Ի՞նչ է եղել 33-ամյա ծննդկանի մահվան պատճառը 02/17/2017   17:30  |  Քրեական խրոնիկոն
Փետրվարի 12-ին «Ալավերդու բժշկական կենտրոն»-ում բժիշկների ներկայությամբ 33-ամյա կնոջ մահվան դեպքով «Փաստինֆո»-ին նոր տեղեկություններ է հայտնի դարձել:
Հարազատների պնդմամբ հղիության ընթացքում կինն առողջական խնդիրներ չի ունեցել, և ծննդաբերել է բնական ճանապարհով:
Երեխան ծնվել է փետրվարի 12-ի գիշերը՝ ժամը 03:00-ի սահմաններում, սակայն ժամեր անց կնոջ մոտ սկսվել է արյունահոսություն, արգանդի պատի պատռվածք է հայտնաբերվել և կատարվել է վիրահատություն, սակայն նույն օրը՝ ժամը 07:10-ի սահմաններում, բժիշկների ներկայությամբ կինը մահացել է:
33-ամյա ծննդկանը մահացել է բժիշկների ներկայությամբ
33-ամյա կինն ուներ 3 որդի ևս մեկին էլ նա լույս աշխարհ է բերել դեպքի օրը, երեխան ծնվել է պորտալարը պարանոցի երկու անգամյա փաթաթումով, ինչից հետո անմիջապես անհրաժեշտ բժշկական միջամտություն է ցուցաբերվել։
Դեպքի վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան Քննչական կոմիտեից տեղեկացրեցին, որ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

Стали известны новые подробности о смерти 33-летней роженицы в медцентре Алаверди 02/17/2017 18:25 | Криминальная хроника
“ФактИнфо” стали известны новые сведения об инциденте с гибелью 33-летней роженицы в медцентре города Алаверди в Армении.
По утверждению ее родственников, проблем со здоровьем в период беременности у женщины не возникало, она родила ребенка естественным путем.
Малыш родился около трех ночи 12-го февраля, но спустя несколько часов у женщины началось кровотечение. У нее диагностировали разрыв стенки матки, ей провели операцию, однако около семи утра того же дня роженица в присутствии врачей скончалась.
Женщина воспитывала троих сыновей. 12-го февраля она произвела на свет четвертого мальчика. Ребенок родился с обвитой вокруг шее пуповиной, после чего было проведено необходимое хирургическое вмешательство.
Как сообщили в ответ на запрос “Фактинфо” в Следственном комитете Армении, по данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшее по неосторожности смерть больного) УК РА, ведется предварительное следствие. Назначена судебно-медицинская экспертиза для установления причины смерти роженицы.