Արթուր Սարգսյանն ազատ արձակվեց 03/06/2017   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանը՝ «հաց բերող»-ը, քիչ առաջ ազատ արձակվեց:
«Փաստինֆո»-ն այդ մասին տեղեկացավ ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից:
Դատախազի որոշմամբ՝ Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է
Հիշեցնենք, որ այսօր ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում նշվում է, որ Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և անձնական երաշխավորությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու խնդրանքով ՀՀ գլխավոր դատախազին են դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ Ազգային Կոնգրես», «Օրինաց Երկիր», «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն», «Ժառանգություն» խմբակցությունների և խմբակցություններում և պատգամավորական խմբերում չընդգրկված 27 պատգամավորներ:
Այսօր առավոտյան հանդիպում է տեղի ունեցել պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Միքայել Մանուկյանի, Լևոն Զուրաբյանի և Արամ Մանուկյանի հետ:
Դատախազությունը կփոխի Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոցը, եթե պատգամավորները վերահաստատեն միջնորդությունը
Հանդիպման ընթացքում պատգամավորներին ներկայացվել է Ա.Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի բովանդակությունը, նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հիմքերը, պարզաբանվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 145 և 147-րդ հոդվածներով նախատեսված՝ անձնական երաշխավորություն խափանման միջոցի կիրառման կարգը, երաշխավորողների իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաև վերջիններս նախազգուշացվել են երաշխավորողի պատասխանատվության մասին և առաջարկվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում հանդիպել Ա.Սարգսյանին՝ գործի քննության ընթացքում վերջինիս պատշաճ վարքագիծը, այլ դատավարական պարտականությունները կատարելու և քրեական օրենքով արգելված նոր արարք կատարելուց ձեռնպահ մնալու վերաբերյալ հավաստիանալու համար, որից հետո հաստատել իրենց խնդրանքը կամ հրաժարվել դրանից:
Նույն օրը Գլխավոր դատախազի որոշմամբ պատճենն ուղարկվել է նախաքննության մարմնին և կալանավորվածներին պահելու վայրի վարչակազմին՝ կատարումն ապահովելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանը գտնվում էր «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում, և փետրվարի 10-ից հացադուլի մեջ էր:

“Доставщик еды” группе "Сасна црер" Артур Саркисян освобожден из-под стражи 03/06/2017   16:09  |  Лента новостей
Артур Саркисян,который доставил продукты питания членам вооруженной группы, захватившей в июле прошлого года территорию полка патрульно-постовой службы полиции в Ереване, освобожден из-под стражи.Об этом “Фактинфо” в отделе по связям с общественностью Управления уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Армении.
Ранее стало известно, что прокурор, осуществляющий надзор за законностью проведения предварительного следствия, 6 марта принял решение об изменении избранной в отношении Артура Саркисяна, обвиняемого в пособничестве вооруженной группе “Сасна црер”, меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.“Доставщику еды” Артуру Саркисяну заменили арест на личное поручительство – Генпрокуратура АрменииСоответствующее решение было принято после утверждения просьбы депутатов парламента Армении и выплаты предусмотренной законом суммы.
В тот же день копия решения была направлена в орган предварительного следствия и администрации места содержания заключенных для обеспечения приведения постановления в исполнение.
С просьбой о замене избранной в отношении Артура Саркисяна меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство  обратились 27 депутатов от парламентских фракций “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Оринац еркир”, АРФ “Дашнакцутюн”, “Наследие” и ряд парламентариев, не входящих во фракции и депутатские группы.Депутаты просят генпрокурора Армении освободить “доставщика еды” Артура Саркисяна под их личное поручительствоНапомним, летом прошлого года Артур Саркисян на собственном автомобиле, груженном продуктами, прорвал полицейское оцепление и проник на территорию полка патрульно-постовой службы полиции Еревана, захваченной вооруженной группой “Сасна црер”.
В конце декабря Артур Саркисян был освобожден под подписку о невыезде, однако в феврале вторично был взят под стражу. Как отмечалось ранее, основанием для ареста стала неявка Саркисяна в следственный орган. После второго ареста Артур Саркисян 10-го февраля объявил бессрочную голодовку и, несмотря на проблемы со здоровьем, отказывался от медпомощи. Ранее его адвокат сообщил о резком ухудшении состояния его здоровья.