ԱԺ-ն ընդունեց նախօրեին քննարկված բոլոր նախագծերը 09/28/2016   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն ընդունեց գործող օրենսդրության մեջ փոփոխությունների և լրացումների նախօրեին քննարկված 17 օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները: Դրանցից 14-ը՝ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվածների թվում է «Հանրային ծառայության մասին», «Դատախազության մասին» օրենքներում և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ, ՀՀ քրեական ու քրեական դատավարության օրենսգրքերում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը, որով առաջարկվում է պատասխանատվության ենթարկել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց՝ եկամուտների հայտարարագրման կարգի խախտման համար:
Մասնավորապես, խախտումը կառաջացնի նախազգուշացում, որից հետո 30 օրվա ընթացքում խախտումը չվերացնելը՝ վարչական տուգանք: Հայտարարագիրը վարչական տույժի կիրառումից հետո 30 օրվա ընթացքում Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով դիտավորությամբ չներկայացնելը կառաջացնի քրեական պատասխանատվություն:
Ինչպես հայտարարեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, խորհրդարանը այսօր կշարունակի քննարկել արտահերթ նիստի օրակարգում ներառված մյուս հարցերը, իսկ դրանց քվեարկությունները կիրականացվեն վաղը՝ առավոտյան ժամը 11-ին:

Парламент Армении принял все рассмотренные накануне законопроекты 09/28/2016 13:03 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в среду приняло все рассмотренные накануне 17 законопроектов и законодательных пакетов о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство.
В первом чтении были приняты изменения и дополнения в закон РА “Об общественной службе”, “О Прокуратуре” и поправки в Кодекс “Об административных правонарушениях”, а также в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы Армении, которыми предлагается привлекать к ответственности высокопоставленных должностных лиц и связанных с ними людей за нарушение порядка декларирования доходов.
В частности, нарушение чревато предупреждением. Однако в случае неустранения нарушения в течение 30 дней предусмотрен административный штраф. Умышленное непредставление в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации влечет за собой уголовную ответственность.
Как заявил спикер НС Армении Галуст Саакян, парламент сегодня продолжит рассмотрение остальных включенных в повестку дня вопросов, а голосование по ним пройдет завтра.