Կաշառքի համար դատապարտված դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանին վերագրվող արարքին սխալ քրեաիրավական գնահատական է տրվել. Ռուբեն Հակոբյան 08/05/2016   12:15  |  Դատական ռեպորտաժներ
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանը դատապարտվեց 8 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Խաչատուր Խաչատրյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կայացված դատավճիռը գնահատելով անհիմն:
Պաշտպանը միևնույն ժամանակ հավելեց, որ իր պաշտպանյալին վերագրվող արարքին սխալ քրեաիրավական գնահատական է տրվել ուստիև առաջին ատյանի դատավճիռն անպայման բողոքարկելու է վերաքննիչ դատարան:
Նշենք, որ մեղադրող դատախազը հիմնավորված էր համարել նախկին դատավորին առաջադրված մեղադրանքը եւ միջնորդել նրան դատապարտել 9,5 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. դեկտեմբերի 25-ին ՀՀ ազգային անվտանգության մամուլի կենտրոնը տեսանյութ էր հրապարակել, որում ներկայացվում էր, որ ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում կաշառք ստանալու պահին ձերբակալվել է ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանը:
Դատավորը, ըստ գործի նյութերի, նախապես 15 հազար դոլար էր պահանջում, հետո կաշառքի չափն ավելացավ
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ դատավորն իր վարույթում քննվող գործարարի վերաբերյալ քաղաքացիական գործով, նրա օգտին գործողություններ կատարելու համար, պահանջել և ստացել է 20.000 ԱՄՆ դոլար: Ի դեպ, տեսանյութից պարզ էր դառնում, որ դատավորի ցուցումով կաշառք տվող գործարարն ինքն իր ձեռքով է այն դնում գրասեղանի դարակում: Ինքը՝ Խաչատրյանը, գումարին չի դիպչում:
Ավելի ուշ Հատուկ քննական ծառայության կողմից գործի վերաբերյալ հաղորդագրություն տարածվեց որում մասնավորապես նշվում էր, որ 2014թ. հոկտեմբերի 2-ի դրությամբ «Զոսեկար» ՍՊԸ-ի պարտքը բանկի հանդեպ կազմել է  շուրջ 517 մլն 940 հազ. ԱՄՆ դոլար, իսկ ՍՊԸ-ի պարտավորությունների կատարումն ապահովված է եղել  անշարժ գույքի գրավադրմամբ:
Դատավոր Խաչատրյանը սնանկության հետագա գործընթացում ինչպես իր լիազորությունների շրջանակում հիշյալ ՍՊԸ-ի տնօրեն Ս. Կարապետյանի օգտին գործողություններ կատարելու, այնպես էլ պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու ազդեցությունն օգտագործելով, ՍՊԸ-ի վարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով բանկում գրավադրված անշարժ գույքն աճուրդի եղանակով վաճառքի գործընթացը մինչև 2015թ. մարտ երկարաձգելու, այդ կերպ` Ս. Կարապետյանին գրավադրված գույքը ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռելու դիմաց 2014թ. նոյեմբերին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերով` 10 հազ. ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու պահանջին ՍՊ ընկերության տնօրենը համաձայնել է: Վերջինիս հետ կայացած մյուս հանդիպումների ժամանակ դատավոր Խ. Խաչատրյանը ավելացրել է սահմանված կաշառքի չափը և 2014թ. դեկտեմբերի 20-ին պահանջել ու 2014թ. դեկտեմբերի 25-ին` ժամը 18.30-ի սահմաններում, հիշյալ դատարանի իր աշխատասենյակում Ս. Կարապետյանից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 9 մլն 186 հազ. ՀՀ դրամին համարժեք 20 հազ. ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից անմիջապես հետո տեղում բռնվել է ԱԱԾ  աշխատակիցների կողմից:
Խաչատուր Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, և վերջինիս նկատմամբ մինչդատական վարույթում որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
16:55 29/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔրեական գործ է հարուցվել դատավորին կաշառք տված գործարարի նկատմամբ
12:53 15/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորի գործը կքննի նրա գործընկեր Լուսինե Աբգարյանը
13:34 30/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԼոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի կողմից 20.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու գործի նախաքննությունն ավարտվել է
19:35 03/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորը կմնա կալանքի տակ
08:32 23/01/2015  |  ՄամուլԻնչ է հայտարարագրել կաշառքի համար ձերբակալված դատավորը .«Հայկական ժամանակ»
15:23 17/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատավորը, ըստ գործի նյութերի, նախապես 15 հազար դոլար էր պահանջում, հետո կաշառքի չափն ավելացավ
09:45 14/01/2015  |  ՄամուլԿաշառքի համար կալանավորված դատավորի փաստաբանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել. «Իրավունք»
13:24 30/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում
11:19 29/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱռանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող դատավորը կալանավորվել է

В Армении обвиняемый в получении взятки судья приговорен к 8 годам заключения 08/05/2016   12:38  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Лорийской области Армении приговорил обвиняемого в получении взятки судью Хачатура Хачатряна к 8 годам лишения свободы.Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил адвокат Хачатряна – Рубен Акопян, назвав вынесенный в отношении его подзащитного приговор необоснованным.
Адвокат также отметил, что приписываемому его подзащитному деянию была дана неверная уголовно-правовая оценка, поэтому он намерен обжаловать приговор в Апелляционном суде.
Отметим, что поддерживавший в суде обвинение прокурор ходатайствовал приговорить бывшего судью к 9.5 годам заключения.
Пресс-центр Службы национальной безопасности Армении 25 декабря 2014 года обнародовал видеоматериал, в котором говорилось, что в результате предпринятых Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий в момент получения взятки задержан судья Хачатур Хачатрян. Из видеоматериала следует, что дающий взятку по указке судьи бизнесмен своими руками кладет деньги в ящик стола. Сам Хачатрян к сумме не притрагивается.
Сообщалось, что Хачатрян в рамках расследуемого в его производстве гражданского дела потребовал и получил взятку в размере 20 тыс. долларов США за совершение действий в пользу предпринимателя.
Позже Специальная следственная служба Армении распространила зявление, в котором сообщалось, что по состоянию на 2 октября 2014 года долг ООО “Зосекар’ составлял 517 млн. 940 тыс. долларов США, а способом обеспечения выполнения обязательств компанией являлся залог недвижимости.
Также отмечалось, что судья в ходе дальнейшей процедуры банкротства, используя свои полномочия и должностное положение для совершения действий в пользу директора ООО С. Карапетяна, в ноябре 2014 года потребовал от него особо крупную взятку в размере 10 тыс. долларов в обмен на предоставление С. Карапетяну возможности приобрести заложенное имущество.
“Директор компании согласился на требования судьи. Однако в ходе одной из последовавших за этим встреч судья увеличил сумму взятки. 25 декабря 2014 года судья получил лично от С. Карапетяна сумму в размере $20 тыс. ( 9 млн. 186 тыс. долларов), после чего был задержан сотрудниками Службы национальной безопасности РА”, - говорилось в сообщении.
Напомним, Хачатуру Хачатряну предъявлено обвинение по пп. 2 и 3 ч.4 ст. 311(Получение взятки судьей в особо крупных размерах) УК РА. В отношении него в ходе досудебного производства была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
17:44 29/04/2015  |  Актуальная темаСпецследственная служба Армении возбудила уголовное дело в отношении бизнесмена, подозреваемого в даче взятки лорийскому судье
13:15 15/04/2015  |  Актуальная темаДело против обвиняемого во взяточничестве судьи Лорийского областного суда будет вести его коллега Лусине Абгарян
14:48 30/03/2015  |  Криминальная хроникаВ Армении завершено предварительное следствие по делу против судьи областного суда, обвиняемого в получении взятки в $20 тыс.
13:55 30/12/2014  |  Актуальная темаОбвиняемый во взяточничестве судья армянского областного суда не признает своей вины и отказывается от дачи показаний
12:15 29/12/2014  |  Актуальная темаВ Армении обвиняемый в получении крупной взятки судья взят под стражу
12:16 27/12/2014  |  Пресса “Айкакан жаманак”: Задержанный накануне судья областного суда не дает показаний