ՔԿ նախագահը կարևորել է ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձանց իրազեկվածության ու իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացումը 02/01/2017   20:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության հետ ձևավորված համագործակցության մակարդակը: Դեսպանը գոհունակություն է հայտնել ԵՄ պատվիրակության ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացված դրամաշնորհային ծրագրերից առանձնապես խոշոր չափերի գումարների հափշտակության դեպքի առթիվ ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործով կատարված քննության արյունքների կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել հնարավորինս աջակցել քննությանը։
ՀՀ ՔԿ նախագահը կարևորել է բազմակողմանի քննության իրականացումը՝ ԵՄ-ի կողմից իրականացված այլ դրամաշնորհների ծրագրերի իրականացման ընթացքում հնարավոր այլ չարաշահումները բացահայտելու ուղղությամբ և ընդգծել մեղսակից բոլոր անձանց հայտնաբերելու և նրանց գործողություններին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև ապրիլի 2-ին ՀՀ-ում կայանալիք համապետական ընտրություններին վերաբերող հարցեր։ Զրուցակիցները կարևորել են հնարավոր իրավախախտումները կանխելու, իսկ արձանագրվելու դեպքում դրանց համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ պատշաճ քայլերի ձեռնարկումը։ ՀՀ ՔԿ նախագահը կարեւորել է ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր անձանց իրազեկվածության ու իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացումը և տեղեկացրել, որ հանձնարարել է նախորդ ընտրություններում արձանագրված ընտրախախտումների դեպքերի առթիվ քննված քրեական գործերի արդյունքներով մշակել միջնորդություն՝
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ուղարկելու համար՝ նախկինում արձանագրված թերացումները բացառելու նպատակով։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային կարգով շարունակել քննարկումները։
15:32 14/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Սորոկինին

Глава СК Армении заявил о важности повышения уровня осведомленности и правосознания всех лиц, вовлеченных в избирательный процесс 02/01/2017   23:55  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян в среду принял руководителя делегации Европейского союза в РА, посла Петра Свитальского.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета, в ходе встречи стороны высоко оценили уровень сформировавшегося с делегацией ЕС в Армении сотрудничества. Посол выразил удовлетворение в связи с результатами расследования, проведенного по уголовному делу, расследуемому в производстве СК по факту хищения денежных средств в особо крупных размерах на грантовые программы, реализованные в Армении при финансировании делегации ЕС, и выразил готовность максимально содействовать следствию.
Председатель СК Армении придал важность проведению всестороннего расследования, направленного на выявление иных возможных злоупотреблений в ходе реализации других осуществляемых ЕС грантовых программ, и подчеркнул необходимость выявления всех сообщников и дачи их действиям соразмерной уголовно-правовой оценки.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся намеченных на 2 апреля общегосударственных выборов. Собеседники придали важность принятию надлежащих мер, направленных на предупреждение возможных правонарушений и дачу им соразмерной уголовно-правовой оценки в случае выявления таковых. Председатель СК РА отметил важность повышения уровня осведомленности и правосознания всех лиц, вовлеченных в  избирательный процесс, и сообщил, что поручил по результатам уголовных дел, расследованных по фактам зафиксированных на прошедших выборах нарушений избирательного права, проработать ходатайство для отправки его в Центральную избирательную комиссию с целью исключения ранее зарегистрированных упущений.