Ադրբեջանը ցուցադրում է ԵԽ հիմքում ընկած նպատակների ու սկզբունքների նկատմամբ իր անհանդուրժողականությունը. ԼՂՀ ԱԳՆ 10/12/2016   16:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը մեկնաբանել է NEWS.am գործակալության կողմից հնչեցրած հարցը:
Լրատվամիջոցի հարցին, թե Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը սեպտեմբերի 10-ին՝ ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես կմեկնաբանի։
Ի պատասխան՝ մամլո խոսնակը նշել է, որ իսում են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի տեսակետը`  կազմակերպության մանդատը Լեռնային Ղարաբաղում ևս իրականացնելու անհրաժեշտության և Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու հարցը քաղաքականացնելու անթույլատրելիության վերաբերյալ։
Եվրոպայի խորհրդի նպատակն է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության սկզբունքների խթանումը ողջ եվրոպական մայրցամաքում, և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելը չպետք է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն անտեսելու պատրվակ դառնա։
Խոչընդոտելով Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչների այցը Լեռնային Ղարաբաղ՝ Ադրբեջանը, առաջին հերթին, ցուցադրում է այդ կազմակերպության հիմքում ընկած նպատակների ու սկզբունքների նկատմամբ իր անհանդուրժողականությունը։

МИД НКР: мы разделяем точку зрения генсека Совета Европы о недопустимости политизации вопроса доступа в Нагорный Карабах 10/12/2016   16:41  |  Карабахский конфликт
Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики разделяет точку зрения генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда о необходимости выполнения организацией своего мандата и в Нагорном Карабахе и о недопустимости политизации вопроса доступа в Нагорный Карабах. Об этом заявила пресс-секретарь МИД НКР Ани Саргсян, комментируя по просьбе агентства NEWS.am заявление генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда на осенней сессии ПАСЕ от 10 октября о необходимости доступа Совета Европы в Нагорный Карабах.
“Целью Совета Европы является продвижение принципов демократии, прав человека и верховенства закона на всем европейском континенте, и неурегулированность азербайджано-карабахского конфликта не должна служить поводом для игнорирования прав жителей Нагорного Карабаха”, - приводит слова Ани Саргсян пресс-служба МИД НКР.
По словам пресс-секретаря внешнеполитического ведомства НКР, препятствуя посещению представителей Совета Европы в Нагорный Карабах, Азербайджан демонстрирует, в первую очередь, свое неприятие целей и принципов, лежащих в основе этой организации.
15:15 04/12/2015  |  Лента новостейВ парламенте Австралии обсудили азербайджано-карабахский конфликт
11:52 20/11/2015  |  Актуальная темаМИД НКР заявил о недопустимости любых попыток политизировать вопрос Сарсангского водохранилища