Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հրապարակել Երեւանում տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի վերաբերյալ 05/13/2016   12:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 2016թ. լույս մայիսի 13-ի գիշերը տեղի ունեցած զինված ավազակային հարձակման դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախնական տվյալներով՝ երկու տղամարդ 2016թ. մայիսի 13-ին՝ ժամը 04:25-ի սահմաններում, բաց պատուհանից ապօրինի մուտք են գործել Լ.Ավետիսյանին պատկանող տուն և ատրճանակի ու դանակի գործադրմամբ հարձակվել նրա և ընտանիքի անդամների վրա, վերջիններիս կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով` փորձել հափշտակություն կատարել, սակայն տան բնակիչները վնասազերծել են նրանց:
Դեպքի առթիվ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել  է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Կատարված դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է Լ.Ավետիսյանի տուն մուտք գործած անձանցից մեկի՝ Հ.Ֆալանջյանի  դիակը, որի մոտ  հայտնաբերվել է մեկ հատ կպչուն ժապավեն, մեկ հատ ատրճանակի պահունակ` 6 փամփուշտով։ Տան հյուրասենյակում հայտնաբերվել է մեկ հատ առանց գործարանային համարի ատրճանակ, խլացուցիչ, ննջասենյակի հատակին հայտնաբերվել է ատրճանակի 1 պահունակ` 4 փամփուշտներով, մեկ գնդակ, երկու պարկուճ, մեկ ծալովի դանակ, ննջասենյակում հայտնաբերվել է մեկ կպչուն ժապավեն, երկու հատ սև դիմակ, մեկ հատ պտուտակահան:
Դեպքի վայրին հարակից փողոցում հայտնաբերվել է Հ.Ֆալանջյանին պատկանող «Մերսեդս Բենց Ե 220» մակնիշի ավտոմեքենան` շարժիչը գործի գցելու համար նախատեսված բանալին անվի վրա դրված:
Ընտանիքի 5 անդամներից 4-ն ստացել են մարմնական վնասվածքներ, որոնցից 3-ը հոսպիտալացվել են. Լ.Ավետիսյանը՝ որովայնի շրջանի հրազենային վնասվածք, Դ.Ավետիսյանը` աջ ուսային միջանցիկ հրազենային վերք, Ս.Հարությունյանը` կրծքավանդակի հետին մակերեսի և ձախ բազկի շրջանի կտրած, ծակած թափանցող վերքեր, հեմոպնևմոթորաքս ախտորոշմամբ, վնասվածք ստացած 4-րդ անձին հոսպիտալացնելու անհրաժեշտություն չի եղել:
Բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել նաև Հ.Ֆալանջյանի հետ Ավետիսյանների տուն զինված մուտք գործած երկրորդ անձը՝ կրծքավանդակի հետին մակերեսի և ձախ բազկի շրջանի կտրած-ծակած թափանցող վերք, հեմոպնևմոթորաքս ախտորոշմամբ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դիակի դատաբժշկական, դատաբժշկական, համալիր դատահետքաբանական, դատաքիմիական, դատաձգաբանական, դատակենսաբանական և դատամատնադրոշմային փորձաքննություններ:

Следственный комитет Армении сообщил подробности вооруженного нападения на один из домов в Ереване 05/13/2016   13:05  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту вооруженного разбоя, совершенного в ночь на 13-е мая в ереванском районе Шенгавит, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено по пункту 3 части 3 статьи 175 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Производство предварительного следствия поручено следственной группе.
По предварительным данным, 13-го мая 2016 года около 04:25 двое мужчин, проникнув через открытое окно в принадлежащий Л. Аветисяну дом, напали с пистолетом и ножом на него и членов его семьи. Применив к ним опасное для жизни и здоровья насилие, они попытались ограбить их, однако жильцы дома обезвредили их.
При проведенном на месте происшествия осмотре обнаружен труп одного из проникших в дом к Л. Аветисяну Г. Фаланджяна, у которого нашли одну клейкую ленту, одну обойму с 6 патронами. В гостиной дома обнаружены один пистолет без заводского номера, глушитель. На полу в спальной комнате найдены одна обойма от пистолета с четырьмя патронами, одна пуля, две гильзы, один складной нож, а в спальне - одна клейкая лента, две черные маски, одна отвертка.
На прилегающей к месту происшествия улице обнаружен принадлежащий Г. Фаланджяну автомобиль марки ”Мерседес Бенц Е- 220” , а на колесе лежали ключи от зажигания.
Четверо из пяти членов семьи получили телесные повреждения, трое из них госпитализированы. Л. Аветисян получил огнестрельное ранение в область живота, Д. Аветисян – промежуточное огнестрельное повреждение правого плеча, С. Арутюнян – проникающие колото-резаные раны задней поверхности грудной клетки и левой руки, проникающие колотые ранения, диагноз - “гемопневмоторакс”. Четвертый не нуждался в госпитализации.
В медцентр с диагнозом проникающие колото-резаные раны задней поверхности грудной клетки и левой руки,  гемопневмоторакс был доставлен также  второй человек, проникший с оружием вместе  с Г. Фаланджяном в дом к Аветисянам.
“С целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены ряд экспертиз, в том числе судебно-медицинские экспертизы, комплексная судебно-трасологическая, судебно-химическая, судебно-баллистическая, судебно-биологическая и судебно-дактилоскопическая экспертизы. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего’, - отмечается в сообщении.