Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման ծրագիրը 11/16/2016   13:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման ծրագրի ներկայացման նպատակով անցկացվող հանրային քննարկումների շրջանակում նոյեմբերի 15-ի երեկոյան ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ՊՆ վարչական համալիրում հանդիպել է մի շարք լրատվամիջոցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Կարևորելով լրատվամիջոցների հետ նման ձևաչափով հանդիպումները, Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ դրանք հնարավորություն են ընձեռում ամբողջական տեղեկատվություն փոխանցել հասարակությանը թե՛ քննարկվող նախաձեռնության, և թե՛ զինված ուժերին վերաբերող հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է պաշտպանական համակարգում «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսության կյանքի կոչման դրույթներն ու առավելագույն արդյունքի հասնելու ռազմավարության հիմնական ուղղությունները, անդրադարձել է մարտական գործողությունների ընթացքում և մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների զոհվելու կամ հաշմանդամություն ստանալու դեպքում պետական ապահովագրական վճարի ավելացման ծրագրին:
Պատասխանելով ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցերին` ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը խոսել է նաև զինված ուժերում իրականացվող աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ, ներկայացրել է զինված ուժերի ձեռքբերումներն ու բացթողումները, մանրամասնել «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսության դրույթները: Ընդգծելով, որ «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսությունը բնավ չի տանում հասարակության կամ պետության ռազմականացմանը, ավելին` «Ազգ-բանակը» դա այն հասարակությունն է, որը գործում է որպես մեկ միասնություն, Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ միայն բանակի ներուժի լիարժեք օգտագործմամբ` տնտեսության, սոցիալական, հասարակական, կրթական, գիտական և այլ ասպարեզների ներդաշնակ փոխգործակցությամբ է պայմանավորված նաև զինված ուժերի մարտունակությունը և պետության անվտանգության ապահովումը:
17:50 15/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Ռուստամյանը ողջունում է զինծառայողների հատուցման համար հատուկ հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը
17:22 15/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ-ն կողմ է զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների հատուցման նախագծին
16:19 15/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը կողմ կքվեարկի զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների հատուցման նախագծին

Глава Минобороны Армении обсудил с представителями СМИ новую программу соцпомощи военнослужащим и их семьям 11/16/2016   14:49  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Виген Саркисян накануне вечером встретился с руководителями и представителями ряда СМИ в рамках инициированных Минобороны РА общественных обсуждений с целью представления проекта о возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Встреча проходила в административном комплексе Минобороны Армении.
Указав на важность проведения встреч с представителями СМИ в подобном формате, Виген Саркисян отметил, что это позволяет предоставить общественности полную информацию как относительно обсуждаемой инициативы, так и других вопросов, касающихся ВС Армении.
Отвечая на вопросы представителей СМИ, глава Минобороны Армении коснулся проводимых и планируемых работ в ВС РА, представил имеющиеся достижения и упущения, положения концепции “Нация-Армия”.
Подчеркнув, что “Нация-Армия” - это то общество, которое функционирует как одно целое. Виген Саркисян отметил, что  боеспособность ВС и обеспечение безопасности государства обусловлены также полноценным использованием потенциала Армии при гармоничном взаимодействии с секторами экономики, социумом, обществом, с образовательной, научной сферами и другими областями.
14:02 08/11/2016  |  Лента новостейГлава Минобороны Армении доложил президенту о новой программе соцпомощи инвалидам боевых действий и семьям погибших военнослужащих