Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա.Դավթյանի և ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու.Չայկայի հանդիպումը 01/12/2017   11:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության դատախազության կազմավորման 295-ամյակին նվիրված պաշտոնական միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկայի և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանդիպումը: Այս մասին տեղեկացնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհավորել է ՌԴ իր գործընկերոջը ՌԴ դատախազության կազմավորման 295-ամյակի առթիվ, ընդգծել բարեկամ երկրների դատախազական համակարգերի միջև արդեն իսկ ձևավորված սերտ համագործակցության բարձր մակարդակը՝ վստահություն հայտնելով, որ հետագայում ևս այն կլինի շարունակական և արդյունավետ:
Յուրի Չայկան ևս շնորհավորել է Արթուր Դավթյանին ՀՀ գլխավոր դատախազի բարձր ու պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ իրավական ոլորտում համագործակցության ամրապնդումը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել սերտացմանը:
Երկու երկրների դատախազները ընդգծել են, որ նմանատիպ ձևաչափով հանդիպումները կամրապնդեն փոխըմբռնումը և կնպաստեն օրենքի գերակայության սկզբունքի առավել արդյունավետ կիրառմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է դատաիրավական ոլորտին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության առավել ակտիվացման վերաբերյալ:

Генпрокуроры Армении и России договорились активизировать сотрудничество по конкретным направлениям 01/12/2017   11:58  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян встретился в Москве со своим российским коллегой Юрием Чайкой в рамках официальных мероприятий  к 295-летию Прокуратуры РФ. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
Артур Давтян поздравил генпрокурора РФ Юрия Чайку с 295-летием образования Прокуратуры России, подчеркнул высокий уровень уже сформировавшегося между системами прокуратуры двух стран тесного сотрудничества, выразив уверенность в его продолжении и дальнейшей эффективности.
В свою очередь,  Юрий Чайка поздравил Артура Давтяна с назначением на высокий и ответственный пост генерального прокурора Армении, отметив, что упрочение сотрудничества в правовой сфере будет способствовать дальнейшему укреплению отношений между двумя странами.
Генпрокуроры Армении и РФ подчеркнули, что встречи в подобном формате будут способствовать укреплению взаимопонимания и более эффективному применению принципа верховенства закона.
В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, касающихся судебно-правовой сферы. По итогам переговоров достигнута договоренность о дальнейшей активизации сотрудничества по конкретным направлениям.