Նախագահը դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել 07/22/2016   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Պատասխանատու մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ քննարկվել է Հանրապետության Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
Ռազմավարական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ և դատական իշխանություն:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը մեր իրավական և դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, և դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարևոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար:
Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ և բացթողումներ:
Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության Նախագահը պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է մինչև տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:
17:59 30/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՁեռքբերումները շոշափելի են, սակայն աշխատանքն ավարտված չէ. Պյոտր Սվիտալսկի
17:06 30/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ բան արված է համակարգում և միևնույն ժամանակ շատ ու շատ անելիքներ դեռ ունենք առջևում. Արփինե Հովհաննիսյան
13:12 30/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանում օրենքը միատեսակ չի կիրառվում. Նիկոլայ Բաղդասարյան
14:01 26/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում դատական համակարգի անկախությանը նվիրված ԵԽ/ԵՄ համատեղ հնգօրյա ծրագիր՝ Նիդերլանդներում
10:34 06/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ քաղաքական տնօրինության ղեկավար Ալեքսանդր Գեսելի հետ քննարկվել են արդարադատության համակարգի բարեփոխումներին առնչվող հարցերը
18:25 29/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀովհաննես Մանուկյան. Մտահոգիչ է, որ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի առանձին միջոցառումներ ժամկետանց են
17:56 09/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԼրացուցիչ օժանդակություն՝ դատաիրավական ոլորտում մի շարք ծրագրերի իրականացման համար
10:15 01/05/2014  |  ՄամուլՏեսականորեն չի կարող բացառվել, որ պրոբացիոն ծրագրում կլինեն կոռուպցիոն ռիսկեր

У президента Армении обсудили реализацию судебно-правовых реформ в стране 07/22/2016   17:08  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян провел в пятницу совещание, посвященное проведению в стране судебно-правовых реформ.
Как сообщает пресс-служба президента, с руководителями ответственных органов обсуждался ход реализации положений утвержденной ранее главой государства Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг.
Согласно информации, целью данной стратегической программы является формирование правовой системы и судебной власти в соответствии со стандартами современного демократического государства.
Серж Саргсян отметил, что реализация на должном уровне Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг. имеет чрезвычайно важное значение для развития данных систем и обеспечения последовательности реформ.
По итогам обсуждений было отмечено, что за 4 года осуществления стратегической программы реформ были зафиксированы как положительные результаты, так и серьезные недочеты и упущения.
В конце совещания президент Серж Саргсян поручил ответственным лицам предпринять до конца года действенные меры  для максимально эффективной реализации неосуществленных в рамках данной программы мероприятий.