«Շենգավիթ» ԲԿ-ի բժիշկներ Շուշանիկ Բախշյանի և Անի Բաբելյանի վերաբերյալ գործը դատարանը վերադարձրել է դատախազին 06/01/2016   15:00  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ծննդկան Մերի Մարգարյանի մահվան գործը դատարան վերադարձել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունում առկա թերությունները 3 օրվա ընթացքում վերացնելու համար: Այդ մասին գրառում է կատարվել «Սիրունյան իրավաբանական գրասենյակ»-ի ֆեյսբուքյան էջում:
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ Դավիթ Բալայանի գտել է, որ կազմված մեղադրական եզրակացությունը չի համապատասխանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 270 և 271-րդ հոդվածներում նշված մեղադրական եզրակացությունն առաջադրող պահանջներին, իսկ դատախազը, ստուգելով մեղադրական եզրակացությամբ ստացված գործը, ուշադրություն չի դարձել սույն որոշման մեջ նշված թերությունների վրա և միջոցներ չի ձեռնարկել դրանք շտկելու ուղղությամբ:
Ուստիև՝ քրեական գործը նույն օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի ուժով ենթակա է վերադարձման մեղադրողին՝ մեղադրական եզրակացությունը վերակազմելու համար:
Հիշեցնենք, որ Շուշանիկ Բախշյանին և Անի Բաբելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ):

Суд в Ереване вернул прокурору уголовное дело в отношении врачей медцентра ”Шенгавит” 06/01/2016   15:53  |  Актуальная тема
Суд вернул дело о смерти роженицы Мэри Маргарян осуществляющему надзор прокурору на устранение в течение трех дней недостатков, выявленных в обвинительном заключении. Об этом сообщается на странице юридического бюро “Сирунян” в социальной сети Facebook.
Суд общей юрисдикции административного района Шенгавит под председательством судьи Давида Балаяна считает, что составленное обвинительное заключение не соответствует указанным в статьях 270 и 271 Уголовно-процессуального кодекса РА требованиям . Сообщается также, что прокурор, проверив полученное вместе с обвинительным заключением дело, не обратил внимания на указанные в настоящем решении недостатки и не предпринял меры к их устранению.
Поэтому уголовное дело в соответствии со статьей 296 того же Кодекса подлежит возвращению прокурору для пересоставления обвинительного заключения.
Напомним, обвиняемыми по вышеупомянутому делу проходят врач-гинеколог ереванского медцентра “Шенгавит” Шушаник Бахшян и еще один врач той же клиники медцентра Ани Бабелян..