Սիցիլիական մաֆիայի պարագլուխ Բերնարդո Պրովենցանոն բանտում մահացել է 07/13/2016   16:55  |  Անցուդարձ
Սիցիլիացի հայտնի մաֆիոզի Բերնարդո Պրովենցանոն 83 տարեկան հասակում մահացել է Միլանի բանտում: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Պրովենցանոն, ով մաֆիոզ խմբավորման առաջնորդն էր և փաստացի ողջ սիցիլիական մաֆիայի պարագլուխը, բանտում անցկացրել է 10 տարի: Նա ձերբակալվել է 2006 թ.-ին և դատապարտվել ցմահ ազատազրկման մի քանի ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ 1992թ.-ին երկու դատավորների սպանության համար:
Մինչ այդ Բերնարդո Պրովենցանոն իրավապահներից 43 տարի բարեհաջող թաքնվում էր: Ձերբակալման պահին իտալական ոստիկանությունն ուներ «Կոզա նոստրայի» առաջնորդի դեռևս 1959թ.-ին արված մի լուսանկար:
Իտալական ԶԼՄ-ների տեղեկություններով՝ Բերնարդո Պրովենցանոն տառապում էր միզապարկի քաղցկեղից և լուրջ հոգեկան խանգարումներ ուներ: Իտալական թերթերը գրում են, որ նա վերջին երկու տարին անցկացրել է բանտի հիվանդանոցում:

Босс сицилийской мафии Бернардо Провенцано скончался в миланской тюрьме 07/13/2016   17:00  |  Из жизни
Известный сицилийский мафиози Бернардо Провенцано скончался в тюрьме в Милане в возрасте 83 лет, передает Русская служба Би-би-си.
Как напоминает СМИ, Провенцано, который был лидером мафиозной группировки и фактически главой всей сицилийской мафии, провел в тюрьме 10 лет. Он был арестован в 2006 году и приговорен к пожизненному заключению за несколько тяжких преступлений, в том числе за убийство двух судей в 1992 году.
До этого Бернардо Провенцано успешно скрывался от преследования правоохранительных органов в течение 43 лет. На момент ареста у итальянской полиции была только одна фотография лидера "Коза ностры", сделанная еще в 1959 году.
По данным итальянских СМИ, Бернардо Провенцано страдал от рака мочевого пузыря и серьезных когнитивных расстройств. Последние два года он провел в тюремной больнице, пишут итальянские газеты.
Провенцано был известен также по прозвищу "Трактор Бинну", которое он получил за то, что безжалостно "косил" людей.