Բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ. ԱԱԾ 12/30/2016   14:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող մի շարք քրեական գործերով իրականացված մեծածավալ օպերատիվ միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում և արտերկրում կայուն ու համակարգված կապեր ունեցող մի խումբ անձինք 2016 թվականի ընթացքում տուրիստական գործունեության քողի ներքո, շուրջ երկու հարյուր ՀՀ քաղաքացիների համար կեղծ փաստաթղթեր ու տեղեկություններ ներկայացնելով, հետխորհրդային երկրներում տեղակայված Շենգենյան համաձայնության երկրների դեսպանություններից ձեռք են բերել մուտքի արտոնագրեր՝ դրա դիմաց կատարված կեղծիքներից անտեղյակ քաղաքացիներից վերցնելով 2.000-3.500 եվրո գումար։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ ձևավորված հանցավոր մեխանիզմում ներգրավված են եղել պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, ովքեր տարբեր չափի կաշառքներով ապահովել են ապօրինի հիմքերով ստացված արտոնագրերով քաղաքացիների անարգել ելքը Հայաստանի Հանրապետությունից:
Առերևույթ հանցագործություններ կատարելու համար հինգ անձի մեղադրանքներ են առաջադրվել անօրինական միգրացիա կազմակերպելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329.1 հոդված), կաշառք ստանալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311 հոդված), կաշառք տալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312 հոդված) և կաշառքի միջնորդության (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313 հոդված) համար:
Վերոնշյալ երևույթները վերահսկելու և կանխելու նպատակով ՀՀ ԱԱԾ-ն ներկայումս ակտիվ համագործակցում է բոլոր այն երկրների իրավապահ մարմինների հետ, որոնց տարածքներում գտնված անձինք առնչակից են եղել բացահայտված անդրազգային հանցագործությանը։
Կեղծիքների վրա հիմնված նման գործարքներից, նյութական միջոցների կորստից, ինչպես նաև անցանկալի այլ հետևանքներից քաղաքացիներին զերծ պահելու նպատակով ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը իրազեկում է, որ ՀՀ քաղաքացիները հետխորհրդային երկրների տարածքներում տեղակայված Շենգենյան համաձայնության երկրների դեսպանություններից մուտքի արտոնագրեր կարող են ստանալ միայն տվյալ երկրում օրինական բնակության իրավունքի ապացույց ներկայացնելու և դեսպանություն առնվազն մեկ անգամ անձամբ այցելելու դեպքում:
ՀՀ ԱԱԾ-ն նաև նախազգուշացնում է տուրիստական գործունություն իրականացնող անձանց և կազմակերպություններին՝ ձեռնպահ մնալ կեղծիքների հիման վրա մուտքի արտոնագրեր ձեռք բերելու եւ իրացնելու սխեմաներին մասնակցելուց, քանի որ նման գործողությունները կարող են պարունակել քրեորեն հետապնդելի արարքների հատկանիշներ։

СНБ Армении сообщила о раскрытии преступной группы, промышлявшей организацией незаконной миграции 12/30/2016   17:28  |  Криминальная хроника
Преступная группа, занимавшаяся организацией незаконной миграции, раскрыта в результате проведенных масштабных оперативно-следственных мероприятий в рамках уголовных дел, расследуемых в производстве следственного управления Службы национальной безопасности Армении,  сообщает в пятницу пресс-центр СНБ.
Как отметили в ведомстве, по предварительным данным, в 2016 году группа лиц, имеющая стабильные и скоординированные связи в Армении и за рубежом, представив под прикрытием туристической деятельности подложные документы и справки на имя порядка 200 граждан Армении, заполучила въездные визы в посольствах стран шенгенской зоны, расположенных в постсоветских государствах.
“Группа брала у неосведомленных о подлоге граждан за “эти визы” от 2 до 3,5 тысяч евро”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что в ходе предварительного следствия было установлено, что в сформировавшийся преступный механизм были вовлечены должностные лица, осуществляющие специальную госслужбу, которые за различные взятки обеспечивали беспрепятственный выезд из Республики Армения граждан, получивших визы на незаконных основаниях.
Пятерым лицам предъявлены обвинения по ст. 329.1(незаконное пересечение государственной границы), ст. 311(Получение взятки), ст. 312(Дача взятки), ст. 313(Посредничество во взяточничестве).
В целях контроля за подобными явлениями и их пресечения Служба национальной безопасности Армении активно сотрудничает с правоохранительными органами всех тех стран, на территории которых указанные лица были сопричастны к выявленному случаю транснациональной преступности.
"Дабы оградить граждан от основанных на фальсификациях действий, потери материальных средств, а также иных нежелательных последствий, СНБ РА информирует, что  граждане Армении могут получить въездные визы в посольствах стран Шенгенской зоны, расположенных в государствах постсоветского пространства, предъявив лишь доказательство о законном пребывании в этих республиках и лично посетив посольство как минимум один раз", - говорится в сообщении.
Служба нацбезопасности Армении также призвало лиц и компании, занимающиеся туристической деятельностью, избегать от участия в подобных схемах, поскольку подобные действия могут содержать признаки уголовно преследуемых  деяний.