Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Անհրաժեշտ է խուսափել նոր արյունահեղությունից և խնդիրը լուծել բանակցությունների միջոցով 07/22/2016   17:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին մի շարք լրատվամիջոցներ դիմել են Հայ Ազգային Կոնգրեսի մամուլի ծառայությանը, հետաքրքրվելով, թե ինչ կարծիքի է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ՊՊԾ գնդի վրա կատարված հարձակման մասին: Այս մասին հայտնում է ilur.am-ը։
Ստորև ներկայացնում ենք Տեր-Պետրոսյանի պատասխանը.
Ցանկացած պետություն, ազգ կամ հասարակություն, իր բազմազան ներքին տարաձայնություններով ու հակառակություններով հանդերձ, երբ հայտնվում է հայրենիքին սպառնացող արտաքին մարտահրավերի առջեւ, որպես կանոն, ամեն ինչ ժամանակավորապես մի կողմ է դնում եւ միահամուռ կերպով լծվում այդ մարտահրավերի դիմակայման գործին։
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հայ ժողովուրդն, ահա, կանգնած է այդպիսի մարտահրավերի, այն է՝ արցախահայության անվտանգության ապահովման եւ Ղարաբաղյան հակամարտության բարեհաջող կարգավորման գերակա խնդրի առջեւ, որն իր կարեւորությամբ ստվերում է հայ ժողովրդին հուզող բոլոր մնացյալ հարցերը։
Ըստ այդմ, ներկա պահին իշխանությունների, կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, վերլուծաբանների, լրագրողների յուրաքանչյուր քայլ, խոսք կամ գործողություն անհրաժեշտ է գնահատել բացառապես այդ գերակա խնդրին նպաստելու կամ վնասելու տեսանկյունից։
Ցավոք, սակայն, սեփական խոսքերի ու գործողությունների գնահատման տվյալ չափանիշի կարեւորությունը շատերի կողմից, կարծես թե, չի գիտակցվում եւ, որ ավելի վտանգավոր է, արտաքին մարտահրավերի դիմակայման հրամայականի թելադրանքով ներքին խնդիրները մի կողմ դնելու եւ համախմբվելու՝ հասուն պետություններին, ազգերին ու հասարակություններին հատուկ վերը հիշատակված ոսկե կանոնը մեզ մոտ առայժմ չի գործում, ինչը կարող է մեզ հասցնել ազգային աղետի։
Վերացական մտքեր արտահայտելու մեջ չմեղադրվելու եւ անառարկայական չդիտվելու համար նշեմ Ղարաբաղում եւ Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած հետեւյալ երեք կոնկրետ իրադարձությունները.
1. Որոշ անպատասխանատու քաղտեխնոլոգների կողմից իրականացված «Սամվել Բաբայան» սադրիչ օպերացիան, որը մի քանի օր անտեղի հուզումներ առաջացրեց Ղարաբաղում.
2. Շուրջ երկու տասնյակ վերլուծաբանների, քաղաքական գործիչների եւ նախկին բարձրաստիճան դիվանագետների մասնակցութամբ Շուշիում գումարված մարտաշունչ համաժողովը, որի օգտակարությունը կասկածի տակ չէր դրվի, եթե նիստից հետո այդ գերհայրենասեր ժողովականներն անմիջապես կամուֆլյաժներ հագնեին ու դիրքավորվեին Թալիշի մատույցներում։
3. Եւ վերջապես, զինված խմբի կողմից ՀՀ Ոստիկանության Պարեկապահակային ծառայության գնդի դեմ կատարված հարձակումը եւ դրա հետեւանքով այս օրերին Երեւանում ստեղծված գերլարված իրավիճակը։
Ես չեմ ցանկանում նշված իրադարձությունների վերաբերյալ ավելի ընդարձակ գնահատականներ տալ եւ իմ տեսակետը պարտադրել հասարակությանը։ Յուրաքանչյուր ոք, վերոնշյալ գերակա խնդիրը նկատի ունենալով, թող ինքը դատի, թե՝
ա. որքանով են դրանք նպաստում կամ վնասում արցախահայության անվտանգության ապահովման եւ Ղարաբաղյան հակամարտության բարեհաջող կարգավորման խնդրին, եւ
բ. որքանով են ուժեղացնում կամ թուլացնում հայկական դիվանագիտության դիրքերը տվյալ խնդրին նվիրված ընթացիկ բանակցություններում։
Բայց որպեսզի տպավորություն չստեղծվի, թե խուսափում եմ կոնկրետ դրված հարցի պատասխանից, ասեմ.
– Այսօր անիմաստ է վերլուծել այն պատճառները, որ հանգեցրել են մի այնպիսի ծայրահեղ քայլի, ինչպիսին է պետական հիմնարկության դեմ ուղղված զինված գործողությունը
– Վերլուծությունները պետք է կատարվեն եւ տեղի ունեցածից դասեր քաղվեն ստեղծված գերվտանգավոր իրավիճակի հանգուցալուծումից հետո։ Ներկա պահին դրանք միայն գրգռություններ են առաջացնում եւ ավելի եւս բարդացնում իրավիճակը։
– Բնականաբար, ամեն կերպ անհրաժեշտ է խուսափել նոր արյունահեղությունից եւ խնդիրը լուծել բանակցությունների միջոցով, որքան էլ դրանք դժվար լինեն եւ ողջամիտ ժամանակ պահանջեն։
– Անիմաստ է բարոյա-խրատական քարոզներ կարդալ եւ հայրենասիրության դասեր տալ Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ նրա զինակիցներին։ Նրանց հայրենասիրությունն ապացուցման կարիք չունի։ Նրանք դա ապացուցել են ռազմի դաշտում, անձնազոհաբար ու կամովին մասնակցելով արցախյան պատերազմին։
– Որքան էլ տաքարյուն ու ծայրահեղական թվացող, իմ շփումներից ես համոզվել եմ, որ ճգնաժամային պահերին Ժիրայր Սեֆիլյանն ունակ է սառը դատել ու ողջամիտ որոշումներ կայացնել։ Ուզում եմ հույս հայտնել, որ այս անգամ էլ այդ ունակությունը նրան չի դավաճանի, եւ նա Ղարաբաղի ու Հայաստանի ճակատագիրը վեր կդասի ամեն ինչից։
13:57 22/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյան. Ստեղծված իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու համար պետք է ձեռնարկվեն հնարավոր բոլոր միջոցները
13:51 22/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգե՛ք ծառայող տղաներին, նրանք ցանկացած պահի՝ անկախ ձեր վարքագծից և ձեր վերաբերմունքից, ձեր կողքին են. Արսեն Արշակյան
11:34 22/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողին ծեծել են, հափշտակել տեսախցիկի հիշողության քարտը և սպառնացել՝ այլևս այստեղ չտեսնենք՝ կսպանենք. Արա Ղարագյոզյան
23:07 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես եւ ովքեր սադրեցին բախումները Խորենացի փողոցում
22:55 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհրաժեշտ է ոչ թե ծեծել ոստիկաններին, այլ քաղաքական ճնշում գործադրել իշխանությունների վրա. «Ալյանս» կուսակցություն
18:53 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկվա տեղի ունեցածը մտորելու տեղիք է տվել. ակտիվիստ
17:32 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս հարցը պետք է լուծվի հանդարտ կերպով, ողբերգությունը ոչ մեկիս ձեռնտու չէ. Պարգև Սրբազան
17:16 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ պատվիրակության հայտարարությունը՝ Երևանում տեղի ունեցող վերջին դեպքերի մասին
13:30 21/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԽորենացու փողոցում բախումներից տուժածների կյանքին վտանգ չի սպառնում. նախարար

Левон Тер-Петросян надеется, что судьба Армении и Арцаха будет для Сефиляна превыше всего 07/22/2016   17:28  |  Лента новостей
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян выступил в пятницу с заявлением по поводу ситуации вокруг захвата вооруженной группой полка патрульно-постовой службы в Ереване, передает ilur.am.
По его словам, любая страна, любой народ или общественность, имея различные внутренние разногласия и противоречия, как только сталкивается с угрожающими Родине внешними вызовами, как правило, временно откладывает все в сторону и сообща берется за предотвращение этой угрозы.
“После апрельской войны армянский народ столкнулся с такой приоритетной задачей, которая заключается в обеспечении безопасности армян Арцаха и благополучном  урегулировании карабахского конфликта. По своей значимости данный вызов отодвигает на задний план  все прочие беспокоящие армянский народ проблемы”, - отметил первый президент Армении.
По мнению Тер-Петросяна, в настоящее время каждый шаг, слово или действие властей, партий общественных организаций, аналитиков, журналистов необходимо оценивать исключительно с точки зрения того, содействует ли это реализации данной приоритетной задачи или, напротив, вредит ей.
“Однако, к сожалению, многие, пожалуй, не осознают важности оценки в соответствии с данной нормой своих слов и действий, и, что куда опаснее, у нас пока не действует золотое правило, присущее зрелым государствам, нациям и обществам, заключающееся в абстрагировании от внутренних проблем для противодействия внешним вызовам и объединения. Это может привести нас к общенациональной катастрофе”, – отметил экс-президент Армении.
Как отмечает Л. Тер-Петросян, для того, чтобы его не обвиняли в высказывании абстрактных мыслей и голословности, он готов перечислить три конкретных события, имевшие место в Армении и Нагорно-Карабахской Республике за последнее время:
«1. Осуществленная рядом безответственных политтехнологов провокационная операция “Самвел Бабаян”, которая вызвала неуместные волнения в Арцахе на протяжении нескольких дней.
2. Проведенный в Шуши в воинственном духе форум с участием порядка двух десятков аналитиков, политических деятелей и бывших высокопоставленных дипломатов, польза от которого не ставилась бы под сомнение, если бы после заседания эти сверхпатриотичные участники конференции сразу бы облачились в камуфляжи и заняли позиции в подступах к Талишу.
3. И, наконец, нападение вооруженной группы на полк Патрульно-постовой службы Полиции и сложившаяся в эти дни в Ереване сверхнапряженная обстановка».
Л. Тер-Петросян, отметив, что не желает давать обширные оценки этим событиям и навязывать общественности свое мнение, подчеркнув, что каждый сам должен рассудить, приносит это пользу или вредит делу обеспечения безопасности жителей НКР и благополучному урегулированию карабахского конфликта, а также насколько слабеют или усиливаются позиции армянской дипломатии в переговорном процессе.
«Однако, чтобы не складывалось впечатление, будто я избегаю ответа на поставленный вопрос, отмечу:
• На сегодня бессмысленно анализировать причины, приведшие к такому радикальному шагу, как вооруженное действие против госструктуры;
• Лишь после разрешения сложившейся сверхопасной ситуации должен быть проведен анализ и извлечены уроки; в настоящее время это может вызвать лишь раздражение и еще более осложнить обстановку;
• Естественно, необходимо всячески избегать новых кровопролитий и решать вопросы путем переговоров, какими бы сложными они ни были и каких бы разумных сроков ни требовали;
• Бессмысленно читать нравоучения и давать уроки патриотизма Жирайру Сефиляну и его соратникам. Их патриотизм не нуждается в доказательствах. Они это доказали на поле боя, самоотверженно и добровольно приняв участие в карабахской войне.
• Каким бы он ни казался вспыльчивым и радикальным, из своего личного общения я убедился в том, что Жирайр Сефилян способен мыслить трезво и принимать рациональные решения. Хочу выразить надежду на то, что и в этот раз эта способность не изменит ему, и он судьбу Армении и Арцаха поставит превыше всего», – заявил Л. Тер-Петросян.
Как сообщил ранее пресс-центр Службы нацбезопасности Армении, группа вооруженных лиц взяла в заложники нескольких сотрудников Полиции, требуя освобождения лидера оппозиционного движения "Новая Армения" Жирайра Сефиляна, заключенного под стражу около месяца назад по обвинению в незаконном приобретении, перевозке и хранении оружия и боеприпасов. В ходе нападения погиб полковник Артур Ваноян, еще несколько полицейских и один из нападавших получили ранения. Как сообщила СНБ Армении, с момента захвата здания полка ППС были освобождены пять человек.