Նոր օրենքի նախագծով ընդլայնվում են մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունները 11/28/2016   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը քննարկում է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքի նախագիծը և հարակից նախագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2015թ. դեկտեմբերի 6-ի սահմանադրական փոփոխություններով:
«Մասնավորապես, Սահմանադրության 216 հոդվածը սահմանում է, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքը համապատասխանեցվում է Սահմանադրությանը և ուժի մեջ է մտնում Ազգային ժողովի հաջորդ գումարման առաջին նիստի օրը: Նախագծում առաջին հերթին ամրագրվել են մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների ընդլայնմանն ուղղված նոր սահմանադրական պահանջները:
Սահմանադրության 191-րդ հոդվածը պաշտպանին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն հետևել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների պահպանմանը, այլ նաև կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների պահպանմանը:
Նախագծով սահմանվել են այն դեպքերը, երբ պաշտպանը կարող է քննարկել կազմակերպությունների դեմ բերված բողոքը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հովհաննիսյանը:
Նա մանրամասնեց, որ սահմանվել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը կարող է քննարկել հանրային ծառայությունների ոլորտում գործող կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման վերաբերյալ հարցերը, եթե տեղեկություն կա մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների մասին:
«Սահմանադրական փոփոխություններից բխող մյուս անհրաժեշտ կարգավորումը կապված է մարդու իրավունքներին առնչվող նորմատիվ ակտերի կատարման գործում պաշտպանի մասնակցության հետ: Նախագծով նախատեսվում է մարդու իրավունքներին և ազատություններին վերաբերող օրենքների և իրավական ակտերի նախագծերը մարդու իրավունքների
պաշտպանին կարծիքի ուղարկելու պահանջը»,- ներկայացրեց Արթուր Հովհաննիսյանը:
Նախագծով սահմանվել է պաշտպանի ևս մեկ կարևոր գործառույթ: Արթուր Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ պաշտպանին վերապահվել է «Երեխաների իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կողﬕց ընդունված կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մոնիթորինգի և երեխաների իրավունքների խախտումների կանխարգելման իրավասությունը: Նախագծով նաև մանրամասն կարգավորումների է ենթարկվել պաշտպանի աշխատակազմում պետական ծառայության կարգը, ամրագրվել է պաշտպանի աշխատակազﬕ կառուցվածքը: Նախագծով կարևոր երաշխիքներ են սահմանվել պաշտպանի արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու համար: Նման կարևոր գործառույթ է պատասխանատվությունը մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունությունը խոչընդոտելու համար:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ գործող քրեական օրենսգրքով մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը խոչընդոտելը քրեական պատասխանատվություն է ենթադրում միայն պաշտոնատար անձանց համար, սակայն նախագծով ընդլայնվել է այն սուբյեկտների շրջանակը, ովքեր կարող են քրեական պատասխանատվության ենթարկվել պաշտպանի գործունեությանը խոչընդոտելու համար: Մասնավորապես, պաշտպանի գործունեությանը խոչընդոտելու համար քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն նաև ոչ պաշտոնատար անձինք

В Армении рассматривают законопроект, предусматривающий расширение полномочий омбудсмена 11/28/2016   14:16  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в понедельник рассматривает законопроект “О Защитнике прав человека” и пакет смежных законопроектов.
Основной докладчик, первый заместитель министра юстиции Армении Артур Ованнисян отметил, что необходимость принятия инициативы обусловлена изменениями в Конституцию Армении от 6-го декабря 2015 года.
В законопроекте в первую очередь закреплены новые конституционные требования,  направленные на расширение полномочий омбудсмена.
В частности, статья 191-я Основного закона предоставляет возможность не только следить за соблюдением прав и свобод человека не только органами государственной власти и местного самоуправления и должностными лицами прав и свобод граждан, но и организациями.
“Проектом установлены положения, согласно которым омбудсмен может рассмотреть жалобу, поданную против организаций”, - приводит слова Ованнисяна “Арменпресс”.
Он пояснил, что Защитник прав человека может рассмотреть вопросы, касающиеся нарушения прав и свобод человека организациями, действующими в сфере оказания общественны6х услуг, если есть информация о массовых нарушениях.
Другая регуляция, вытекающая из поправок в Конституцию, связана  с участием омбудсмена в деле  выполнения нормативных актов касательно прав человека.
Проектом предусмотрена еще одна важная функция.
Артур Ованнисян подчеркнул, что омбудсмен наделяется полномочиями по  мониторингу  применения положений принятой ООН Конвенции “О правах ребенка”  и предупреждению нарушений прав детей. Проектом также тщательно отрегулирован порядок государственной службы в аппарате Защитника прав человека, закреплена структура аппарата. Законопроектом предусмотрены важные гарантии обеспечения эффективной деятельности омбудсмена.
Замглавы Минюста уточнил, что уголовная ответственность за воспрепятствование деятельности омбудсмена в действующем Уголовном кодексе предусмотрена лишь для должностных лиц, однако законопроект расширяет круг субъектов, которые могут быть привлечены к уголовной ответственности за воспрепятствование деятельности Защитника прав человека. В частности, к уголовной ответственности за вышеуказанное деяние будут привлекаться и недолжностные лица.