ՀԱՊԿ-ը հաստատել է Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակումը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում 01/27/2017   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Մշտական խորհուրդը հունվարի 24-ին հավանություն է տվել «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին» որոշման նախագծին և այն ուղարկվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների վավերացմանը:
«Հայ-ռուսական» տեղեկատվական գործակալության փոխանցմամբ` ՀԱՊԿ մամլո քարտուղար Վլադիմիր Զեյնետդինովը հայտնել է, որ քարտուղարի պաշտոնում համաձայնեցվել է Հայաստանի ներկայացուցչի հաստատումը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին» ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի որոշման մեջ համաձայնեցվել է այն երկիրը, որի ներկայացուցիչը հանդիսանալու է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար: Դա Հայաստանն է: Նաև որոշվել է, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարը ընտրվելու է 3 տարով»,-ասել է Զեյնետդինովը:
ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղարը նաև հայտնել է, որ Մշտական խորհրդի որոշումը քննարկվելու է 2017 թվականի ապրիլին ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների գագաթնաժողովում:
«Եթե նրանք հաստատեն որոշումը, կնշանակվի ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար», - ասել է Զեյնետդինովը` ընդգծելով, որ հարցը, թե ով է լինելու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստանի ներկայացուցիչը, հայկական կողմին պետք է ուղղել:
21:40 26/12/2016  |  ՔաղաքականՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակումը կրկին հետաձգվեց
09:33 25/11/2016  |  ՄամուլՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում հայ թեկնածուի չհաստատման պատճառը կոնսենսուսի բացակայությունն է. «Իրատես de facto»
09:24 05/10/2016  |  ՄամուլՎաղարշակ Հարությունյանը՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում. «Ժամանակ»
09:05 28/09/2016  |  ՄամուլՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուներն են Վաղարշակ Հարությունյանը ու Արկադի Ղուկասյանը. «Հրապարակ»
20:33 11/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցում

ОДКБ подтвердила: кандидат от Армении будет избран генсеком Организации сроком на 3 года 01/27/2017   15:11  |  Лента новостей
Под председательством белорусской стороны 24 января с.г. состоялось заседание Постоянного совета Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в котором принял участие Исполняющий обязанности Генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте Организации.
Отмечается, что членами Постоянного совета ОДКБ были рассмотрены и согласованы проекты Решения Совета коллективной безопасности ОДКБ и СМИД «О Генеральном секретаре Организации Договора о коллективной безопасности». Решено направить проекты документов в государства – члены ОДКБ для их одобрения членами Совета министров иностранных дел ОДКБ.
“В проекте Решения ОДКБ „О Генеральном секретаре Организации” была согласована страна, кандидат от которой  станет следующим генсеком ОДКБ. Это - Армения. Также решено, что новый генсек ОДКБ будет избран сроком на три года”, – сказал в интервью "Русарминфо” пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
По его словам, проект решения будет рассматриваться президентами стран-членов ОДКБ на следующем саммите в апреле 2017 года, и если они подтвердят проект, то будет назначен новый генсек ОДКБ.
“Вопрос о том, кто является кандидатом на пост генсека ОДКБ от Армении, должен быть адресован армянской стороне. Секретариат ОДКБ не обязан давать какую-либо информацию о кандидате на пост генсека”, – отметил Владимир Зайнетдинов.
11:05 09/01/2017  |  Лента новостейМинистр обороны Армении считает, что выборы генсека ОДКБ пройдут нормально
15:19 08/12/2016  |  Лента новостейГлава МИД Армении принял участие во встрече глав внешнеполитических ведомств стран ОДКБ в Гамбурге
10:01 24/11/2016  |  Лента новостейПарламентская ассамблея ОДКБ изберет нового председателя
17:43 23/11/2016  |  Лента новостейАрмянская сторона будет настаивать на своем кандидате на пост генсека ОДКБ – Шаварш Кочарян
16:14 23/11/2016  |  Лента новостейДелегация ВС Армении отправляется в Москву
17:19 26/10/2016  |  Лента новостейАрмения передала Беларуси председательство в Постоянном совете ОДКБ
00:39 13/10/2016  |  Лента новостейБордюжа: в период эффективного председательства Армении в ОДКБ были приняты ряд важных решений