Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գիորգի Մգեբրիշվիլիին 12/16/2016   18:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գիորգի Մգեբրիշվիլիին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել նրա այցը Հայաստանի և Վրաստանի ոստիկանական կառույցների միջև ձևավորված սերտ ու արդյունավետ փոխգործակցությունը խորացնելու, ժամանակակից մարտահրավերներին համատեղ ուժերով դիմակայելու տեսանկյունից:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ ոստիկանության և Վրաստանի ՆԳ նախարարության միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և Վրաստանի ՆԳ նախարարության միջև համագործակցության ամրապնդման մասին» հռչակագիրը կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ:
Ընդգծելով, որ Հայաստանն ու Վրաստանը միայն բարեկամ պետություններ չեն, այլ ունեն դարավոր բարիդրացիական կապեր, Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ բարեկամության ամրապնդման նպատակով անհրաժեշտ է շարունակաբար աշխատել:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հատկապես վերջին տարիներին ակտիվ ու դինամիկ զարգանում է հայ-վրացական քաղաքական երկխոսությունը, որին զգալիորեն նպաստում են տարբեր մակարդակի, այդ թվում իրավապահ համակարգի մարմինների ներկայացուցիչների փոխայցելություններն ու շփումները, որոնք հնարավորություն են ընձեռում կառուցողական ու ջերմ մթնոլորտում քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային հարցեր:
Ներքին գործերի նախարար Գիորգի Մգեբրիշվիլին ՀՀ Նախագահին է փոխանցել Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի և Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի ջերմ ողջույնները և գոհունակությամբ փաստել հայ գործընկերների հետ ձևավորված փոխադարձաբար օգտակար և արդյունավետ համագործակցությունը:

Президент Армении и глава МВД Грузии констатировали активизацию сотрудничества между органами правоохранительной системы 12/17/2016 00:20 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в пятницу принял министра внутренних дел Грузии Гиоргия Мгебришвили, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент приветствовал гостя и подчеркнул важность его визита с точки зрения углубления налаженного между полицейскими структурами Армении и Грузии тесного и эффективного взаимодействия, совместного противодействия современным вызовам.
Серж Саргсян выразил надежду, что подписанный между Полицией РА и МВД Грузии меморандум "Об укреплении сотрудничества между Полицией Республики Армения и Министерством внутренних дел Грузии" будет отмечен своей результативностью.
Подчеркнув, что Армения и Грузия - не только дружественные государства, но также имеют многовековые добрососедские связи, президент Саргсян отметил, что с целью укрепления дружбы необходимо постоянно работать.
Собеседники выразили единое мнение, что в особенности в последние годы активно и динамично развивается армяно-грузинский политический диалог, чему значительно способствуют взаимные визиты и контакты различных уровней, в том числе между представителями органов правоохранительной системы, которые дают возможность в конструктивной и тёплой атмосфере обсудить представляющие взаимный интерес вопросы повестки.
Министр внутренних дел Гиорги Мгебришвили передал президенту Армении тёплые приветствия Президента Грузии Гиоргия Маргвелашвили и премьер-министра Грузии Гиоргия Квирикашвили. Он с удовлетворением констатировал налаженное с армянскими коллегами взаимно полезное и плодотворное сотрудничество.