Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալում 3 զինծառայող դեռևս շարունակում է բուժում ստանալ 07/04/2016   15:20  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախում ծանր վիրավորում ստացած 3 զինծառայող է դեռևս բուժումը շարունակում ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում: Այդ մասին տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից:
Երեք տղաների առողջական վիճակում էլ առկա է ակնհայտ դրական տեղաշարժ: Ավետիս Զարգարյանը և Ռոլանդ Սահակյանը դեռևս վերակենդանացման բաժամունքում են: Մարտական գործողությունների հետևանքով Ավետիսի մոտ վնասել էր մի քանի ող և ողնուղեղը: Այսօր 19-ամյա տղան բժիշկների ջանքերով դանդաղ ապաքինվում է:
Ռոլանդ Սահակյանը հոսպիտալում գտնվելու ամիսների ընթացքում մի քանի վիրահատության է ենթարկվել: Բուժման այս փուլում Ռոլանդն արդեն կարողանում է ինքնուրույն սնվել:
Հովհաննես Պողոսյանը ստացել էր հրազենային միջանցիկ գանգուղեղային ծանր վիրավորում, գլխուղեղի սալջարդ, այլ բազմաբեկորային վնասվածքներ։ Նյարդավիրաբուժական բաժանմունքում գտնվող զինծառայողի մոտ աստիճանաբար վերականգնվում է խոսքը, թեև քիչ` նա սկսել է շարժել աջ ոտքը և ձեռքը:
Այսօր ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը հերթական անգամ այցելել է զինծառայողներին: Նա մանրամասն հետաքրքրվել է տղաների բուժման ընթացքով, զրուցել նրանց հետ, ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալի պետ Արամ Ասատուրյանի հետ քննարկել է հետագա վերականգնողական բուժման մանրամասները:
Նախարարը բարձր է գնահատել մասնագետների արհեստավարժությունը և հոգատար վերաբերմունքը:
11:36 24/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱպրիլյան պատերազմում երկու ոտքից զրկված զինծառայողի քայլելու լուրն ավետում է նրա բժիշկը
17:52 23/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն«Հովհաննեսս հաղթեց». 36 օր կյանքի համար պայքարող զինվորն ապաքինվում է.Panorama
15:33 23/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող զինծառայողների մոտ դրական դինամիկա է նկատվում

Минздрав Армении рассказал о состоянии здоровья троих тяжелораненых военнослужащих 07/04/2016   16:23  |  Карабахский конфликт
Заметная положительная динамика наметилась в состоянии здоровья троих военнослужащих, получивших тяжелые ранения в ходе апрельской войны в зоне карабахского конфликта.
Как сообщает Министерство здравоохранения Армении, военнослужащие продолжают  лечение в Центральном клиническом госпитале Минобороны Армении.
Аветис Заргарян и Роланд Саакян все еще находятся в реанимации. У Аветиса были повреждены несколько позвонков и спинной мозг. 19-летний юноша благодаря усилиям врачей медленно идет на поправку.
Сообщается также, что Роланду Саакяну за время нахождения в госпитале провели несколько операций. На данном этапе лечения Роланд уже может самостоятельно принимать пищу.
Что же касается Ованеса Погосяна, то он получил тяжелое огнестрельное черепно-мозговое ранение, ушиб головного мозга, осколочные ранения. У военнослужащего, который проходит лечение в нейрохирургическом отделении, постепенно восстанавливается речь, он стал двигать правой ногой и рукой.
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян сегодня вновь посетил военнослужащих. Он подробно поинтересовался ходом их лечения, побеседовал с ними, обсудил с начальником Центрального клинического госпиталя Арамом Асатряном детали дальнейшего реабилитационного лечения.