Ներկայացվել են ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն ուղղված ջանքերը 02/03/2017   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 3-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական հանձնաժողովի՝ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում Եվրոպական միության հետ բազմաոլորտ հարաբերությունների ընդլայնումը:
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների ընթացքը: Էդվարդ Նալբանդյանը և Քրիստիան Դանիելսոնը հույս հայտնեցին, որ մոտ ժամանակում հնարավոր կլինի եզրափակել բանակցությունները:
Հայաստանի արտգործնախարարը և Եվրոպական հանձնաժողովի՝ ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրենն անդրադարձան ԵՄ տարբեր ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը: Գոհունակությամբ արձանագրվեց ոլորտային համագործակցության խորացումը:
Նախարար Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:

Эдвард Налбандян: расширение отношений с ЕС занимает важное место в повестке дня внешней политики Армении 02/03/2017   17:22  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в пятницу принял делегацию Еврокомиссии, возглавляемую генеральным директором по вопросам расширения Кристианом Даниельсоном.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министр Налбандян отметил, что расширение многоотраслевых отношений с Европейским союзом занимает важное место в повестке дня внешней политики Армении.
В ходе встречи собеседники детально обсудили ход переговоров вокруг нового правового документа Армения-ЕС. Эдвард Налбандян и Кристиан Даниельсон выразили надежду, что в ближайшее время будет возможно завершить переговоры.
Министр иностранных дел Армении и генеральный директор Еврокомиссии по вопросам расширения коснулись участия Армении в различных программах ЕС. С удовлетворением было отмечено углубление отраслевого сотрудничества.
Эдвард Налбандян представил собеседнику усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на продвижение процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг региональных проблем.
16:08 03/02/2017  |  Лента новостейСерж Саргсян и Кристиан Даниельсон надеются, что переговоры вокруг нового соглашения между Арменией и ЕС скоро вступят в завершающую стадию