Ադրբեջանն անկանխատեսելի է. Արծրուն Հովհաննիսյանը սահմանում հնարավոր լարումների մասին 06/14/2016   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սարգսյան-Ալիև սպասվող հանդիպմանը նախորդում են քաղաքագետների կանխատեսումները հայ-ադրբեջանական, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հնարավոր լարումների, պատերազմի մասին։
Սանկտ Պետերբուրգում սպասվող հանդիպումից առաջ էլ նման կանխատեսումներ եղան. քաղաքագետներից Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն է խոսել հնարավոր լարման մասին՝ ասելով, որ Ադրբեջանը նախապատրաստում է նոր ակտիվացում Արցախի սահմանում։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը ևս չժխտեց, որ հնարավոր են նոր ռազմական լարումներ։
«Չեմ կարծում, որ հենց նախագահների հանդիպումը դրա վրա կազդի։ Բայց Ադրբեջանն ունի իր օրակարգը, որը նշանակում է սահմանում բռնություն»,– ասաց նա՝ նշելով, թե չի կարող կանխատեսել, թե երբ կլինի Ադրբեջանի կողմից հերթական լարումը։
Tert.am-ը ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրունի Հովհաննիսյանից փորձեց պարզել՝ արդյո՞ք հայ-ադրբեջանական սահմանում ադրբեջանական զորքերի կողմից տեղաշարժ նկատվում է, լարվածության հավանականություն կա՞. «Այս պահին հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածություն չի նկատվում, համեմատաբար հանգիստ է։ Չեմ կարող ասել՝ ի՞նչ կլինի առաջիկայում` նախագահների հանդիպման օրերին։ Ադրբեջանը շատ անկանխատեսելի է, ամեն ինչ հնարավոր է։ Այսքան ժամանակ նա ապացուցել է իր անկանխատեսելիությունը, բայց այս օրերին կարող եմ ասել, որ սահմանում համեմատաբար հանգիստ է»,– ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Пресс-секретарь Минобороны Армении прокомментировал вероятность нового обострения на границе: "Азербайджан непредсказуем" 06/14/2016 15:27 | Карабахский конфликт
Политолог Грант Мелик-Шахназарян не исключает вероятности новой эскалации в преддверии возможной встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. По его словам, Азербайджан готовится к новой агрессии против Арцаха(Нагорного Карабаха).
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян не исключает какие-либо сценарии развития ситуации на границе ввиду непредсказуемости Азербайджана.
“В настоящий момент на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе сравнительно спокойно, напряженности не наблюдается. Что касается развития события в дни встречи президентов, то Азербайджан весьма непредсказуем, все возможно. Все это время Баку доказывал свою непредсказуемость”, -отметил Арцрун Ованнисян, отвечая на вопрос агентства Tert.am по поводу того, зафиксировано ли передвижение азербайджанских войск на границе и какова вероятность новой эскалации.