Հակառակորդը կրակել է Մովսես գյուղի մարզադաշտում խաղացող երեխաների ուղղությամբ. ՄԻՊ-ը դիմել է միջազգային կառույցներին 07/22/2016   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կդիմի Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև՝ Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին՝ ՀՀ Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի կրակելու փաստի առնչությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
2016 թվականի հուլիսի 20-ին՝ ժամը 17:10-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից կրակ են բացել ՀՀ Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ:
Կրակը բացվել է գյուղի դպրոցին մոտ գտնվող մարզադաշտում խաղացող 15-20 երեխաների ուղղությամբ: Այս մասին ﬔզ տեղեկացրել է Մովսես համայնքի ղեկավարը, ինչպես նաև այդ տեղեկությունները տարածվել են լրատվության միջոցներով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի այս հանցավոր բնույթի նպատակային ոտնձգությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Դրանք հենց Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտում են: Յուրաքանչյուր երեխա կրակոցից կամ ցանկացած այլ ոտնձգությունից ենթակա է հատուկ պաշտպանության: Այդ պահանջը ենթակա է խիստ պահպանության առանձնապես խաղաղ բնակավայրերի, առավել ևս դպրոցների պաշտպանության առումով:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս ագրեսիվ արարքի վերաբերյալ տվյալները, նմանատիպ դեպքերը բացառելու ուղղությամբ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու կոնկրետ առաջարկով, կփոխանցվեն Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոﬕտեին, ինչպես նաև Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին:

Омбудсмен Армении обратится в международные структуры в связи с обстрелом азербайджанскими ВС спортплощадки в селе Мовсес, где играли дети 07/22/2016   18:37  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян обратится в Совет Европы и ВЕрховному комиссару ООН по правам человека, Комитет ООН по правам детей, а также Европейскую сеть омбудсменов по делам детей в связи с фактом обстрела азербайджанской стороной села Мовсес Тавушской области Армении. Об этом “Арменпресс” сообщили в аппарате Защитника прав человека.
Вооруженные силы Азербайджана накануне обстреляли село Мовсес Тавушской области Армении.
Как рассказал “ФактИнфо” староста села Араик Авалян, азербайджанская сторона отрыла огонь в направлении детей, игравших на спортплощадке близ сельской школы. К счастью, никто не пострадал.
В момент инцидента на стадионе находились примерно 15-20 детей.
Отмечается, что это целенаправленное посягательство преступного характера азербайджанских ВС является грубейшим нарушением международных, в том числе норм международного гуманитарного права. Это именно нарушение взятых Азербайджаном на себя международных обязательств. Любой ребенок должен быть защищен от обстрела или других посягательств. Это требование подлежит строгому соблюдению в плане охраны мирных населенных пунктов, тем более школ.
Сообщается, что вышеупомянутым европейским структурам будут переданы данные об агрессивных действиях азербайджанских ВС, а также конкретные предложения о принятии соответствующих мер по исключению подобных случаев.