ՔԿ. Մալաթիայում հնչած կրակոցների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 07/21/2016   22:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
2016 թվականի հուլիսի 20-ին` ժամը 13:50-ին, «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ «պոլիտրավմա» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել 1966թ. ծնված Ռ.Կոստանյանը, իսկ ժամը 13:55-ին՝ արյունահոսող վերքերով մի տղամարդու տեղափոխման մասին:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողութունների արդյունքում պարզվել է տղամարդու ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ, 1972 թ. ծնված Ռ.Ավետիսյանն է և որ  նշված երկու անձինք մարմնական վնասվածքներ են ստացել նույն վայրում։
Նախնական տվյալներով՝ 2016 թվականի հուլիսի 20-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ռ.Ավետիսյանը և Ռ.Կոստանյանը  վիճաբանել են  Երևան քաղաքի Ծ.Իսակովի պողոտայում գտնվող հացատանը:
Վիճաբանության ձայները լսելով՝ ոստիկանության ծառայող Ռ.Եփրեմյանը  մուտք է գործել վիճաբանողների սենյակը և  նկատել, թե ինչպես է  Ռ.Ավետիսյանը կրակում  Ռ.Կոստանյանի ուղղությամբ՝ պատճառելով  հրազենային վնասվածք։ Ներկայանալով  որպես  ոստիկանության  ծառայող՝  Ռ.Եփրեմյանը  Ռ.Ավետիսյանից  պահանջել է վայր դնել զենքը, սակայն վերջինս ատրճանակն ուղղել է Ռ.Կոստանյանի ուուղղությամբ և արձակել ևս մեկ կրակոց:
Նախնական քննության տվյալներով՝ ոստիկանության աշխատակիցը քաղաքացու և իր  կյանքին ու առողջությանը սպառնացող իրական վտանգը կանխելու և Ռ.Ավետիսյանին  վնասազերծելու նպատակով իրեն ամրակցված  մարտական ատրճանակից կրակոց է արձակել Ռ.Ավետիսյանի աջ ազդրին և նրա ձեռքից վերցրել ատրճանակը։
Դեպքի առթիվ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կետով:
Ատրճանակներն առգրավվել  են: Քրեական գործով էական հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաձգաբանական և դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումը պարզելու ուղղությամբ:

СК выясняет обстоятельства инцидента со стрельбой в ереванском районе Малатия-Себастия 07/22/2016   11:56  |  Криминальная хроника
Уголовное дело заведено следственным отделом СК Армении по факту инцидента со стрельбой в ереванском районе Малатия-Себастия.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 20 июля в 13:50 из медцентра "Астхик" поступил сигнал о том, что к ним с диагнозом "политравма" доставлен Р.Костанян 1965 года рождения, а в 13:55 – некий мужчина с кровоточащей  раной.
В  результате предпринятых неотложных следственных действий была установлена личность второго мужчины: им оказался житель Еревана Р.Аветисян 1972 года рождения. Выяснилось также, что оба получили ранения в одном и том же месте.
По предварительным данным, 20 июля около 12:30 в булочной на улице Адмирала Исакова в Ереване между Р.Аветисяном и Р.Костаняном возник конфликт.
Услышав голоса ссорящихся, полицейский Р.Епремян зашел в помещение и увидел, как Р.Аветисян выстрелил в сторону Р.Костаняна, причинив ему огнестрельное ранение. Полицейский Р. Епремян, представившись, потребовал от Р.Аветисяна сложить оружие, однако тот направил оружие в сторону Р.Костаняна и произвел еще один выстрел.
По данным предварительного следствия, сотрудник Полиции для предотвращения реальной угрозы жизни и здоровью гражданина и его жизни и здоровью и с целью обезвреживания Р.Аветисяна выстрелил из закрепленного за ним боевого пистолета в правую ногу Р.Аветисяна и забрал у него пистолет.
По данному факту следственным отделом по административному району Малатия-Себастия возбуждено уголовное дело по пункту 9 части 2 статьи 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью из хулиганских побуждений) УК РА.
"Пистолеты изъяты.Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значения для уголовного дела, назначены судебно-баллистическая и судебно-медицинская экспертизы. Предварительное следствие продолжается.Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента", - отмечается в сообщении.