Հերմինե Նաղդալյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն քննարկել են միջխորհրդարանական կապերի առավել սերտացմանն առնչվող հարցեր 11/25/2016   14:03
Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Գոհունակությամբ նշվել է Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ակտիվ եւ հետեւողական աշխատանքը, ինչպես նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի համանուն հանձնաժողովների համատեղ նիստերի արդյունավետ աշխատանքը:
Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն կարեւորել է 2017 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունենալիք Միջխորհրդարանական միության 137-րդ համաժողովի նախապատրաստման ընթացքում հայ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները հագեցած են գնահատել երկու երկրների նախագահների եւ կառավարությունների միջեւ շփումները:
Հանդիպմանը շոշափվել են առեւտրատնտեսական, էներգետիկ, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Դաշնային խորհրդի նախագահն ընդգծել է ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, եւ ՀԱՊԿ հարթակներում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դաշնակցային համագործակցության, կառուցողական երկխոսության եւ սերտ շփումների կարեւորությունը:
Զրույցի ընթացքում շոշափվել է Կանանց Եվրասիական համաժողովի թեմաները: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալ յանն առաջարկել է ուշադրություն դարձնել նախորդ տարի Սանկտ Պետերբուրգում կայացած կանանց համաժողովի ընթացքում հնչեցված կառուցողական գաղափարների իրականացմանը:
,Հաշվի առնելով այդ ամենը, պետք է նախապատրաստվել 2018 թվականին տեղի ունենալիք երկրորդ համաժողովի անցկացմանըե,- ի պատասխան նշել է Վալենտինա Մատվիենկոն:
Զրույցի ընթացքում Հերմինե Նաղդալյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վալենտինա Մատվիենկոյին` ՀՀԿ կանանց համաժողովին ուղղված ուղերձի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցության համար:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը եւ ԴԽ միջազգային գործերի հանձնաժողովի նախագահ, Միջխորհրդարանական միության նախագահի տեղակալ Կոնստանտին Կոսաչովը:

Эрмине Нагдалян и Валентина Матвиенко обсудили вопросы укрепления межпарламентских связей 11/25/2016   16:25  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян встретилась накануне с председателем Совета МПА СНГ Валентиной Матвиенко.
Встреча проходила в рамках осенней сессии МПА СНГ.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, на встрече обсуждены вопросы укрепления и углубления межпарламентских связей. С удовлетворением отмечена активная и последовательная деятельность МПА, а также плодотворная совместная работа соответствующих комиссий НС РА и ФС РФ.
Матвиенко отметила тесное сотрудничество с армянскими коллегами в ходе подготовки 137-й Ассамблеи Межпарламентского Союза, намеченной в Санкт-Петербурге в 2017 году.
Собеседники оценили насыщенность контактов президентов и правительств обеих стран.
На встрече затронуты вопросы сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, гуманитарной и культурной сферах.
Председатель Совета Федерации подчеркнула важность союзнического сотрудничества, конструктивного диалога и тесных контактов Армении и России на площадках СНГ, ЕАЭС и ОДКБ.
В ходе беседы затронуты темы Евразийского Женского форума. Вице-спикер НС Армении Эрмине Нагдалян предложила обратить внимание на реализацию конструктивных идей, предложенных в прошлом году на указанном форуме в Санкт-Петербурге.
В.Матвиенко в ответ отреагировала в плане подготовки в 2018 г. второго Женского   форума.
Вице-спикер парламента Армении выразила признательность В.Матвиенко за приветствие Женскому форуму РПА и активное участие в нем представителей СФ ФС РФ.
Во встрече участвовали также представитель НС РА в МПА СНГ Гайк Чилингарян и председатель Комитета по международным делам СФ РФ, заместитель председателя Межпарламентского Союза Константин Косачев.
16:36 22/11/2016  |  Лента новостейПремьер Армении обсудил с главой Минпромторга РФ расширение торгово-экономических связей двух стран