Թուրքիայում ՌԴ դեսպանի սպանությանը պիտի հաջորդի ահաբեկչության դեմ պայքարը. Իվան Վոլինկին. Tert.am 12/24/2016   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայում ՌԴ դեսպանի սպանությունը մեզ համար շոկային էր: Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Իվան Վոլինկինը:
«Սա շոկ էր ոչ միայն Ռուսաստանի համար, այլև՝ միջազգային ողջ հանրության: ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատանը օրերս բացվեց ցավակցության համար նախատեսված գիրք, շատ մարդիկ եկան՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու համար: Կարծում եմ, որ աշխարհը կիսում է մեր ցավը, մեր զգացմունքները, և համաձայն է նրա հետ, որ ահաբեկչությունը չարիք է, որի դեմ պետք է պայքարել միասնաբար»,- նշեց դեսպանը:
Հարցին՝ արդյոք Ռուսաստանը պատրաստվո՞ւմ է պատասխանել դեսպանի սպանության հանգամանքին, Իվան Վոլինկինը պատասխանեց, թե դժվար է խոսել հետագա գործողությունների մասին:
«Կարծում եմ, որ հաջորդ քայլերը պետք է ուղված լինեն ահաբեկչության դեմ պայքարին: Հայտնի է, որ մարդը, ով կյանքից զրկեց դեսպանին, ահաբեկչական խմբի մասնակից է, որը պատասխանատու է այս ոճրագործության համար»,- ասաց Վոլինկինը:
Ինչ վերաբերում է վարկածներին, թե սպանության հետևում այլ ուժեր կան կանգնած, որ ներգրավված է նաև Թուրքիան, ապա ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը նշեց, որ ռուսաստանյան հետախուզական համակարգը տանում է աշխատանք և կտա իր եզրակացությունը:
20:51 22/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԿարլովի սպանության գործով քննությունը Գյուլենի կողմնակիցների հետքի վրա է դուրս եկել
17:22 22/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք ընդդիմադիր գործիչը իշխանություններին մեղադրել է ռուս դեսպանի սպանության մեջ
23:03 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԱնկարայում դեսպան Կարլովի սպանության կապակցությամբ Ռուսաստանն ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստ է հրավիրել
20:47 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսFacebook-ը բացատրել է, թե ինչպես է հեռացվել սպանված դեսպանի լուսանկարը
16:35 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՌԴ դեսպանին սպանած անձը ավելի վաղ պահպանում էր Անկարայում ռուսաստանյան դեսպանությունը. ԶԼՄ
16:31 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՌուս դեսպանի սպանության գործով արդեն 6 մարդ է բերման ենթարկվել
14:21 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՓողոցը, որտեղ գտնվում է Անկարայում ռուսաստանյան դեսպանությունը, կվերանվանվի Կարլովի անվամբ
13:18 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրք իրավապահները պարզաբանել են, թե ինչու են սպանել ռուս դեսպանին սպանած ոստիկանին
13:01 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանցիները պետք Է լրջորեն մտածեն Թուրքիա ուղեւորության ռիսկերի մասին. ՌԴ ԱԳՆ
11:36 20/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը և Թուրքիան դեսպանի սպանության գործը հետաքննելու համար համատեղ հանձնաժողով կստեղծեն

Иван Волынкин: за убийством посла РФ в Турции должна последовать борьба с терроризмом(Tert.am) 12/24/2016   12:49  |  Лента новостей
Убийство посла России в Турции было для нас шокирующим. Об этом в беседе с Tert.am сказал посол РФ в Армении Иван Волынкин.
«Это стало шоком не только для России, но и для всего международного сообщества. Посольство РФ в Армении на днях открыло книгу соболезнований, много людей пришло, чтобы отдать дань уважения. Думаю, мир разделяет нашу боль, наши чувства, и все согласны с тем, что терроризм – зло, против которого необходимо совместно бороться», - отметил посол.
На вопрос о том, не собирается ли Россия ответить на обстоятельство убийства посла, Иван Волынкин ответил, что сложно говорить о дальнейших действиях.
«На мой взгляд, последующие шаги должны быть направлены на борьбу с терроризмом. Известно, что человек, убивший посла, являлся членом террористической группировки, которая ответственна за это преступление», - сказал Волынкин.
Что касается гипотез насчет того, что за убийством могут стоять другие силы, что причастна также и Турция, то посол РФ в Армении отметил, что разведывательная система России проводит работу и даст свое заключение.
13:42 22/12/2016  |  Международные новостиНа встрече глав МИД России, Ирана и Турции иранский телохранитель следил за турецким
11:04 22/12/2016  |  Международные новостиВ Турции освободили родственников убийцы российского посла - СМИ
18:04 21/12/2016  |  Международные новостиСирийская вооруженная коалиция "Джейш аль-Фатх" взяла на себя ответственность за убийство посла РФ в Турции
12:29 21/12/2016  |  Международные новостиГосдеп США обвинил МИД Турции во лжи об убийстве посла РФ в Анкаре
15:37 20/12/2016  |  Международные новостиУбийца посла РФ ранее охранял российское посольство в Анкаре - СМИ
13:56 20/12/2016  |  Международные новости"Я думал, это трюк": фотограф Associated Press рассказал о моменте убийства посла РФ в Анкаре
13:18 20/12/2016  |  Международные новостиМИД России посоветовал выезжающим в Турцию "как следует подумать"
09:34 20/12/2016  |  Лента новостейУбийство посла России в Турции не имеет оправдания – МИД Армении
09:20 20/12/2016  |  Международные новостиСергей Лавров назвал цель убийства посла России в Анкаре
09:12 20/12/2016  |  Международные новостиПять человек задержаны после убийства российского посла в Турции