Դատախազի որոշմամբ՝ Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է 03/06/2017   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու և 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության գնդի տարածք մուտք գործելու, նշված ստորաբաժանման վարչական շենքը և հարակից տարածքը զավթելու, պահելու դեպքերի առթիվ հարուցված, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և անձնական երաշխավորությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու խնդրանքով ՀՀ գլխավոր դատախազին են դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ Ազգային Կոնգրես», «Օրինաց Երկիր», «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն», «Ժառանգություն» խմբակցությունների և խմբակցություններում և պատգամավորական խմբերում չընդգրկված 27 պատգամավորներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրավերով ս.թ. մարտի 6-ին հանդիպում է տեղի ունեցել պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Միքայել Մանուկյանի, Լևոն Զուրաբյանի և Արամ Մանուկյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում պատգամավորներին ներկայացվել է Ա.Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը, նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հիմքերը, պարզաբանվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 145 և 147-րդ հոդվածներով նախատեսված՝ անձնական երաշխավորություն խափանման միջոցի կիրառման կարգը, երաշխավորողների իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաև վերջիններս նախազգուշացվել են երաշխավորողի պատասխանատվության մասին և առաջարկվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել Ա.Սարգսյանին՝ գործի քննության ընթացքում վերջինիս պատշաճ վարքագիծը, այլ դատավարական պարտականությունները կատարելու և քրեական օրենքով արգելված նոր արարք կատարելուց ձեռնպահ մնալու վերաբերյալ հավաստիանալու համար, որից հետո հաստատել իրենց խնդրանքը կամ հրաժարվել դրանից:
ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանի, Լևոն Զուրաբյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Միքայել Մանուկյանի և Արամ Մանուկյանի կողմից իրենց խնդրանքը հաստատելուց և օրենքով նախատեսված դրամական գումարը մուծելուց հետո, 2017 թվականի մարտի 6-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա.Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և անձնական երաշխավորություն խափանման միջոց կիրառելու մասին:
Նույն օրը կայացված որոշման պատճենն ուղարկվել է նախաքննության մարմնին և կալանավորվածներին պահելու վայրի վարչակազմին՝ կատարումն ապահովելու նպատակով:

“Доставщику еды” Артуру Саркисяну заменили арест на личное поручительство – Генпрокуратура Армении 03/06/2017   13:20  |  Лента новостей
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью осуществления предварительного следствия, 6 марта принял решение об изменении избранной в отношении Артура Саркисяна, обвиняемого в пособничестве вооруженной группе “Сасна црер”, меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Соответствующее решение было принято после утверждения просьбы депутатов парламента Армении и выплаты предусмотренной законом суммы.
В тот же день копия решения была направлена в орган предварительного следствия и администрации места содержания заключенных для обеспечения приведения постановления в исполнение.
С просьбой о замене избранной в отношении Артура Саркисяна меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство  обратились 27 депутатов от парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн”, “Наследие” и ряд парламентариев, не входящих во фракции и депутатские группы.
генпрокурор Артур Давтян 6-го марта встретился с депутатами  Эдмона Марукяна, Никола Пашиняна, Егине Бишарян, Микаэла Манукяна, Левона Зурабяна и Арама Манукяна.
“В ходе встречи депутатам представили содержание предъявленного Артуру Саркисяну обвинения, основания для заключения его под стражу, пояснили порядок применения предусмотренной статьями 145 и 147 Уголовно-процессуального кодекса меры пресечения в виде личного поручительства,  права и обязанности гарантов, которых предупредили об их ответственности и предложили встретиться с Артуром Саркисяном в УИУ “Больница для осужденных” с тем, чтобы убедиться в надлежащем поведении последнего в ходе расследования дела, исполнении иных процессуальных обязанностей и его способности воздержаться от совершения новых запрещенных деяний, после чего подтвердить свою просьба или отказаться от нее”, - отмечается в сообщении.
По итогам переговоров приняли предложение и отправились в УИУ “больница для осужденных” на встречу с Артуром Саркисяном.
Напомним, летом прошлого года Артур Саркисян на собственном автомобиле, груженном продуктами, прорвал полицейское оцепление и проник на территорию полка патрульно-постовой службы полиции Еревана, захваченной вооруженной группой “Сасна црер”.
В конце декабря Артур Саркисян был освобожден под подписку о невыезде, однако в феврале вторично был взят под стражу. Как отмечалось ранее, основанием для ареста стала неявка Саркисяна в следственный орган. После второго ареста Артур Саркисян объявил бессрочную голодовку и, несмотря на проблемы со здоровьем, отказывался от медпомощи. Ранее его адвокат сообщил о резком ухудшении состояния его здоровья.