Հայաստանը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջկառավարական կոմիտեի անդամ 06/01/2016   19:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» 2003թ. կոնվենցիայի անդամ պետությունների Գլխավոր ասամբլեայի 6-րդ նստաշրջանը, որի ընթացքում կայացան Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի ընտրությունները՝ 2016-2020թթ. ժամանակահատվածի անդամակցության համար:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, երկրորդ տարածաշրջանային խմբից (Արևելյան Եվրոպայի երկրներ) չորս տարի ժամկետով ընտրվեց Հայաստանը՝ ստանալով կոնվենցիայի անդամ երկրների միաձայն աջակցությունը։
Մյուս խմբերից ընտրվեցին Կիպրոսը, Ավստրիան, Գվատեմալան, Կոլումբիան, Կուբան, Ֆիլիպինները, Զամբիան, Սենեգալը, Մավրիկիոսը, Պաղեստինը և Լիբանանը։
Տեղեկանք. Միջկառավարական կոմիտեն Կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից մեկն է: Այն ստեղծվել է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն, ունի 24 անդամ՝ տարածաշրջանային վեց խմբերից: Կոմիտեի անդամն անմիջապես վերընտրվելու հնարավորություն չունի:
Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է Կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցվելու նպատակով անդամ պետությունների կողմից ներկայացված հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը:
Գլխավոր ասամբլեան, որի նստաշրջանը գումարվում է երկու տարին մեկ, ի թիվս այլ գործառույթների, ընտրում է 12 նոր անդամների։

Армения стала членом межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО 06/02/2016   00:24  |  Лента новостей
С 30-го мая по 1-е июня в штаб-квартире ЮНЕСКО прошла 6-я сессия Генеральной ассамблеи государств-участников конвенции «По охране нематериального культурного наследия» 2003г., в ходе которой состоялись выборы межправительственного комитета Конвенции на 2016-2020гг.,сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Из второй региональной группы (государства Восточной Европы) членом Комитета сроком на 4 года была избрана Армения, получившая единогласную поддержку стран-членов конвенции.
Из других групп были избраны Кипр, Австрия, Гватемала, Колумбия, Куба, Филиппины, Замбия, Сенегал, Маврикий, Палестина и Ливан.
Справка. Межправительственный комитет является одним из главных органов Конвенции. Он был создан по 5-й статье Конвенции, имеет 24 государства-участника из 6 региональных групп. Члены комитета не имеют возможности непосредственного переизбрания.
Одной из важнейших функций Комитета является принятие окончательного решения в связи с заявками, представленными государствами-участниками с целью включения в установленные Конвенцией списки.
В число функций Генеральной Ассамблеи, сессия которой проводится раз в два года, входят выборы 12 новых членов.