Այսօր ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրն է. Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել 12/10/2016   11:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
<<Սիրելի՛ արցախցիներ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ, տոն, որը կրկնակի թանկ ու հիշարժան է մեր ժողովրդի համար:
1991 թվականին մենք իրականություն դարձրինք մեր պապերի նվիրական իղձերն ու ձգտումները՝ հռչակելով պետական անկախություն եւ հաստատակամորեն ընթանալով ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ճանապարհով: Այդ ճանապարհին ունեցանք անդառնալի կորուստներ, հաղթահարեցինք մեծ դժվարություններ ու փորձություներ եւ շնորհիվ մեր ժողովրդի աներեր կամքի ու անսասան ոգու՝ կարողացանք միասնաբար արձանագրել կարեւորագույն հաղթանակներ, տեր կանգնելով մեր հող ու ջրին, մեր ներկային ու ապագային, որն անպայման կլինի պայծառ ու լուսավոր: Մենք այլ ճանապարհ չգիտենք:
2006 թվականին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ընդունվեց մեր երկրի առաջին Սահմանադրությունը: Այն դարձավ ազատ, անկախ, հզոր պետություն կառուցելու մեր կամարտահայտության եւս մեկ վկայությունը, փաստեց մեր հավատարմությունը ժողովրդավարության սկզբունքներին եւ համամարդկային արժեքներին: Անգնահատելի է Մայր օրենքի դերակատարությունն Արցախի նորագույն պատմության մեջ:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիդ պետական այս կարեւորագույն տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն ու բարօրություն ձեր ընտանիքներին եւ Արցախի Հանրապետությանը>>:

Президент НКР: наше будущее обязательно будет светлым и безоблачным 12/10/2016   11:14  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 10 декабря направил поздравительное послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР. В послании, текст которого приводит пресс-служба президента НКР, говорится:
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР! Это праздник, который вдвойне дорог и памятен для нашего народа.
В 1991 году мы осуществили заветные чаяния и стремления наших предков, провозгласив государственную независимость и уверенно продвигаясь по пути построения демократического государства. На этом пути у нас были невосполнимые потери, мы преодолели трудности и испытания и благодаря непоколебимой воле и стойкому духу сумели едиными усилиями достичь важнейших побед, остаться хозяевами своей родины, своего настоящего и будущего, которое обязательно будет светлым и безоблачным. У нас нет иного пути.
В 2006 году на всенародном референдуме была принята первая Конституция нашей страны. Она стала очередным свидетельством нашего волеизъявления о построении свободного, независимого, сильного государства, продемонстрировала нашу приверженность демократическим принципам и общечеловеческим ценностям. Неоценима роль Основного закона в новейшей жизни Арцаха.
Вновь поздравляю всех с этим важнейшим государственным праздником и желаю мира и благополучия вашим семьям и Республике Арцах!"