Թրամփին վարկաբեկող նյութեր հավաքելու մասին լուրերը Կրեմլը անհեթեթություն է անվանել 01/11/2017   15:31  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանյան նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է լուրերն այն մասին, թե իբր ռուսաստանյան հատուկ ծառայությունները ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասին վարկաբեկող նյութեր ունեն: Նա անվանել է այդ տեղեկատվությունը «բացարձակապես սուտ», կեղծիք ու անհեթեթություն:
Ըստ Պեսկովի, «Կրեմլը չունի Թրամփին վարկաբեկող նյութեր, տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը և ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ բացարձակ հորինվածք»:
Պատասխանելով BBC-ի հարցին՝ Պուտինի մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ Կրեմլը չունի նաև նախագահական ընտրություններում Թրամփի մրցակցուհի Հիլլարի Քլինթոնին վարկաբեկող նյութեր:
Հրապարակված տեղեկատվությունը Պեսկովը բնութագրել է որպես Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի հարաբերություններին վնասելու փորձ: «Կրեմլը չի զբաղվում վարկաբեկող նյութեր հավաքելով: Կրեմլը, նախագահը զբաղվում է մեր արտասահմանյան գործընկերների հետ հարաբերություններ կառուցելով»,- հավելել է նա:
Ավելի վաղ BuzzFeed պարբերականը հրապարակել է մի փաստաթուղթ, որն իբրև ամերիկյան հետախուզության կողմից անցյալ շաբաթ փոխանցվել է Թրամփին: Դրանում ասվում է, որ ռուսաստանյան հատուկ ծառայությունները ԱՄՆ ընտրված նախագահին վարկաբեկող նյութեր ունեն:
Դոնալդ Թրամփին հետախուզության կողմից նման տվյալների փոխանցման մասին հաղորդել են նաև այլ ամերիկյան ԶԼՄ-ներ: Նրանք պնդում են, որ փաստաթղթի պատճենը փոխանցվել է նաև գործող նախագահ Բարաք Օբամային, ով իր պաշտոնը հունվարի 20-ին պետք է զիջի Թրամփին:
Սպիտակ տունը պաշտոնապես ոչ հերքել է, ոչ էլ հաստատել այդպիսի փաստաթուղթ ստանալը:
Մինչդեռ Թրամփի ներկայացուցիչները հերքում են, որ նա ստացել է նման զեկույց: Նա ինքը դրանից հետո իր թվիթերյան էջում գրել է, որ «դրանք կեղծ նորություններ են, իսկական վհուկների որս»՝ ուղղակիորեն չհիշատակելով ԶԼՄ-ներում հրապարակված փաստաթղթի մասին:
Փաստաթղթի իսկության մասին իր կասկածներն է հայտնել նաև WikiLeaks պորտալը, ում, սակայն, վերջին ժամանակներս կշտամբում են Թրամփին համակրելու համար: Պորտալի մասնագետները գտնում են, որ փաստաթղթում ամսաթվերի սխալներն ու շարադրանքի ոճը նման չէ հետախուզության իսկական զեկույցներին:
Անցյալ շաբաթ Թրամփին ներկայացվել էր ամերիկյան հետախուզության հաշվետվությունը, որը բովանդակում էր հաստատումներ առ այն, որ ռուսաստանյան նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրահանգել է արշավ կազմակերպել ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու նպատակով:
Այդ արշավի նպատակներն էին նախագահական ընտրությունների հանդեպ բնակչության վստահության քայքայելը և Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Հիլլարի Քլինթոնին վարկաբեկելը, ասվում էր հաշվետվության մեջ: Ռուսաստանը նման արշավի անցկացումը հերքում է:
Թրամփն, ով երկար ժամանակ բացեիբաց կասկածում էր ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում ռուսաստանյան հաքերների մասնակցությանը, զեկույցի հրապարակումից և հետախուզության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո, ըստ BBC-ի, փոքր-ինչ փոխել է իր տոնը, թեև ուղղակիորեն չի համաձայնել հատուկ ծառայությունների հետևությունների հետ:
Ընտրված նախագահը, ով նախընտրական արշավի ժամանակ շատերի կողմից համարվում էր պրոռուսաստանյան թեկնածու, հայտարարել է, որ շատ երկրներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանն ու Չինաստանը, փորձում են կոտրել ամերիկյան կազմակերպությունների սերվերները, սակայն նման գործողությունները ընտրությունների ելքի վրա չեն ազդել:
19:35 09/01/2017  |  Միջազգային լրահոս«Վհուկների որս»՝ Կրեմլը պատասխանել է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների զեկույցին
18:37 07/01/2017  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ հատուկ ծառայությունները չունեն որեւէ ապացույց, որ հակերային հարձակումներն ազդել են քվեարկության վրա. Թրամփ
17:33 07/01/2017  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկյան հետախուզությունը հաքերային հարձակումների համար մեղադրել է անձամբ Պուտինին
15:24 07/01/2017  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ հետախուզությունը «ՌԴ միջամտության» մասին զեկույցում ներառել է Սիմոնյանի ծաղրանկարը
12:28 06/01/2017  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը որոշել է Մեքսիկայի սահմանին պատ կառուցել ԱՄՆ-ի հաշվին
19:58 03/01/2017  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը հետախուզական ծառայությունների հետ կքննարկի իրավիճակն՝ իբրև կիբերհարձակումների շուրջ
17:38 10/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ հատուկ ծառայություններ. Ռուսաստանն օգնել է Թրամփի ընտրվելուն
23:11 19/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԱմալ Քլունին քննադատել է Թրամփի քաղաքականությունը
12:37 19/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը $25 մլն կվճարի Trump University գործի կարգավորման համար

В Кремле назвали “абсолютной чушью” сообщения о сборе компромата на Трампа 01/11/2017   15:57  |  Международные новости
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков прокомментировал сообщения о якобы имеющемся у российских спецслужб компромате на избранного президента США Дональда Трампа. Он назвал эту информацию "абсолютной уткой", фальшивкой и чушью, передает Би-би-си.
По словам Пескова, "у Кремля нет компромата на Трампа, информация не соответствует действительности и является ничем иным, как абсолютным вымыслом".
Отвечая на вопрос Би-би-си, пресс-секретарь Путина подчеркнул, что у Кремля нет компромата и на соперницу Трампа на президентских выборах, Хиллари Клинтон.
Опубликованную информацию Песков охарактеризовал как попытку навредить отношениям между Россий и США. "Кремль не занимается сбором компромата. Кремль, президент занимается выстраиванием отношений с нашими зарубежными партнерами", - добавил он.
Ранее издание BuzzFeed опубликовало документ, якобы переданный Трампу на прошлой неделе американской разведкой. В нем говорится, что у российских спецслужб есть компромат на избранного президента США.
О передаче Дональду Трампу подобных данных разведкой сообщили и другие американские СМИ. Они утверждают, что копия документа была передана и действующему президенту США Бараку Обаме, уступающему свой пост Трампу 20 января.
Официально Белый дом не подтверждал, но и не опровергал получение такого документа.
При этом представители Трампа отрицают, что он получал подобный доклад. Сам он вскоре после этого написал в своем "Твиттере", что "это фальшивые новости - настоящая охота на ведьм", напрямую не упомянув документ, опубликованный в СМИ.
Свои сомнения в подлинности документа выразил и портал WikiLeaks, который, впрочем, в последнее время упрекают в симпатиях к Трампу. Специалисты портала считают, что ошибки в датах и стиль изложения в документе не похож на настоящие доклады разведки.
На прошлой неделе Трампу был представлен отчет американской разведки, где содержались утверждения, что российский президент Владимир Путин дал команду организовать кампанию, целью которой было повлиять на результаты президентских выборов в США.
Целями этой кампании были подрыв доверия населения к президентским выборам и дискредитация кандидата от Демократической партии Хиллари Клинтон, говорилось в отчете. Россия проведение подобной кампании отрицает.
Как отмечает СМИ, Трамп, долгое время открыто сомневавшийся в участии российских хакеров в президентской кампании в США, после публикации доклада и встречи с представителями разведки немного изменил свой тон, хотя и не стал напрямую соглашаться с выводами спецслужб.
Избранный президент, считавшийся многими во время кампании пророссийским кандидатом, заявил, что многие страны, в том числе Россия и Китай, пытаются взломать серверы американских организаций, однако на исход выборов подобные действия не повлияли, пишет Би-би-си.
09:15 30/12/2016  |  Международные новостиВыдворяемым из США российским дипломатам придется встречать новый год в самолете
10:45 28/12/2016  |  Международные новостиСМИ рассказали о санкциях США против России из-за хакерских атак
14:39 23/12/2016  |  Международные новостиПутин: Россия не спорит с США , но считает свои ВС сильнее любого агрессора
09:15 16/12/2016  |  Международные новостиОбама обвинил Россию во вмешательстве в выборы и пообещал принять контрмеры