Գյումրիում մոր և որդու սպանության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 06/21/2016   20:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ մոր և որդու՝ Սիրիկ Հակոբյանի և Սարգիս Հակոբյանի սպանության դեպքի առթիվ։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, 2016 թվականի հունիսի 20-ին՝ ժամը 15:20-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրու «Ֆանտաններ» թաղամասում բնակվող Սարգիս Հակոբյանը և նրա մայրը մի քանի օր է, ինչ չեն արձագանքում, վերջիններիս տնակից տհաճ հոտ է գալիս:
Դեպքի վայրի զննությամբ Գյումրի քաղաքի 228/268 տնակում հայտնաբերվել են նույն տնակի բնակիչներ 1936 թ. ծնված Սիրիկ Հակոբյանի և 1960 թ. ծնված Սարգիս Հակոբյանի դիակները:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ պարզելու մահվան հանգամանքները, նշանակվել դատաբժշկական փորձաքննություններ։
Հունիսի 21-ին ստացվել են մահվան մասին բժշկական վկայականները, որոնց համաձայն՝ մոր և որդու մահը հետևանք է նրանց նկատմամբ կիրառված բռնության։ Մասնավորապես՝ Սիրիկ Հակոբյանի և Սարգիս Հակոբյանի մահվանը հանգեցնող անմիջական վիճակը հանդիսացել է գլխուղեղի կենսական կարևոր ֆունկցիաների սուր խանգարումը, որին բերել է փակ բութ գանգուղեղային վնասվածքը: Բացի նշված վնասվածքից, Ս.Հակոբյանի մոտ հայտնաբերվել է նաև ձախից 5-6-րդ կողոսկրերի կոտրվածքներ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։ Մշակվել է քննչական պլան, առաջ քաշվել աշխատանքային վարկածներ, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ երկու անձի սպանության հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении выясняет обстоятельства двойного убийства в Гюмри 06/22/2016   09:29  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Ширакской области возбуждено уголовное дело по факту убийства матери и ее сына – Сирика Акопяна и Саркиса Акопяна.
Как сообщает пресс-служба СК, 20-го июня 2016 года в 15:20 поступил сигнал о том, что проживающие в квартале “Фонтаны” в Гюмри Саркис Акопян и его мать несколько дней не реагируют на стук в дверь и что из их домика исходит неприятный запах.
При осмотре места происшествия во времянке 228/268 в городе Гюмри были обнаружены тела жильцов  - Сирика Акопяна 1936 года рождения и Саркиса Акопяна 1960 года рождения.
Следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области были предприняты необходимые мероприятия для установления обстоятельств смерти, назначены судебно-медицинские экспертизы.
21-го июня были получены свидетельства о смерти, согласно которым смерть матери и сына является следствием примененного в отношении них насилия. В частности, состоянием, приведшим непосредственно к  смерти, стало острое расстройство жизненно важных функций головного мозга, вызванное закрытой тупой черепно-мозговой травмой. Помимо указанных травм, у С. Акопяна были обнаружены переломы 5-6 ребер слева.
“Следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц) УК РА.Разработан следственный план, выдвинуты рабочие версии, предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств убийства двух лиц и личности(личностей) предполагаемого(предполагаемых) преступника(преступников)”, - отмечается в сообщении.