Նախագահը աշխատանքային այցով ժամանել է Մալթա 03/29/2017   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Մալթայի Հանրապետություն` Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների հետ միասին մասնակցելու Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) համագումարի նիստերին և գագաթնաժողովին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Մինչ համագումարի առաջին լիագումար նիստի մեկնարկը, Հանրապետության Նախագահը Վալետայի միջազգային օդանավակայանից մեկնել է քաղաքի «Հասթինգս» պուրակ, որտեղ նրան դիմավորել են Վալետայի քաղաքապետ Ալեքսեյ Դինգլին, Մալթայի խորհրդարանականներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել մայրաքաղաք Վալետայի կենտրոնում գտնվող այդ պուրակում տեղադրված հայկական խաչքարի մոտ: Այն տեղադրվել է 2009 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, Մալթայի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ` ի նշան Մալթային երախտագիտության այն աջակցության համար, որ ցուցաբերվել է 1375 թվականին Կիլիկյան Հայաստանից այս կղզում ապաստան գտած և 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերին:
Նախագահը քաղաքապետ Դինգլիի ու հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հարգանքի տուրք է մատուցել խաչքարի մոտ:

Президент Армении возложил венок к армянскому хачкару в центре столицы Мальты 03/29/2017   17:46  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня прибыл с рабочим визитом в Республику Мальта для участия в заседаниях съезда и саммите Европейской народной партии (ЕНП). Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На саммит приглашены руководители государств и партий из стран ЕС и "Восточного партнерства", являющихся членами ЕНП.
Перед началом первого пленарного заседания съезда ЕНП президент Армении из международного аэропорта Валлетты отправился в парк Hastings Gardens, где его встретили мэр города Алексей Дингли, парламентарии Мальты и представители армянской общины.
Президент Армении возложил венок к армянскому хачкару, установленному в этом парке, расположенном в центре Валлетты. Хачкар был установлен 22 декабря 2009 года по инициативе армянской общины Мальты в знак благодарности Мальте за содействие армянам, нашедшим приют на этом острове в 1375 и 1915 годах.