ՀՀ Նախագահ. Հայաստանը վաղուց զոհ չէ և չի պատրաստվում լինել. մենք չենք սպասելու Աստծո դատաստանին 03/31/2017   15:38  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՀՀԿ նախընտրական քարոզարշավի ամփոփման միջոցառմանը.
Երեկ մենք հողին հանձնեցինք Պաշտպանության բանակի զինծառայող Արտակ Ռաֆաելյանին, ով 20 տարեկան էր։ Հակառակորդի դավադիր կրակոցը գտավ նրան իր պահպանության տակ գտնվող տեղամասում, Հայրենիքի սահ­մանի իր հատվածը հսկելիս։
Երեկ մենք հավերժություն ճանապարհեցինք հայրենյաց զինվորին, մեր զավակին, որ ընկավ իր առաքելությունն իրականաց­նելիս։ Երեկ կրկին բոլոր հաս­կացողները լուռ գոռում էին՝ պատե­րազմը չի՛ ավարտվել, գրողի տարած մարդասպան մեքենան դեռ կանգ չի՛ առել ու մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք։ Այո՛, մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք։ Մենք վերջնական հանգրվանի  պիտի հասցնենք այն, ինչ սկսել ենք։
Հայաստանը վաղուց զոհ չէ և չի պատրաստվում լինել: Մենք չենք սպասելու Աստծո դատաստանին: Չհասկացողները պատժվելու են հայ ռազմիկի ձեռքով մարտի դաշտում, ինչպես նախորդ անգամներին: Ու մենք միակամ ենք այս հարցում։
Մեր միասնականության ծովն այլևս հավիտյան իր մեջ է առել Արտակ Ռաֆաելյանին և մյուս տղաների ցավն ու հպարտությունը: Առել է, որ սնուցի մեր ու սերունդների միտքն ու հոգին, ոգին ու միասնականությունը, ցավն ու հպարտությունը: Մեր հոգիներն ու մեր սրտերը, մեր ցավն ու մեր հպարտությունն են այսու­հետ լինելու նրանց տունը։ Ամենա­կարող Աստծո զորությամբ։
Մենք բոլորս վրեժ ունենք լուծելու: Մեր ընկած առյուծների վրեժը մե՛նք պետք է լուծենք՝ ավելի լավ երկիր կառուցելով, ավելի առաջադեմ և ավելի պաշտպանված, ավելի բարեկեցիկ եր­կիր դառնալով: Քաղաքակիրթ ազգերը զենքով վրեժ չեն լուծում: Զենքով հմտորեն պաշտպանվում են: Իսկ վրեժը լուծում են՝ ավելի ուժեղ և ավելի լավը դառնալով: Դա՛ է հաղթանակի միակ ուղին:
Ապրիլի 2-ին մենք խնկարկելու ենք ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումը հետ շպրտելիս զոհված մեր տղաների շիրիմներին։ Ապրիլի 2-ին մենք, որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղա­քա­ցիներ, նաև ընտրատեղամաս ենք գնալու՝ որոշելու համար մեր երկրի՝ գալիք 5 տարիների զարգացման ուղին։ Այս համընկնումը որքան պատահական, այնքան էլ ոչ պատահական է թերևս։ Մեզնից յուրաքանչյուրը քվեաթերթիկ է ընտրելու, ու շատ կարևոր է, որ ընտրելիս հստակ գիտակցի, որ քվեա­թերթիկը նաև բանալի է, բանալի դեպի նոր զինատեսակներ ու զրահատեխ­նիկա, պաշտպանական նոր կառույցներ ու զորքերի տեղաբաշխման արդյու­նավետ սխեմաներ, դեպի խաղաղության պարտադրում և սահմանին կանգնած զինվորի անվտանգության հետևողա­կանորեն ավելացում։
Ընտրել քվեաթերթիկ, նշանակում է ընտրել, թե ովքեր և ինչպես են լուծելու մեր թիվ մեկ խնդիրը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը։ Ովքեր են, որ պետք է խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով հասնեն այն բանին, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվի Արցախի բնակ­չու­թյան կողմից, մի սկզբունք, որից մենք երբեք չենք հրաժարվելու: Ովքեր են, որ կկարողանան հաստատապես սատարել արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախա­գահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին:
Եվ վերջապես քվեաթերթիկ ընտրելիս հարկ է ընտրել, իհարկե, լավ ապրելու համար, բայց չմոռանալով, որ լավ ապրելու համար նախ պետք է պաշտպանել լինելու, ապրելու իրավունքը, այլապես  իմաստ չունի լավ կյանքի պատկե­րացումներից խոսել, եթե պատկերացում չունես, թե այդ կյանքի իրա­վունքն ինչպես պետք է պաշտպանել, ինչպես պետք է բռնել այդ կյանքի վրա բռնանալու պատրաստ ձեռքը։
Այս միջոցառման բնույթից ելնելով՝ ես հիմա ձեզ պետք է կոչ անեի ընտրել Հայաստանի Հանրապետական կուսակ­ցու­թյանը։ Բայց ես այդպես չեմ անի։ Ես կասեմ ընտրեք ում ուզում եք , բայց ընտրելիս հիշե՛ք, որ լավ ապրելու պայմանը միայն ու միայն տևական ու տքնաջան աշխատանքն է: Ես կասեմ՝ ընտրե՛ք ում կուզեք, բայց ընտրելիս հիշե՛քզավակին բանակ ուղարկած մայրերին, ում սրտի յուրաքանչյուր հարվածը որդիների ապահով ծառա­յության վայրկյաններն է հաշվում: Հիշե՛ք սահմանամերձ գյուղում հակառակորդի դիպուկա­հարի նշանառության տակ ամեն առավոտ պա­յուսակն ուսերին դպրոց շտապող փոքրիկներին, ում վստահության աղբ­յուրը սահմանին կանգնած զորքի մար­տունակությունն է։ Հիշե՛ք Արցախ­յան հերոսամարտում զոհված ընկերներին ու եղբայրներին սեփական ձեռ­քե­րով հողին հանձնած մեր հաղթական գեներալների ու սպաների՝ սառը ու արցունքը կորցրած հայացքները, ում կարծրացած սրտի գերագույն ջեր­մու­թյունն իրենց զինվոր-սաների մարտա­կան պատրաստության նոր ձեռքբե­րում­ներն են։
Հիշե՛ք այս պատկերները և ապրիլի 2-ին ընտրեք ում ուզում եք։
09:44 31/03/2017  |  ՄամուլՀՀԿ-ական թեկնածուները անկառավարելի խառնաշփոթ են ստեղծել Արարատում. «Փաստ»
09:30 31/03/2017  |  ՄամուլՈրոշ հայտնի գործիչներ, չլինելով կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում, կողքից աջակցում կամ ղեկավարում էին նախընտրական քարոզչությունը. «Հրապարակ»
09:00 31/03/2017  |  ՄամուլՔարոզարշավն ավարտվում է. «Հրապարակ»
09:25 30/03/2017  |  ՄամուլԱրթիկում կատաղի պայքար է գնում ռեյտինգային ցուցակով պատգամավորության թեկնածուների միջև. «Փաստ»
14:52 27/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարդան Օսկանյանն Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը հասնելու հնարավորություններ է տեսնում
09:43 25/03/2017  |  ՄամուլՀովիկ Աբրահամյանը տապալում է Ալիկ Սարգսյանի քարոզարշավը. «Հրապարակ»
09:26 25/03/2017  |  Մամուլ«Մուկուչյանը չի թողնում խոստանամ, ժողովուրդ ջան, բայց ես խոստանում եմ, ընտրվեմ-չընտրվեմ՝ գազը քաշելու եմ». Ծառուկյան. «Հրապարակ»
09:11 25/03/2017  |  ՄամուլՀՀԿ-ն հանձնարարել է աշխատել նաև Դաշնակցության օգտին. «Հայկական ժամանակ»
09:22 23/03/2017  |  ՄամուլԱշոտյանին, Շարմազանովին և Կարեն Ավագյանին ՀՀԿ-ում արգելել են քարոզչությանը մասնակցել. «Ժամանակ»

Серж Саргсян: Армения давно не жертва и не собирается ею быть, непонимающие будут наказаны рукой армянского воина 03/31/2017   16:43  |  Лента новостей
Армения давно уже не жертва и не собирается ею быть: те, кто этого не понимает, понесут наказание от рук армянского солдата на поле боя,  заявил в пятницу президент Армении, председатель РПА,  выступая с речью на итоговом мероприятии предвыборной кампании правящей партии. Текст выступления главы государства опубликован на сайте”lovearmenia.am”.
"Вчера мы предали земле тело военнослужащего Армии обороны Артака Рафаеляна, которому было 20 лет. Подлый выстрел противника нашёл его на находящемся под его защитой участке, при охране границы Родины. Вчера мы проводили в вечность солдата Отечества, нашего сына, павшего при выполнении своей миссии. Вчера вновь все понимающие молча кричали - война не закончена, проклятая машина убийства ещё не остановилась и мы ещё многое должны сделать. Да, мы ещё многое должны сделать! Мы должны довести до завершения то, что начали", - сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян отметил, что Армения давно не жертва и не собирается ею быть. "Мы не будем ждать Божьего суда. Непонимающие будут наказаны рукой армянского воина на поле боя, как и в прошлые разы. И мы вместе в этом вопросе", - подчеркнул он.
По  словам президента, отомстить Армения сможет, построив страну, которая станет ещё лучше, ещё более передовой и ещё более защищённой, ещё более благополучной. "Цивилизованные народы мстят не оружием. Оружием умело защищаются. А месть совершают, становясь ещё более сильными, ещё лучшими. Вот единственный путь к победе", - сказал президент.
Серж Саргсян напомнил, что 2 апреля армянский народ будет вспоминать парней, которые погибли, отражая совершённое ровно год назад широкомасштабное нападение Азербайджана.
"2 апреля мы как граждане Республики Армения также пойдём на избирательные участки, чтобы определить путь развития нашей страны на предстоящие пять лет. Это совпадение сколь случайное, столь, вероятно, и не случайно. Каждый из нас выберет бюллетень, и очень важно, чтобы выбирая чётко осознавал, что бюллетень - это также ключ, ключ к новым вооружениям и бронетехнике, к новым оборонительным структурам и эффективным схемам размещения войск, к принуждению к миру и последовательному увеличению безопасности стоящего на границе солдата", - сказал глава государства.
По его словам, выбрать бюллетень - означает, кто и как будет решать нашу задачу номер один: проблему Нагорного Карабаха.
"Кто они, те что путём мирных переговоров должны достигнуть решения окончательного статуса Нагорного Карабаха народом Арцаха - принцип, от которого мы никогда не откажемся. Кто они, что смогут твёрдо поддержать все усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по продвижению вперёд мирного переговорного процесса, нацеленного на справедливое решение?", - заявил Серж Саргсян.
И, наконец, пкак отметил он, выбирая бюллетень, нужно выбрать, конечно, для того, чтобы хорошо жить, но, "не забывая, что для того, чтобы хорошо жить также нужно защитить право на существование, на жизнь, иначе не имеет смысла говорить о представлениях хорошей жизни, если у тебя нет представления, как защитить это право на жизнь, как удержать руку, готовую покуситься на это право".
"Исходя из характера этого мероприятия, я сейчас должен был бы вас призвать выбрать Республиканскую партию Армении. Но я так не сделаю. Я скажу, выбирайте, кого хотите, но выбирая, помните, что условием хорошей жизни является только длительный и упорный труд. Я скажу, выбирайте, кого захотите, но выбирая, помните проводивших сыновей в армию матерей, которые каждой частью своих сердец считают секунды безопасной службы сыновей. Помните малышей, которые в приграничных сёлах, под прицелом снайперов противника каждое утро, взяв рюкзак на плечи, спешат в школу, которые полагаются на боеспособность стоящего на границе войска. Помните холодные и утратившие слёзы взгляды наших победоносных генералов и офицеров, собственными руками предавших земле своих погибших в Арцахской героической борьбе товарищей и братьев, чьи загрубевшие сердца могут согреть только новые достижения по боевой подготовке их солдат-воспитанников.Помните эти образы и 2 апреля выбирайте, кого хотите", - подчеркнул президент.