Իր բազմադարյա պատմության ընթացքում հայը բազմիցս է համոզվել, որ անվտանգ ապրելու հիմնական երաշխիքը անկախ պետականությունն է 05/28/2016   09:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
1918 թվականին Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի եւ Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերն իրենց արժանի տեղն զբաղեցրին մեր ժողովրդի պատմության հերոսական տարեգրության մեջ:
Իր բազմադարյա պատմության ընթացքում հայը բազմիցս է համոզվել, որ անվտանգ ապրելու հիմնական երաշխիքը անկախ պետականությունն է, նրա շարունակական զորացումը եւ սեփական ուժերին ապավինումը:
Դա ցույց տվեց նաեւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը, երբ Ադրբեջանը մեկ անգամ եւս փորձ արեց իրականացնել իր ցեղասպան քաղաքականությունը հայ ժողովրդի հանդեպ: Սակայն նա բախվեց հայոց բանակի ուժին ու ոգուն` չկարողանալով իրականացնել իր ռազմատենչ նպատակներից եւ ոչ մեկը:
Այսօր բոլորիս պարտքն է մեր հերոս նախնիների հաղթական ոգին միշտ կենդանի պահել սերունդների հիշողության մեջ, աչքի առաջ ունենալով նրանց օրինակը, առաջնորդվելով ազգային գաղափարախոսությամբ ու անձնուրաց հայրենասիրությամբ` անել ամեն ինչ, որպեսզի հայկական երկու հանրապետություններն օր օրի զարգանան, լինեն ավելի ամուր ու հզոր: Իսկ դրան հասնելու միակ ճանապարհը համախմբված ու միասնական աշխատանքն է, համայն հայության ներուժի եւ յուրաքանչյուրի ջանքերի համադրումը` ի շահ կարեւորագույն համազգային խնդիրների լուծման: Միայն այդպես կարող ենք կերտել նոր հաղթանակներ եւ գնալ դեպի հուսալի ապագա:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ ողջ հայ ժողովրդին պետական տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն ու մեծագույն հաջողություններ»:
11:07 28/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության օրվա առթիվ
10:20 28/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲակո Սահակյան. Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հաղթանակները կռող մեր հերոս նախնիներն այն ժամանակ արդեն ճանապարհ էին բացում մեր հետագա հաջողությունների համար
16:48 28/05/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍ.Սարգսյան.Ազգային միասնությունը, ամուր պետականությունը հաջողության վճռորոշ նախապայմաններ են

Апрельская война показала, что основным гарантом безопасной жизни является независимая государственность и упование на собственные силы – президент НКР 05/28/2016   09:55  |  Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики 28 мая направил поздравительное послание по случаю Дня Первой Армянской Республики.
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю с Днем Первой Армянской Республики!
Сардарапатское, Баш-Апаранское и Каракилисское сражения в 1918 году заняли свое достойное место в героической летописи нашего народа.
За свою многовековую историю армяне не раз убеждались, что основным гарантом безопасной жизни является независимая государственность, ее последовательное усиление и упование на собственные силы. Свидетельством этому стала и апрельская война, когда Азербайджан вновь попытался осуществить свою геноцидную политику в отношении армян. Однако он столкнулся с силой и духом армянской армии, не сумев осуществить ни одну из своих агрессивных целей.
Сегодня мы обязаны сохранять в памяти поколений победный дух наших героических предков и, имея перед глазами их пример, руководствуясь национальной идеологией и беззаветным патриотизмом, сделать все, чтобы обе армянские республики развивались изо дня в день, становились более крепкими и сильными. Единственным путем достижения этой цели является консолидированная и сплоченная работа, объединение потенциала всего армянства и усилий каждого армянина во имя решения важнейших общенациональных задач. Только так мы сможем одержать новые победы и идти к надежному будущему.