլյան պատերազմին հազարավոր հայ զինվորներ հակառակորդին ցույց տվեցին, որ Արցախյան պատերազմ տեսած իրենց հայրերի նման պատրաստ են կռվել հայրենի հողի ամեն թիզի համար, նրանք դա ապացուցեցին իրենց գործած սխրանքներով, իրենց հերոսություններով:
Ապրիլյանի հերոսներից մեկն էլ Նարեկ Մալխասյանն է, հակառակորդի ուղղաթիռը հակատանկային նռնականետով խոցած Նարեկը:
Այսօր Նարեկ Մալխասյանի ծննդյան օրն է: 21-ամյակը նա նշելու է ընտանիքի, հարազատների և ընկերների հետ, բայց նրան կշնորհավորեն ոչ միայն ճանաչողները: Մեկ տարի առաջ այս օրը ժամկետային զինծառայողը չէր էլ կարող պատկերացնել, որ ժամեր հետո դառնալու է բոլորի Նարեկը:
Նա Բարձրաշեն գյուղից է: Մինչ բանակ զորակոչվելը սովորել է Հայ-հունական պետական քոլեջում՝ ձեռք բերելով գինու-կոնյակի տեխնոլոգի մասնագիտություն։ 2014 թվականի հունիսի 24-ին զորակոչվել է բանակ, ծառայության անցել Ջրականում (Ջաբրայիլ), ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում։
22 ամսվա ծառայող էր, երբ սկսվեցին ապրիլյան մարտական գործողությունները: Ապրիլի 1-ին Նարեկը դիրքերում նշում է 20-ամյակը ու ընկերներին ասում, որ ծառայության ընթացքում մի հերոսություն չարեցին, բայց ինչ իմանար, որ ժամեր հետո իր կատարած հերոսական սխրանքի մասին անգամ սերունդներն են հիշելու:
Panorama.am-ի հետ զրույցում իր հերոսական քայլի մասին Նարեկ Մալխասյանը պատմում է համեստորեն՝ նշելով, թե հայրենիքի նկատմամբ իր պարտքն է կատարել:
Նարեկը մտովի վերադառնում է 2016 թվականի ապրիլի 1-ը և հիշում մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները. «Ապրիլի 1-ին բարձրացանք դիրքեր։ Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, հակառակորդի հրետանին սկսեց աշխատել: Նմանատիպ գործողություններ հակառակորդի կողմից դեռ չէինք տեսել: Արդեն պարզ էր, որ պատերազմ է: Գումարտակի հրամանատարի կողմից հրանգավորվել էինք, որ մեր դիրքի դիմաց տանկերի կուտակումներ են նկատվում, պետք է ավելի զգոն լինեինք, քանի որ ամեն պահի սպասվում են ակտիվ գործողություններ։ Այսինքն՝ գիտեինք ինչ է լինելու ու պատրաստ էինք, ուղղակի տանկի փոխարեն այդ պահին ուղղաթիռ եկավ»:
Նարեկն այստեղ կանգ է առնում ու ժպտալով ավելացնում, որ փաստորեն տանկերի փոխարեն ուղղաթիռ խոցեցին:
«Ժամը 12-ին իմ հանգստի ժամն էր, բայց այդ ժամանակ հակառակորդի ուղղաթիռն ուղղվեց մեր կողմը, ես այդ ձայնից անմիջապես դուրս եկա կացարանից ու տեսա, որ ուղղաթիռն արդեն մեր դիրքի մոտ է: Այդ պահին միայն մեկ բան կարող էինք անել՝ կրակել»,- ասում է Նարեկն ու հավելում, որ պետք է գործեին արագ և ճշգրիտ, և նռնականետն արագ ուղղում է դեպի ուղղաթիռն ու խոցում:
Այդ ընթացքում ոտքի բեկորային վիրավորում է ստանում, սակայն ոչ մեկին չի ասում, միայն երկու օր հետո ոտքը բորբոքվելուց հետո նրան տեղափոխում են հոսպիտալ: Այդ դիրքում երկրորդ վիրավորը դիրքի ավագ Արման Մալխասյանն էր: Երկու Մալխասյանները հետո միայն պետք է պարզեին, որ հեռավոր բարեկամներ են:
Նարեկն իրեն հերոս չի համարում. «Ես հերոս չեմ, հերոսներն այս պահին առաջնագծում կանգնած բոլոր տղաներն են, որոնք հսկում են մեր հանգիստը, որ գիշերը մեր գլուխը դնում ենք բարձին ու խաղաղ քնում, դա նրանց շնորհիվ է: Հերոս էդ տղերքն են»:
Զինծառայությունից հետո դժվարությամբ է վերադառնում առօրյա կյանքին, անդադար մտածում է պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների, կորցրած ընկերների մասին:
«Պատերազմը դաժան բան է»,- ավելացնում է Նարեկը:
Քառօրյա պատերազմի բովով անցած Նարեկ Մալխասյանը երազել չի սիրում, պարզապես փորձում է իր առաջ նպատակներ դնել ու հասնել դրանց: «Հիմա ինձ համար կարևորը կրթությունն է»,- ասում է և ժպտալով ավելացնում. «Ամուսնանալ ներկա պահին չեմ ցանկանում, ընկերուհի էլ չունեմ»:
Ծառայությունից վերադառնալուց հետո կյանքի հանդեպ հայացքները, հետաքրքրությունները փոխվել են: Նարեկը խոստովանում է, որ ապրիլը շատ բան փոխեց ոչ միայն իր, այլ շատերի կյանքում:
«Եթե ապրելակերպում չի փոխվել, ապա մտածելակերպում որոշ բաներ փոխված կլինեն»,- ասում է նա:
Նարեկ Մալխասյանն այսօր սովորում է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում, մասնակցում է սպայական դասընթացների, որից հետո որպես սպա ծառայության կանցնի Հայոց բանակում: Միաժամանակ ցանկանում է ուսումը շարունակել Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում:
Նշենք, որ Նարեկ Մալխասյանը ՀՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով և ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով՝ «Արիության համար» մեդալով։

Сегодня исполняется 21 год герою Апрельской войны Нареку Малхасяну, сбившему противотанковой гранатой вертолет противника 04/01/2017   15:42  |  Лента новостей
Армянские военнослужащие в ходе Апрельской войны доказали Азербайджану, что они, как и их отцы, прошедшие карабахскую войну, готовы сражаться за каждый миллиметр родной земли. Они сумели доказать это своими подвигами, отважными и героическими поступками. Один из героев Апрельской войны – Нарек Малхасян, в ходе боевых действий сбивший противотанковой гранатой вертолет противника. Сегодня, в день его рождения, с Нареком Малхасяном побеседовала корреспондент Panorama.am Асмик Акопян.
Нарек Малхасян отметит свое 21-летие в семейном кругу и с друзьями, но его поздравят не только родные и знакомые. Ровно год назад, в этот день, солдат срочной службы Н. Малхасян даже не мог представить, что через считанные часы он станет без преувеличения национальным героем.
Он родом из села Барцрашен. До службы в армии учился в армяно-греческом государственном колледже по профессии винно-коньячного технолога. 24 июня 2014 года его призвали в армию, Нарек служил в Джракане (Джебраил), в юго-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
Он прослужил 22 месяца, когда началась апрельская эскалация. 1 апреля 2016 года Нарек отмечал свой 20-й день рождения на боевых позициях и говорил друзьям, сослуживцам, что они за все время службы ни разу не совершили ни одного героического поступка. Но кто же знал, что буквально через несколько часов о совершенных ими героических действиях будут вспоминать несколько поколений.
«1 апреля мы поднялись на боевые позиции. В ночь с 1 на 2 апреля артиллерия противника пошла в ход. До этого мы не видели подобных действий со стороны противника. Командир батальона сообщил, что напротив наших боевых позиций уже заметны танки противника. И мы должны были быть еще более осторожны, поскольку в любую минуту ожидались активные наступательные действия. Иными словами, мы знали, что будет, и были готовы к этому, просто вместо танков противник наступал с помощью вертолетов», – вспоминает Нарек Малхасян.
«В 12 часов самолет направился в сторону нашего батальона, и от этого звука я вышел из казармы и увидел, что вертолет приближается в нашу сторону. В этот момент я мог сделать только одно – стрелять», – рассказывает Нарек, отметив, что необходимо было действовать незамедлительно и точно, и он направил гранатомет в сторону вертолета и сбил его.
В этот момент он получил осколочное ранение в ногу, однако никому не говорил об этом, только через два дня после воспаления раны, его госпитализировали в больницу. Вторым раненым из этого батальона стал старшина данной позиции Арман Малхасян. Как рассказывает Нарек Малхасян, позже выяснилось, что они дальние родственники.
«Я не считаю себя героем, герои те парни, которые сейчас находятся на передовой линии, которые на страже нашей безопасности. Благодаря им, мы можем спокойно спать по ночам... Это всё только благодаря им», – сказал Нарек.
Нарек Малхасян говорит, что ему тяжело далось возвращение к обычной, гражданской жизни. Он постоянно думает о том, что произошло на войне, о боевых товарищах, которых больше нет в живых…
«Война – жестокая вещь», – добавил Нарек.
По словам Нарека, он не любит мечтать, он просто ставит перед собой цель и идет к ней.
«На данный момент для меня важным является образование, о женитьбе пока думать рано», – говорит Нарек.
Нарек Малхасян сейчас учится в Военном институте им. Вазгена Саргсяна, участвует в тренингах по подготовке офицеров, после чего уже в качестве офицера отправится на службу в ВС РА. В то же самое время он хочет продолжить учебу в Ереванском государственном университете на факультете «Международные отношения».
Отметим, указом президента Армении Сержа Саргсяна за исключительное мужество и отвагу, проявленную при защите Отечества, Нарек Малхасян награжден орденом «Боевого креста» второй степени и указом президента Арцаха (НКР) Бако Саакяна награжден медалью «За отвагу».